Interpretacja Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu
1473/WP/415/560/15/06/JK
z 22 czerwca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1473/WP/415/560/15/06/JK
Data
2006.06.22



Autor
Trzeci Mazowiecki Urząd Skarbowy w Radomiu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
studia
zwolnienia przedmiotowe


Pytanie podatnika
Czy sfinansowanie prze prcodawcę kosztów studiów doktoranckich pracownika jest zwolnione z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych?


Na podstawie art.14 a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz.60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku ... z dnia 20 marca 2006 r. (data wpływu: 22 marca 2006 r.) żądającego udzielenia pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) Naczelnik Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu stwierdza, że stanowisko wnioskodawcy podane we wniosku jest prawidłowe.


Uzasadnienie


Spółka przedstawiła następujący stan faktyczny : Wnioskodawca planuje  sfinansować  pracownikowi  w całości  lub  części czesne za studia doktoranckie  w  systemie   zaocznym  na  Uniwersytecie   M.Curie-Skłodowskiej, o   kierunku prawniczym, bez formalnego skierowania na studia. Ponadto zostanie podpisana umowa, w której Pracownik zobowiąże się do przepracowania w firmie przez określony czas, po ukończeniu studiów. Pracownik ten jest zatrudniony na stanowisku specjalisty ds. finansowych na podstawie umowy o pracę w pełnym wymiarze czasu pracy. Posiada wykształcenie wyższe prawnicze � ukończony kierunek Prawo na Wydziale Prawa i Administracji UMCS w Lublinie oraz kierunek Administracja na Wydziale Ekonomicznym Politechniki Radomskiej.
W związku z tak przedstawionym stanem faktycznym Wnioskodawca zadał następujące pytanie:
Czy świadczenie to uzyskane przez pracownika zwolnione jest z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych?
Zdaniem Wnioskodawcy :" pracownik otrzymanego od pracodawcy świadczenia na kształcenie w formach szkolnych nie będzie zobowiązany doliczyć do podstawy opodatkowania i zapłaty podatku dochodowego, zgodnie ze zwolnieniem przedmiotowym zawartym w art. 21 ust. l pkt 90 Ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, póz. 176 z późn. zm.) . W myśl tego artykułu wolne od podatku pozostają świadczenia przyznane pracownikowi przez pracodawcę zgodnie z odrębnymi przepisami, na podnoszenie kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego pracownika, tj. zgodnie z przepisami rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej oraz Ministra Pacy i Polityki Socjalnej z dnia 12 października 1993 roku w sprawie zasad i warunków podnoszenia kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego dorosłych (Dz. U. Nr 103, póz. 472 ze zm.). Stąd, zgodnie z powołanym rozporządzeniem, wolne od podatku są świadczenia z tytułu kształcenia pracownika w formach szkolnych ( tj. m. in. szkole wyższej, w której pracownik będzie się dokształcał) zarówno w przypadku podjęcia nauki na podstawie skierowania pracodawcy, jak i bez takiego skierowania - w zakresie np. sfinansowania opłaty za naukę pobieranej przez szkołę ( tj.czesnego za poszczególne semestry).
Naczelnik Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu stwierdza, że stanowisko wnioskodawcy podane we wniosku jest prawidłowe.

Zgodnie z treścią art. 21 ust. 1 pkt 90 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. Z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn.zm.) wolna od podatku dochodowego jest wartość świadczeń przyznanych zgodnie z odrębnymi przepisami przez pracodawcę na podnoszenie kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego pracownika, z wyjątkiem wynagrodzeń otrzymywanych za czas urlopu szkoleniowego oraz za czas zwolnień z części dnia pracy, przysługujących pracownikom podejmującym naukę w szkołach lub podnoszącym kwalifikacje zawodowe w formach pozaszkolnych.
Aktem prawnym o którym mowa w powyższym przepisie jest Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej oraz Ministra Pacy i Polityki Socjalnej z dnia 12 października 1993 roku w sprawie zasad i warunków podnoszenia kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego dorosłych (Dz. U. Nr 103, póz. 472 ze zm.).
Zgodnie z treścią § 5 .1 w/w Rozporządzenia : "Pracownikowi podejmującemu naukę w szkole bez skierowania zakładu pracy może być udzielony bezpłatny urlop i zwolnienie z części dnia pracy bez zachowania prawa do wynagrodzenia w wymiarze ustalonym na zasadzie porozumienia pomiędzy zakładem pracy i pracownikiem. Zakład pracy może też pokryć pracownikowi koszty związane z nauką, o których mowa w § 4 ust. 2 pkt 1-3.t.j. :zwrócić koszty przejazdu, zakwaterowania i wyżywienia na zasadach obowiązujących przy podróżach służbowych na obszarze kraju, o ile nauka odbywa się w innej miejscowości niż miejsce zamieszkania i miejsce pracy pracownika, - pokryć koszty podręczników i innych materiałów szkoleniowych, - pokryć opłaty za naukę, pobierane przez szkołę,
Biorąc powyższe pod uwagę otrzymane przez pracownika świadczenia na kształcenie w formach szkolnych korzysta na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 90 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ze zwolnienia od podatku dochodowego .



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj