Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie
P-4/415-6/06
z 1 sierpnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
P-4/415-6/06
Data
2006.08.01



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Lublinie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Podatek od sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Katalog źrodeł przychodów


Słowa kluczowe
powstanie obowiązku podatkowego
sprzedaż nieruchomości


Pytanie podatnika
Czy sprzedaż nieruchomości w 2006 r. stanowiącej działkę gruntu nabytą w 1998 r. zabudowaną domem wybudowanym w latach 2003-2006 stanowi źródło przychodu w myśl art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, czy tylko w części dotyczącej domu, czy całość przychodu podlega zwolnieniu od opodatkowania 10 % zryczałtowanym podatkiem dochodowym ?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 216, art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r Nr 8 poz. 60 z późn. zm.) w związku ze złożonym przez Państwa wnioskiem z dnia 14.06.2006 r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego - Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie uznaje stanowisko Państwa, iż sprzedaż przedmiotowej nieruchomości nie podlega opodatkowaniu 10 % zryczałtowanym podatkiem dochodowym, za prawidłowe.

Uzasadnienie

W dniu 14.06.2006r wpłynął Państwa wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Zgodnie z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), stosownie do swojej właściwości, naczelnik urzędu skarbowego (...) na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa, albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Z przedstawionego przez Państwa stanu faktycznego wynika, że w dniu 01.06.1998r, na podstawie umowy sprzedaży sporządzonej w formie aktu notarialnego nabyli Państwo nieruchomość stanowiącą działkę gruntu położoną we wsi R, gminie X. Zgodnie z decyzją wydaną z upoważnienia Starosty Łęczyńskiego z dnia 24.06.2003r, na w/w działce został wybudowany budynek letniskowy. Przedmiotowa nieruchomość (działka z budynkiem) została zbyta w dniu 29.05.2006r mocą aktu notarialnego.

W myśl art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 26.07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000r. Nr 14, poz 176 z późn. zm) przychód uzyskany z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości jest opodatkowany 10 % zryczałtowanym podatkiem dochodowym, jeżeli zbycie następuje przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło jej nabycie lub wybudowanie.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zawiera definicji nieruchomości, stąd też należy odnieść się do przepisów prawa cywilnego tj. art. 46-48 ustawy z dnia z dnia 23.04.1964r (Dz. U. z 18.05.1964r z późn. zm.) Kodeks Cywilny. Z przepisów tych wynika, że nieruchomościami są grunty, jak i budynki trwale związane z gruntem lub części takich budynków, jeżeli na mocy przepisów szczególnych stanowią odrębny od gruntu przedmiot własności. Z treści art. 48 Kodeksu cywilnego wynika ponadto, że do części składowych gruntu należą w szczególności budynki i inne urządzenia trwale z gruntem związane. W myśl art. 47 Kc część składowa rzeczy nie może być odrębnym przedmiotem własności i innych praw rzeczowych. W/w przepisy wyrażają generalną zasadę, że budynek jako część składowa nieruchomości - z wyjątkami przewidzianymi w ustawie - nie może być odrębnym przedmiotem własności i dzieli los prawny rzeczy głównej tj gruntu.

Jeżeli więc na nieruchomości gruntowej znajduje się, jako jej część składowa, budynek nie stanowiący odrębnej nieruchomości w rozumieniu art. 46 Kodeksu cywilnego, to sprzedaż nieruchomości obejmuje zarówno zbycie gruntu, jak i znajdującego się na nim budynku, trwale z nim związanego.

W przedmiotowej sprawie nabycie nieruchomości ? gruntu nastąpiło w drodze kupna w dniu 01.06.1998r, a wybudowanie na tym gruncie budynku 2003-2006r.

W świetle powołanych przepisów w przypadku zbycia nieruchomości zabudowanej budynkiem letniskowym, pięcioletni termin, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 powołanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, liczy się od daty nabycia gruntu, niezależnie od tego kiedy na gruncie tym wzniesiono budynek.

Biorąc pod uwagę powyższe zbycie przez Państwa w dniu 29.05.2006r, w/w zabudowanej nieruchomości nie stanowi źródła przychodu i nie podlega opodatkowaniu 10 % zryczałtowanym podatkiem dochodowym od sprzedaży nieruchomości.

W tym stanie faktycznym i prawnym stanowisko zawarte we wniosku należy uznać za prawidłowe.

W/w interpretacja odnosi się wyłącznie do przedstawionego przez wnioskodawców i przytoczonego w treści postanowienia stanu faktycznego i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Ponadto informuje się, że interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy skarbowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Zgodnie z art. 14a § 4 i art. 236 Ordynacji podatkowej na niniejsze postanowienie służy stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj