Interpretacja Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1472/RPP1/443-252/06/MK
z 4 maja 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1472/RPP1/443-252/06/MK
Data
2006.05.04


Referencje


Autor
Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne

Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku


Słowa kluczowe
aport
prawo do odliczenia
sprzedaż przedsiębiorstwa
wydatki inwestycyjne


Pytanie podatnika
Pytanie Podatnika dotyczy prawa do odliczenia podatku naliczonego VAT od wydatków inwestycyjnych w przedsiębiorstwie, które jest przedmiotem aportu.


POSTANOWIENIE


Na podstawie art. 14a § 4 w związku z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. jedn. Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie, w związku z wnioskiem Spółki z dnia 06.02.2006 r. (data wpływu 07.02.2006 r.), w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu stosowania przepisów prawa podatkowego, w kwestii prawa do odliczenia podatku naliczonego VAT od wydatków inwestycyjnych w przedsiębiorstwie, które jest przedmiotem aportu,


postanawia


uznać stanowisko Podatnika za prawidłowe.


UZASADNIENIE


Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Spółka jest właścicielem nieruchomości składającej się z powierzchni handlowych, rozrywkowych i biurowych (dalej Nieruchomość). Proces budowy tej Nieruchomości podzielony był na trzy fazy. Wydatki na realizację trzeciej fazy były ponoszone od roku 2002. Faza trzecia została ukończona i oddana do używania w kwietniu 2005 r. Spółka odliczała podatek naliczony VAT zawarty w zakupach inwestycyjnych związanych z realizacją fazy trzeciej ze względu na fakt, iż faza trzecia miała służyć i służy w Spółce działalności opodatkowanej VAT. Powierzchnie, które powstały w Nieruchomości w wyniku zakończenia fazy trzeciej mają charakter inny niż mieszkalny i są od kwietnia 2005 roku wynajmowane podmiotom zewnętrznym. Najemcy są obciążani czynszem ze stawką podatku VAT 22%. W chwili obecnej Spółka rozważa możliwość wniesienia aportem przedsiębiorstwa włączając w to Nieruchomość, do innego podmiotu gospodarczego wraz z zobowiązaniami oraz należnościami związanymi z Nieruchomością. Spółka nie prowadzi działalności gospodarczej innej niż wynajem powierzchni w Nieruchomości. Nieruchomość stanowi podstawowy środek trwały i wszelkie pozostałe aktywa (trwałe i obrotowe) posiadane przez Spółkę są związane z Nieruchomością. Nieruchomość pozwala Spółce prowadzić przedsiębiorstwo i generować przychody. Dodatkowo, Spółka wyjaśnia, iż nie zatrudnia pracowników. W konsekwencji, wniesienie Nieruchomości wraz ze związanymi z nią aktywami, zobowiązaniami i należnościami aportem do innego podmiotu będzie traktowane przez Spółkę jako zbycie przedsiębiorstwa. Spółka stoi na stanowisku, iż zachowa ona prawo do odliczenia podatku naliczonego VAT od wydatków inwestycyjnych poniesionych na realizację fazy trzeciej, ze względu na fakt, iż celem realizacji fazy trzeciej był wynajem powstałych w wyniku inwestycji powierzchni najemcom. Jednocześnie Spółka podkreśla, iż przed wniesieniem przedsiębiorstwa aportem, faza trzecia została oddana do używania i służyła działalności opodatkowanej Spółki (wynajem powierzchni podlegający opodatkowaniu podatkiem VAT 22%).

Art. 6 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 ze zm.) wymienia czynności, do których nie mają zastosowania przepisy tej ustawy. Zgodnie z pkt 1 tego artykułu, przepisów przedmiotowej ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zakładu (oddziału) samodzielnie sporządzającego bilans.

Przedsiębiorstwem, w myśl art. 551 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz.U. Nr 16, poz. 93 ze zm.), jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej.

Obejmuje ono w szczególności:

1)oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa);

2)własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości;

3)prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych;

4)wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne;

5)koncesje, licencje i zezwolenia;

6)patenty i inne prawa własności przemysłowej;

7)majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne;

8)tajemnice przedsiębiorstwa;

9)księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Przez pojęcie zbycia, należy rozumieć wszelkie czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania przedmiotem jak właściciel, w tym również przeniesienie własności w formie wkładu niepieniężnego, czyli aportu.

Należy zauważyć, iż wniesienie do innego podmiotu aportu w formie przedsiębiorstwa, w rozumieniu art. 551 Kodeksu cywilnego, nie podlega przepisom ustawy o podatku od towarów i usług. Oznacza to, iż tak rozumiane przedsiębiorstwo nie jest towarem w świetle definicji zawartej w art. 2 pkt 6 cytowanej powyżej ustawy, oraz że wniesienie przedsiębiorstwa do innego podmiotu w formie aportu nie jest dostawą towarów w rozumieniu art. 7 omawianej ustawy, ani świadczeniem usług w rozumieniu art. 8 tej ustawy.

Biorąc pod uwagę powyższe należy stwierdzić, iż dokonanie czynności wniesienia aportem przedsiębiorstwa pozostaje bez wpływu na wcześniejsze odliczenie podatku naliczonego dokonane w trybie art. 19 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz.U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) oraz art. 86 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) jeżeli odliczenie podatku naliczonego dokonane zostało w związku z zakupami, które posłużyły sprzedaży opodatkowanej we wnoszonym aportem przedsiębiorstwie. Zatem zbycie przedsiębiorstwa nie powoduje konieczności zwrotu podatku naliczonego odliczonego przez Podatnika.

Reasumując, czynność polegająca na wniesieniu aportem przedsiębiorstwa do innego podmiotu nie skutkuje w sferze wcześniejszych odliczeń podatku dokonanych przez podatnika wnoszącego aport.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj