Interpretacja Urzędu Celnego w Nowym Targu
3520PA-911-3/06
z 22 czerwca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
3520PA-911-3/06
Data
2006.06.22



Autor
Urząd Celny w Nowym Targu


Temat
Podatek akcyzowy --> Przepisy ogólne --> Obowiązek podatkowy i podstawa opodatkowania --> Obniżanie stawek


Słowa kluczowe
obniżenie stawki podatku
olej opałowy
podatek akcyzowy
stawki podatku


Pytanie podatnika
Jaka jest wysokość stawki podatku akcyzowego z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego oleju opałowego o kodzie taryfy celnej 27101961?


Na podstawie art.14a §1, §4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 roku Nr 8, poz.60 ze zmianami), po rozpatrzeniu Państwa wniosku z 14 kwietnia 2006roku (data wpływu do tut. Urzędu: 14 kwietnia 2006 roku) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w zakresie podatku akcyzowego Naczelnik Urzędu Celnego w Nowym Targu stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe

U z a s a d n i e n i e

Wnioskiem z dnia 14 kwietnia 2006roku w/w podmiot zwrócił się z pytaniem "Jaka jest wysokość stawki podatku akcyzowego z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego oleju opałowego o kodzie taryfy celnej 27101961?."Według oświadczenia wnioskodawcy w przedmiotowej sprawie nie toczy się kontrola podatkowa, postępowanie podatkowe oraz postępowanie przed sądem. Z opisanego przez wnioskodawcę stanu faktycznego wynika, iż olej ten jest produktem powstałym w wyniku recyklingu zużytych przepracowanych olejów silnikowych, przekładniowych, transformatorowych, siłownikowych, chłodzących i innych o barwie brunatno - czarnej nieklarownej. Parametry oleju przedstawiono w przesłanej specyfikacji, w świetle której, wyrób ten posiada gęstość 895 kg/m3, 13% destyluje do temperatury 350oC, zawartość siarki nie przekracza 0,5 %, zaś temperatura krzepnięcia -15 oC. Wnioskujący wywodzi, iż w świetle rozporządzenia Ministra Finansów z 22 kwietnia 2004roku w sprawie obniżenia stawek podatku akcyzowego w brzmieniu nadanym zmianą w/w aktu wprowadzoną rozporządzeniem z 23 grudnia 2005roku zmieniającym rozporządzenie w sprawie obniżenia stawek podatku akcyzowego (Dz. U. Nr 266 poz. 2237 z 2005roku), obowiązującą dla w/w wyrobu stawką jest kwota 60,00 zł/ 1000 kg tj. stawką jak dla olejów opałowych.

Naczelnik tut. Urzędu po przeanalizowaniu stanu przedstawionego przez wnioskodawcę oraz obowiązującego w tym zakresie porządku prawnego, uznał, iż przedstawione przez stronę stanowisko jest prawidłowe. Zgodnie z art. 62 ust.2 ustawy z 23 stycznia 2004roku o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 29, poz.257 ze zmianami), ciężkim olejem opałowym jest olej, w którym zawartość siarki przekracza 3%. Stawki podatkowe na oleje opałowe stosownie do dyspozycji art.65 ust.1 w/w ustawy, wynoszą 2000 zł od 1000 litrów gotowego wyrobu. Jednakże Minister Finansów korzystając z delegacji zawartej w art.65 ust.2, w/w ustawy wydał rozporządzenie z dn.22.04.2004roku w sprawie obniżenia stawek podatku akcyzowego (Dz. U. Nr 87, poz.825 ze zmianami), gdzie w załączniku nr 2 określono stawki akcyzy dla wyrobów akcyzowych dostarczanych, nabywanych wewnątrzwspólnotowo oraz importowanych. W załączniku tym ustawodawca dla olejów opałowych przeznaczonych na cele opałowe (bez względu na kod CN), gdzie 30% lub więcej objętościowo destyluje przy 350oC, lub których gęstość w temperaturze 15oC jest niższa od 890 kg /m3, w przypadku, gdy są zabarwione na czerwono i oznaczone znacznikiem - określił stawkę 232,00 zł / 1000 litrów.

Opisany przez wnioskodawcę wyrób nie mieści się w w/w zakresie przedmiotowym, ponieważ przy wskazanej temperaturze objętościowo destyluje 13% tego wyrobu, gęstość wynosi 895 kg/m3 , nie jest on barwiony na czerwono i znaczony znacznikiem. Wyrób ten nie jest także w świetle przytoczonego wyżej art. 62 ust.2 ustawy o podatku akcyzowym - olejem opałowym ciężkim. Powyższe skutkuje tym, iż w przypadku nabycia wewnątrzwspólnotowego, przedmiotowy wyrób należy klasyfikować do grupy określonej przez ustawodawcę w załączniku nr 2 do w/w rozporządzenia, jako oleje opałowe pozostałe z wyłączeniem ciężkich olejów opałowych przeznaczonych na cele opałowe - dla której przewidziano stawkę podatkową 60,00 zł/1000 kg.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego, przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie udzielenia interpretacji,
- nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Celnej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Celnego w Nowym Targu w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj