Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście
1435/FD1/415-40/06/GW
z 21 sierpnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1435/FD1/415-40/06/GW
Data
2006.08.21



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy Warszawa-Śródmieście


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Ustalenie podstawy opodatkowania


Słowa kluczowe
ulga na budowę mieszkań pod wynajem
utrata prawa do ulgi


Pytanie podatnika
Korzystałem ( wspólnie z małżonką ) z odliczenia od dochodu wydatków poniesionych na budowę budynku z lokalami mieszkalnymi na wynajem. Zamierzam jedno z tych mieszkań wynająć siostrzeńcowi żony.
Czy spowoduje to utratę prawa do ulgi? Moim zdaniem nie, bowiem siostrzeniec małżonki zaliczany jest - w stosunku do mojej małżonki - do II grupy podatkowej w rozumieniu przepisów ustawy opodatku od spadku i darowizn oraz III grupy podatkowej - w stosunku do mnie.


POSTANOWIENIE

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście, działając na podstawie art. 216 oraz art. 14a § 1-5 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm. ) w związku z Pana wnioskiem w sprawie interpretacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego

postanawia

potwierdzić stanowisko zawarte w Pana piśmie.

UZASADNIENIE

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż korzysta Pan ( wspólnie z małżonką ) z odliczenia od dochodu wydatków poniesionych na budowę budynku z lokalami mieszkalnymi przeznaczonymi na wynajem. Jedno z wybudowanych mieszkań zamierza Pan wynająć siostrzeńcowi Pana żony. W związku z powyższym, Pana wątpliwości dotyczą możliwości utraty w takim wypadku prawa do ulgi na budowę budynku z lokalami na wynajem. Pana zdaniem, wynajęcie takiego lokalu na rzecz siostrzeńca Pana małżonki, nie powoduje utraty prawa do ulgi na budowę mieszkań pod wynajem.

W przedstawionym stanie faktycznym mają zastosowanie następujące przepisy prawa:art. 26 ust. 10 pkt 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych ( tekst jednolity: Dz. U. z 2000 roku nr 14, poz. 176 ze zm. ) w brzmieniu obowiązującym w roku 2000;art. 7 ust. 14 pkt 2 oraz ust. 14a pkt 1 ustawy z dnia 9 listopada 2000 roku o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw ( Dz. U. Nr 104, poz. 1104 ze zm. );art. 14 ust. 3 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 28 lipca 1983 roku o podatku od spadku i darowizn ( tekst jednolity: Dz. U. z 2004 roku Nr 142, poz. 1514 ze zm.).

Zgodnie z obowiązującym w roku 2000 art. 26 ust. 10 pkt 2 oraz art. 11 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych ( tekst jednolity: Dz. U. z 2000 roku Nr 14, poz. 176 ze zm.), ( a także art. 7 ust. 14 pkt 2 oraz ust. 14a pkt 1 ustawy z dnia 9 listopada 2000 roku o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw - Dz. U. Nr 104, poz. 1104 ze zm. ), jeśli przed upływem 10 lat ( licząc od końca roku kalendarzowego, w którym otrzymano decyzję właściwego organu o pozwoleniu na użytkowanie budynku lub lokalu, w związku z budową którego dokonano odliczeń na podstawie ust. 1 pkt 8 ) wynajęto budynek albo lokal mieszkalny osobom, które w stosunku do właściciela lub chociażby do jednego ze współwłaścicieli zaliczane są do I grupy podatkowej w rozumieniu przepisów ustawy o podatku od spadku i darowizn, podatnik jest obowiązany wykazać w zeznaniu i doliczyć do dochodów roku podatkowego, w którym zaistniała ta okoliczność, uprzednio odliczone kwoty przychodów w części przypadającej na ten lokal ( budynek ), przy czym kwoty doliczone do dochodu zwiększa się o 10% za każdy rok kalendarzowy brakujący do upływu okresu, o którym mowa wyżej. Przy obliczaniu liczby lat brakujących do upływu okresu dziesięciolecia wlicza się rok, w którym nastąpiło to zdarzenie. Przy ustalaniu grup podatkowych w rozumieniu art. 14 ustawy z dnia 28 lipca 1983 roku o podatku od spadku i darowizn ( tekst jednolity: Dz. U. z 2004 roku Nr 142, poz. 1514 ze zm. ), zastosowano kryterium osobistego stosunku nabywcy od osoby, od której lub po której zostały nabyte rzeczy lub prawa majątkowe. Zatem u podstaw zaliczenia nabywcy majątku do odpowiedniej grupy podatkowej leży stopień pokrewieństwa pomiędzy nabywcą a zbywcą majątku. I tak, w myśl art. 14 ust. 3 w/w ustawy o podatku od spadków i darowizn, do poszczególnych grup podatkowych zalicza się:a) do I grupy podatkowej - małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, zięcia, synową, rodzeństwo, ojczyma, macochę i teściów;b) do II grupy podatkowej - zstępnych rodzeństwa, rodzeństwo rodziców, zstępnych i małżonków pasierbów, małżonków rodzeństwa i rodzeństwo małżonków, małżonków rodzeństwa małżonków, małżonków innych zstępnych;c) do III grupy podatkowej - innych nabywców. Zakreślenie kategorii osób wymienionych w II i III grupie podatkowej, o których mowa w w/w przepisie ustawy o podatku od spadków i darowizn, wymaga wyjaśnienia pojęcia "zstępnego". Pojęcie to ograniczone jest do krewnych w linii prostej. Zstępni bowiem to "krewni pochodzący od wspólnego przodka w linii prostej" ( Słownik języka polskiego pod redakcją M. Szymczaka PWN 1989, tom. III s. 1062 ). Tym samym, siostrzeniec Pana małżonki, jako zstępny jej rodzeństwa, zaliczany jest - w stosunku do Pana małżonki - do II grupy podatkowej, zaś w stosunku do Pana - do III grupy podatkowej w rozumieniu art. 14 ust. 3 ustawy o podatku od spadków i darowizn.

Mając na uwadze powyższe, stanowisko Pana zawarte we wniosku jest prawidłowe.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście, odnosząc powyższe do opisanego stanu faktycznego, postanowił jak w sentencji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj