Interpretacja Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1471/NUR2/443-123/1/06/ST
z 21 czerwca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1471/NUR2/443-123/1/06/ST
Data
2006.06.21



Autor
Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne


Słowa kluczowe
sprzedaż
zorganizowana część przedsiębiorstwa


Pytanie podatnika
Czy transakcja sprzedaży innemu podmiotowi działu księgowości i działu płac Spółki podlega opodatkowaniu VAT jako sprzedaż zorganizowanej części przedsiębiorstwa?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 4 w zw. z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (j. t. Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), po rozpatrzeniu wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, tj. "Czy transakcja sprzedaży innemu podmiotowi działu księgowości i działu płac Spółki podlega opodatkowaniu VAT jako sprzedaż zorganizowanej części przedsiębiorstwa?" Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie #8722; biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny

postanawia

uznać stanowisko Strony za prawidłowe

U z a s a d n i e n i e

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Spółka w ramach prowadzonej działalności gospodarczej świadczy między innymi usługi:

- w zakresie prowadzenia ksiąg rachunkowych dla przedsiębiorstw,

- badania sprawozdań finansowych,

- rozliczania płac.

W związku z podjęciem decyzji o restrukturyzacji działalności Spółki, rozważana jest sprzedaż zorganizowanej części przedsiębiorstwa, tj. działu księgowości i działu płac Spółki. Nabywcą miałaby zostać spółka prawa handlowego. Poszczególne działy Spółki (dział księgowości oraz dział płac) nie stanowią całego przedsiębiorstwa ani też nie były wyodrębnionymi oddziałami samobilansującymi, konsekwentnie zatem wg Strony należałoby potraktować je jako zorganizowaną część przedsiębiorstwa.Zdaniem Strony analiza planowanego przedsięwzięcia sprzedaży zorganizowanej części przedsiębiorstwa (w postaci działów księgowości i płac, obejmujących środki trwałe oraz dotychczasowe umowy na prowadzenie ksiąg rachunkowych oraz rozliczanie płac dla przedsiębiorstw, na mocy umów zawartych uprzednio przez Spółkę) wskazuje jednoznacznie, iż przedmiotem transakcji nie byłoby przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 55 Kodeksu Cywilnego lecz zorganizowana część przedsiębiorstwa czyli zespół składników majątkowych. Zatem przedmiotowa sprzedaż stanowić powinna w Spółce sprzedaż towarów podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT według stawki właściwej dla poszczególnych składników majątku.

Zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zakładu (oddziału) samodzielnie sporządzającego bilans. Wobec braku definicji pojęcia "przedsiębiorstwo" na potrzeby komentowanej ustawy należy posiłkować się określeniami zawartymi w prawie cywilnym, a w szczególności brzmieniem art. 55¹ ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93, ze zm.), zgodnie z którym przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej. Ustawa o VAT nie definiuje również pojęcia "zakładu (oddziału) samodzielnie sporządzającego bilans". Definicję zorganizowanej części przedsiębiorstwa zawiera art. 4a ust. 4 ustawa z dnia 15 lutego 1992 roku o podatku dochodowym od osób prawnych (jednolity tekst Dz.U. Nr 54, poz. 654 ze zm.) - zgodnie z którym zorganizowana część przedsiębiorstwa to organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależnie przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

W przedmiotowej sprawie przedmiotem zbycia jest zorganizowana część przedsiębiorstwa, nie sporządzająca samodzielnie bilansu, nie zachodzą zatem przesłanki umożliwiające zastosowanie zawartego w regulacji art. 6 pkt 1 ustawy z dnia 11.03.2004r., wyłączenia z opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

Zgodnie z regulacją art. 5 ust. 1 pkt 1 w/w ustawy opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Dla potrzeb podatku VAT definicję towaru zawiera art. 2 pkt 6 ustawy, zgodnie z którym przez towary rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty. W skład przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części wchodzą składniki, które mogą być uznane za towar oraz takie, które zgodnie z definicją zawartą w art. 8 ust. 1 są usługą jako świadczenie niemające charakteru dostawy towarów.

W obowiązującym stanie prawnym nie ma przepisu, zgodnie z którym faktura dokumentująca przedmiotową transakcję powinna zawierać jedną pozycję lub też odrębne pozycje na każdy z jej składników.

Zdaniem Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego w opisanej sytuacji Strona może wystawić fakturę zawierającą pozycje dotyczące poszczególnych składników będących przedmiotem transakcji i opodatkować je według stawek podatku właściwych dla danego towaru lub usługi.

Mając powyższe na uwadze postanowiono jak na wstępie.

Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stany faktycznego przedstawionego we wniosku oraz prawnego obowiązującego w momencie wydania interpretacji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj