Interpretacja Izby Skarbowej w Gdańsku
BI/4117-0034/06
z 23 czerwca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
BI/4117-0034/06
Data
2006.06.23



Autor
Izba Skarbowa w Gdańsku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zryczałtowany podatek dochodowy --> Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych --> Wyłączenia w ryczałcie od przychodów ewidencjonowanych


Słowa kluczowe
działalność wytwórcza
pozarolnicza działalność gospodarcza
ryczałt ewidencjonowany
stawki podatku


Pytanie podatnika
Jaką stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych należy opodatkować przychody ze sprzedaży używanych i naprawionych pojazdów samochodowych oraz wydobycia żwirku i piasku?


Decyzja

Na podstawie art. 14b § 5 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu zażalenia Pana na postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Wejherowie z dnia 10 kwietnia 2006r. Nr PB/OPD/415-10/06/MC dotyczące udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego

  • uznając, że zażalenie zasługuje na uwzględnienie zmienia się postanowienie organu pierwszej instancji.

U z a s a d n i e n i e

Pismem z dnia 16 stycznia 2006r. (uzupełnianym w dniach 17 i 23 marca 2006r.) Podatnik zwrócił się do Naczelnika Urzędu Skarbowego o udzielenie pisemnej interpretacji w sprawie możliwości opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych przychodów ze sprzedaży detalicznej pojazdów samochodowych oraz wydobycia żwiru i piasku.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Podatnik prowadzi działalność w zakresie sprzedaży detalicznej używanych samochodów. Samochody te Podatnik zakupuje za granicą na własne nazwisko, poddaje niezbędnym naprawom, a następnie sprzedaje (bez komisu i pośrednictwa). W związku z tym obowiązany jest do uiszczenia podatku akcyzowego. Ponadto, Podatnik rozszerzył dotychczasową działalność gospodarczą o wydobywanie i sprzedaż żwirku i piasku.

Zdaniem Podatnika z uwagi na fakt, że świadczone usługi nie są wyłączone z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych przychody ze sprzedaży samochodów używanych opodatkowane będą ryczałtem w wysokości 3%, zaś przychody ze sprzedaży żwiru i piasku ryczałtem w wysokości 5,5%.

Postanowieniem z dnia 10 kwietnia 2006r. Nr PB/OPD/415-10/06/MC Naczelnik Urzędu Skarbowego stwierdził, że stanowisko przedstawione w przedmiotowym wniosku jest nieprawidłowe w odniesieniu do opisanego w nim stanu faktycznego. W uzasadnieniu stwierdził, że sprzedaż samochodów używanych, które Podatnik naprawił we własnym zakresie stanowi sprzedaż wytworzonych produktów podlegających opodatkowaniu podatkiem akcyzowym i jest wyłączona z opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym na podstawie art. 8 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 20 listopada 1998 roku o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Również działalność gospodarcza w zakresie wydobycia żwiru i piasku, z uwagi na wyłączenie spod ryczałtu sprzedaży detalicznej samochodów, nie będzie opodatkowana ryczałtem.

Korzystając z przysługującego prawa, Podatnik złożył zażalenie na postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego. Zdaniem Podatnika w wydanym przez Naczelnika Urzędu Skarbowego postanowieniu nie wskazano czy błędne stanowisko dotyczy wyłącznie sprzedaży samochodów czy także wydobywania żwiru i piasku. Podatnik nie zgodził się również z dokonaną w tym postanowieniu interpretacją przepisów oraz stwierdził, że przywołano w nim fakty, które nie miały miejsca. Zdaniem Podatnika błędne jest stanowisko Naczelnika Urzędu Skarbowego, że sprzedaż detaliczna w pełni sprawnych samochodów, w których dokonywane są niezbędne naprawy traktowana jest na równi z produkcją samochodów, ponieważ naprawy nie zmieniają przeznaczenia samochodu ani nie prowadzą do powstania nowego modelu, nie można więc uznać, że jest to działalność wytwórcza. Posiłkując się zarówno definicją ustawową pojęcia "działalności wytwórczej", jak też słownikową pojęcia "wytwarzać" Podatnik stwierdził, iż błędne jest zaliczenie prowadzonej przez niego sprzedaży detalicznej samochodów do działalności wytwórczej. Zdaniem Podatnika bez znaczenia jest fakt opłacania, w związku ze sprzedażą samochodów sprowadzanych z zagranicy, podatku akcyzowego, ponieważ wyłączenie z opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym dotyczy wyłącznie podatników wytwarzających wyroby akcyzowe.

Dyrektor Izby Skarbowej w Gdańsku po rozpatrzeniu zarzutów tego zażalenia stwierdza, co następuje:

Zgodnie z treścią art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 roku o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 z późn. zm.) opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 14 ustawy o podatku dochodowym, w tym również, gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej "spółką".

Jak wynika z treści art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998r. działalność usługowa to - pozarolnicza działalność gospodarcza, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z 18 marca 1997 roku w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (Dz. U. Nr 42, poz. 264 ze zm.), z zastrzeżeniem pkt 2 i 3. Działalnością usługową w zakresie handlu - jest z kolei - jak wynika z art. 4 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 20 listopada 1998r. - sprzedaż, w stanie nieprzetworzonym, nabytych uprzednio produktów (wyrobów) i towarów, w tym również takich, które zostały przez sprzedawcę zapakowane lub rozważone do mniejszych opakowań albo rozlane do butelek, puszek lub mniejszych pojemników.

W myśl art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. b ustawy z dnia 20 listopada 1998r. ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności usługowej w zakresie handlu wynosi 3,0% przychodów.

Natomiast art. 4 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 20 listopada 1998r. określa, że działalność wytwórcza to działalność w wyniku której powstają nowe wyroby, w tym również sprzedaż wyrobów własnej produkcji, prowadzoną przez podatnika.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 4 lit. a ustawy z dnia 20 listopada 1998r. ryczałt od przychodów z działalności wytwórczej wynosi 5,5% przychodów (w rozpatrywanym przypadku działalnością wytwórczą będzie działalność w zakresie wydobycia żwiru i piasku).

Ponieważ ustawa z dnia 20 listopada 1998r nie zawiera definicji "wytwarzania" należy posłużyć się definicją słownikową, zgodnie z którą "wytwarzać" to "produkować coś; tworząc wydzielać coś; powodować powstanie czegoś" (Słownik języka polskiego PWN, Warszawa 2002). Ponadto, użyte w treści art. 4 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 20 listopada 1998r. sformułowanie sprzedaży uprzednio nabytych towarów w stanie nieprzetworzonym oznacza sprzedaż produktów (towarów) bez zmiany ich substancji czy wyglądu, tj. bez ingerencji sprzedającego we właściwości fabryczne produktu, ponieważ zgodnie z definicją słowikową "przetwarzać" to "przerabiać, zmieniać coś nadając inny kształt, wygląd, inną postać, formę; przekształcać, przeobrażać" (Słownik języka polskiego PWN, Warszawa 2002).

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Podatnik prowadzi działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży detalicznej (bez pośrednictwa i komisu) używanych samochodów sprowadzanych z zagranicy oraz działalność w zakresie wydobycia żwiru i piasku. Działalność w zakresie sprzedaży pojazdów samochodowych polega na ich zakupie za granicą (na nazwisko Podatnika) i sprzedaży, po dokonaniu we własnym zakresie naprawy. Ponadto, Podatnik wskazał w zażaleniu, że naprawa samochodów wykonywana jest w niezbędnym zakresie, polega często na "wymianie zbitego reflektora lub wymiany szyby".

Z wyżej przytoczonych regulacji prawnych i definicji wynika, że o zakwalifikowaniu działalności gospodarczej do działalności wytwórczej decyduje m.in. końcowy efekt tej działalności, tj. powstanie z zakupionych czy wytworzonych materiałów nowego wyrobu. Poddanie zakupionych samochodów używanych niezbędnym naprawom przed ich późniejszą sprzedażą nie powoduje natomiast powstania nowych wyrobów, lecz ma na celu jedynie wyeliminowanie istniejących uszkodzeń i stanowi element przygotowania samochodów do stanu używalności i sprzedaży.

Przedmiotem działalności gospodarczej prowadzonej przez Podatnika w tym zakresie nie jest więc działalność wytwórcza (w wyniku naprawy nie powstaje nowy produkt), lecz działalność usługowa w zakresie handlu detalicznego samochodami używanymi.

Mając na uwadze powyższe Dyrektor tut. Izby Skarbowej stwierdza, że - przy spełnieniu wszystkich pozostałych ustawowych warunków - prowadzona przez Podatnika działalność gospodarcza w zakresie handlu detalicznego samochodami używanymi, poddanymi przed sprzedażą naprawie, może być opodatkowana ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych w wysokości 3% przychodów. Jednocześnie działalność wytwórcza w zakresie wydobycia żwirku i piasku nie jest wykluczona z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, a Podatnik może uzyskane z tej działalności przychody opodatkować stawką ryczałtu w wysokości 5,5%.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj