Interpretacja Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1472/DPC/423-10/06/PK
z 22 maja 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1472/DPC/423-10/06/PK
Data
2006.05.22



Autor
Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Podstawa opodatkowania i wysokość podatku --> Opodatkowanie dochodów z udziału w zyskach osób prawnych

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody --> Przychody

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Pobór podatku --> Osoby prawne jako płatnicy


Słowa kluczowe
akcja
płatnik
podatek dochodowy od osób prawnych
umorzenie
umorzenie akcji
umorzenie akcji
zbycie
zryczałtowany podatek dochodowy


Pytanie podatnika
Jak należy ustalić podstawę opodatkowania w zryczałtowanym podatku dochodowym od osób prawnych z tytułu odpłatnego zbycia akcjie celem ich umorzenia?


Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że w związku z decyzją o obniżeniu kapitału zakładowego Spółka nabyła za wynagrodzeniem swoje akcje od akcjonariuszy (będących podatnikami podatku dochodowego od osób prawnych) celem dobrowolnego umorzenia w trybie art. 359 Kodeksu spółek handlowych. Tytułem wynagrodzenia za skupione akcje Spółka przeniosła na akcjonariuszy udziały w innej spółce kapitałowej.

W związku z powyższym stanem faktycznym Spółka stoi na stanowisku iż podstawą opodatkowania w zryczałtowanym podatku dochodowym od osób prawnych z tytułu udziału w zyskach osób prawnych jest nadwyżka pomiędzy wartością rynkową udziałów przenoszonych na akcjonariuszy jako wynagrodzenie za skupione akcje w celu umorzenia a wydatkami poniesionymi przez akcjonariuszy na nabycie tych akcji.

Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego podziela stanowisko Spółki i wyjaśnia:

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. Nr 54 z 2000r., poz. 654 ze zm.) dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału (akcji), w tym także dochód uzyskany z odpłatnego zbycia akcji na rzecz spółki, w celu umorzenia tych akcji. W związku z tym przychodem z udziału w zyskach osób prawnych będzie wynagrodzenie jakie akcjonariusze Spółki otrzymają w zamian za akcje zbywane na rzecz Spółki w celu umorzenia. Fakt, iż wynagrodzenie jest przekazywane akcjonariuszom w postaci niepieniężnej, czyli w postaci udziałów w innej spółce powoduje jedynie, że w celu określenia wysokości przychodu konieczne jest określenie wartości tych udziałów. Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 7 ww. ustawy przychodem jest nominalna wartość udziałów w spółce kapitałowej objętych w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część; przepisy art. 14 ust. 1-3 stosuje się odpowiednio. Art. 14 ust. 1 ww. ustawy stanowi, iż przychodem z odpłatnego zbycia rzeczy lub praw majątkowych, z zastrzeżeniem ust. 4 i 5, jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie. Jeżeli jednak cena bez uzasadnionej przyczyny znacznie odbiega od wartości rynkowej tych rzeczy lub praw, przychód ten określa organ podatkowy w wysokości wartości rynkowej. W związku z tym należy uznać, iż przychodem będzie wartość rynkowa nabywanych udziałów.

Zgodnie z art. 12 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych do przychodów nie zalicza się kwot otrzymanych z odpłatnego zbycia akcji na rzecz Spółki w celu umorzenia tych akcji - w części stanowiącej koszt ich nabycia bądź objęcia przez akcjonariusza. W związku z tym podstawą opodatkowania będzie różnica pomiędzy wynagrodzeniem w postaci udziałów (w wysokości stanowiącej ich wartość rynkową) a kosztami nabycia zbywanych akcji.

Na podstawie art. 22 ust. 1 ww. ustawy, podatek dochodowy od dochodów z dywidend oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych mających siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, ustala się w wysokości 19 % uzyskanego przychodu.

Jak wskazuje art. 26 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych Spółka jako płatnik, dokonując wypłat należności z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, jest obowiązana pobrać, w dniu dokonania wypłaty, zryczałtowany podatek dochodowy od tych wypłat. Poprzez dokonanie wypłaty należy rozumieć każde uregulowanie należności - niezależnie czy jest ono dokonywane w formie pieniężnej czy też niepieniężnej.

Reasumując Spółka prawidłowo uznała, iż przedmiotem opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym od osób prawnych z tytułu udziału w zyskach osób prawnych jest nadwyżka wartości pomiędzy wartością rynkową udziałów przenoszonych na akcjonariuszy jako wynagrodzenie za skupione akcje w celu umorzenia a wydatkami poniesionymi przez akcjonariuszy na nabycie akcji, i że od tej różnicy jest ona obowiązana pobrać podatek. Ponadto należy wskazać, iż zgodnie z art. 26 ust. 3 Płatnicy przekazują kwoty podatku w terminie do 7 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano podatek, na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według siedziby podatnika, a w przypadku podatników wymienionych w art. 3 ust. 2 - na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy w sprawach opodatkowania osób zagranicznych. Płatnicy są obowiązani przesłać urzędowi skarbowemu deklarację o pobranym podatku, sporządzoną według ustalonego wzoru (CIT-6). Na podstawie tego przepisu Spółka ma także obowiązek sporządzić i przesłać podatnikom, o których mowa w:

    1. art. 3 ust. 1 (rezydentom) - informację o wysokości pobranego podatku (CIT-7),
    2. art. 3 ust. 2 (nierezydentom), oraz urzędowi skarbowemu - informację o dokonanych wypłatach i pobranym podatku (IFT-2).

Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Mazowieckiego informuje, iż pisemne interpretacje co do zakresu i sposobu stosowania przepisów w zakresie obowiązków Spółki jako płatnika podatku dochodowego od osób fizycznych oraz w zakresie obowiązków Spółki jako podatnika podatku dochodowego od osób prawnych zostaną wydana w odrębnych postanowieniach.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj