Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Bielany
1432/IPdg2/415/429/65/06
z 6 czerwca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1432/IPdg2/415/429/65/06
Data
2006.06.06



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Bielany


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania


Słowa kluczowe
dochód
spółka komandytowa
wspólnik


Pytanie podatnika
Mając na uwadze to, że spółka komandytowa nie jest podatnikiem podatku dochodowego, bowiem podatnikami będą jej wspólnicy, przychód jaki Pani uzyska z tego udziału będzie pochodził z różnych źródeł.
Wobec powyższego pyta Pani, jak powinien być opodatkowany uzyskany przez Panią przychód/dochód.


P O S T A N O W I E N I E


Na podstawie art. 217 oraz art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa / Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm. / Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa - Bielany, po rozpatrzeniu wniosku w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych uznaje za nieprawidłowe stanowisko przedstawione przez wnioskodawcę.


U Z A S A D N I E N I E


Jak wynika z wniosku jest Pani wspólniczką w spółce z o.o. Planowane jest przekształcenie spółki w spółkę komandytową, a Pani zostanie komandytariuszem tej spółki.
W skład majątku spółki z o.o. wchodzą akcje spółki akcyjnej, które z chwilą przekształcenia spółki z o.o. będą stanowiły składniki majątkowe spółki komandytowej. Źródłami przychodów spółki komandytowej będą;
- odsetki z rachunku bankowego,
- dywidenda otrzymana od spółki akcyjnej,
- przychody z tytułu świadczenia usług doradczych,
- przychody ze sprzedaży akcji,Pani przychody, uzyskiwane z prowadzonej działalności gospodarczej będą określane proporcjonalnie do przysługującego Pani prawa do udziału w zysku spółki komandytowej. Do opodatkowania swoich dochodów z działalności gospodarczej wybierze Pani 19% podatek liniowy.

Mając na uwadze to, że spółka komandytowa nie jest podatnikiem podatku dochodowego, bowiem podatnikami będą jej wspólnicy, przychód jaki Pani uzyska z tego udziału będzie pochodził z różnych źródeł.

Wobec powyższego pyta Pani, jak powinien być opodatkowany uzyskany przez Panią przychód/dochód.

Pani zdaniem przychody uzyskiwane przez spółkę komandytową, jako pochodzące z różnych źródeł będą podlegały opodatkowaniu według zasad określonych dla;
- przychodów z kapitałów pieniężnych i praw majątkowych w przypadku dywidend , odsetek od udzielonych przez spółkę pożyczek oraz przychodów ze sprzedaży akcji
- przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w przypadku przychodu za świadczone przez spółkę usługi doradcze oraz odsetki od środków zgromadzonych na rachunku bankowym spółki.

Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Bielany uznał Pani stanowisko w sprawie za nieprawidłowe ponieważ:
- spółka komandytowa jest spółką osobową mającą na celu prowadzenie przedsiębiorstwa pod własną firmą .
- nie posiada osobowości prawnej, a brak osobowości prawnej przesądza o tym, że spółka komandytowa nie jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych, co wynika z przepisu art.1 ustawy z 15 lutego 1992r o podatku dochodowym od osób prawnych ( Dz. U. z 2000r nr 54 poz. 654 ze zm.)
- spółka komandytowa nie podlega również opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, bowiem zgodnie z art.1 ustawy z 26 lipca 1991r o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz. U. z 2000r nr 14 poz. 176 ze zm. ) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają dochody osób fizycznych

Wobec powyższego bezzasadne jest kwalifikowanie przychodów spółki komandytowej do źródeł wymienionych w art. 10 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Należy w tym miejscu zaznaczyć, że spółka akcyjna dokonująca wypłaty dywidendy i innych należności z tytułu udziału w zyskach akcjonariuszowi, będącemu spółką komandytową nie ma podstaw prawnych jako płatnik do naliczania i poboru zryczałtowanego podatku dochodowego.

Zgodnie z przepisem art. 8 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychody z udziału w spółce nie będącej osobą prawną określa się u każdego ze wspólników proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku. Z ustępu 2 tego artykułu wynika, że zasadę tę stosuje się do kosztów uzyskania przychodów oraz wydatków nie stanowiących kosztów uzyskania przychodów.

W przedstawionym stanie faktycznym wspólnik spółki komandytowej, mający udział w zysku tej spółki realizuje przychód tylko z jednego źródła spośród wymienionych w art. 10 ust. 1 ustawy o pdof, mianowicie z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Dochodem z działalności gospodarczej jest nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym; jeżeli koszty przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą z tej działalności. Wynika to z przepisu art. 9 ust. 2 ustawy o pdof. Zgodnie z przepisem art. 24 ust. 1 ustawy o pdof u podatników, którzy zgodnie z obowiązującymi ich zasadami rachunkowości sporządzają sprawozdanie finansowe / na spółce komandytowej ciąży taki obowiązek / za dochód z działalności gospodarczej uważa się dochód wykazany na podstawie prawidłowo prowadzonych ksiąg, zmniejszony o dochody wolne od podatku i zwiększony o wydatki nie stanowiące kosztów uzyskania przychodów, zaliczone uprzednio w ciężar kosztów uzyskania przychodów.

Wobec powyższego do wyliczenia dochodu uzyskanego przez wspólnika spółki komandytowej z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej przyjmuje się przychody i koszty uzyskania przychodów wynikające z ksiąg w wysokości proporcjonalnej do posiadanych udziałów.

Podatnicy uzyskujący dochody z pozarolniczej działalności gospodarczej mają prawo wybrać sposób opodatkowania określony w art. 30 c ustawy o pdof ( 19% podatek liniowy ), co wynika z przepisu art. 9 a ust. 2 tej ustawy.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj