Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Mokotów
1433/NL/LF/415-4111-77-06/JM
z 15 maja 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1433/NL/LF/415-4111-77-06/JM
Data
2006.05.15



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Mokotów


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Katalog źrodeł przychodów


Słowa kluczowe
sprzedaż nieruchomości


Pytanie podatnika
Czy kwota wypłacona z tytułu zawartej ugody podlega opodatkowaniu zryczałtowanym 10% podatkiem dochodowym od osób fizycznych


P O S T A N O W I E N I E


Na podstawie art. 216 w związku z art. 14 a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa ( Dz. U z 2005 r. nr. 8 poz. 60 z późn. zm . ) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 7.04.2006 r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego , Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa-Mokotów postanowił stwierdzić, że nie podziela stanowiska przedstawionego we wniosku, że przychód uzyskany z tytułu zawartej ugody podlega zwolnieniu od podatku dochodowego od osób fizycznych .


UZASADNIENIE


Stan faktyczny sprawy


Od 1989 r. podatnicy są współużytkownikami wieczystymi działki gruntu oraz współwłaścicielami budynku mieszkalnego wybudowanego na tej działce stanowiący odrębny od gruntu przedmiot własności .W bezpośrednim sąsiedztwie powyższej nieruchomości prywatny inwestor rozpoczął budowę kompleksu biurowego-mieszkalno-handlowo-usługowego z garażem podziemnym

Podatnicy twierdzą , że pomimo iż budowa nie została jeszcze zakończona to w sposób znaczący wpłynęła na obniżenie wartości rynkowej ich nieruchomości i w tym celu zdecydowali się na podjęcie wszelkich przewidzianych prawem kroków mających na celu uniemożliwienie dalszej budowy. Opinie podatników potwierdziła spółka prawa handlowego na podstawie analizy rynku nieruchomościami , która będzie właścicielem obiektu , że bliskie sąsiedztwo z wieżowcem wpłynie negatywnie na wartość nieruchomości .

Inwestor budowy oraz właściciel nieruchomości wobec powstałego sporu co do warunków realizacji obiektu i negatywnego wpływu obiektu na wartość rynkową , a także z uwagi na fakt , że spory opóźniają realizację obiektu i wstrzymują zakończenie negocjacji z potencjalnymi najemcami powierzchni użytkowej biurowca zawarto ugodę w celu zaspokojenia roszczeń właściciela nieruchomości związanych z zagospodarowaniem , zabudową i wykorzystaniem obiektu .

Inwestor będzie mógł realizować uprawnienia wynikające z pozwolenia na budowę oraz projektu .Strony ugody nie będą dochodzić roszczeń mogących powstać pomiędzy nimi w przyszłości .Właściciele nieruchomości zrzekają się wszelkich roszczeń i związanych z nimi praw , które istniały lub istnieją dotyczących administracyjnych , sądowych lub innych toczących się postępowań związanych z realizacją obiektu.

Zobowiązanie właścicieli nieruchomości dotyczyło również nie podejmowania żadnych działań prawnych ani faktycznych zmierzających do lub mogących spowodować uniemożliwienie, wstrzymanie , opóźnienie lub utrudnienie budowy. W zamian inwestor zobowiązał się do wypłacenia właścicielowi nieruchomości kwoty w złotych polskich stanowiącej równowartość 500.000 USD . Właściciel nieruchomości twierdzi , że spółka prawa handlowego postanowiła zapłacić taką część ceny , której nie uzyskałby od nabywcy w przypadku sprzedaży powyższej nieruchomości .


Stanowisko podatnika przedstawione we wniosku .


Kwota uzyskana z tytułu zawartej ugody nie podlega opodatkowaniu zryczałtowanym 10 % podatkiem dochodowym od osób fizycznych ponieważ nie stanowi źródła przychodu co wynika z przepisu art. 10 ust. 1 pkt. 8 lit. a i c ustawy. Kwota jest częścią ceny jaką sprzedający uzyskaliby ze sprzedaży i jest jakby zaliczką na poczet przyszłej ceny sprzedaży i może być opodatkowana tylko z całą ceną sprzedaży.

Jeżeli uzyskany przychód z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości nie stanowi źródła przychodu , to także zaliczka wypłacona na poczet ceny sprzedaży nie powinna być opodatkowana podatkiem dochodowym od osób fizycznych . Za zwolnieniem od podatku dochodowego przemawia również fakt , że nieruchomość nabyta została w 1989 r. i bieg pięcioletniego terminu upłynął z dniem 31.12.1994 r.

Bez względu na to kiedy nieruchomość zostanie sprzedana uzyskana cena ze sprzedaży w tym otrzymana zaliczka nie stanowi przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt. 8 lit. a i c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych . Tym samym nie należy wykazywać w zeznaniu rocznym za 2006 r. przychodu do opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych.


Ocena stanu faktycznego oraz stanowiska podatnika na podstawie przepisów prawa podatkowego.


Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt. 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych , źródłem przychodu ze sprzedaży nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości , spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego (....) oraz prawa użytkowania wieczystego działki gruntu jest sprzedaż jeżeli dokonana została przed upływem pięciu lat ,licząc ten okres od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie i nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej .

Przedmiotowa nieruchomość składa się z budynku mieszkalnego stanowiącego odrębną własność podatnika oraz działki gruntu oddanej w użytkowanie wieczyste i została nabyta w 1989 r. W rozumieniu z art. 10 ust. 1 pkt. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych pięcioletni okres posiadania nieruchomości liczony od końca 1989 r., w którym nastąpiło nabycie nieruchomości upłynął w dniu 31.12.2004 r. i sprzedaż dokonana po tej dacie nie będzie źródłem przychodu do opodatkowania zryczałtowanym 10 % podatkiem dochodowym na podstawie art. 28 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych .

Wyrażony pogląd , że uzyskana kwota na podstawie zawartej umowy ugody stanowi zaliczkę wypłaconą na poczet ceny sprzedaży zabudowanej nieruchomości nie jest słuszny i nie wynika ze stanu faktycznego sprawy. Gdyby nawet doszło obecnie lub w przyszłości do wypłacenia zaliczki i sprzedaży nieruchomości to zgodnie z art. 21 § 1 pkt. 1 ustawy - Ordynacja podatkowa w związku z art. 10 ust. 1 pkt. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zobowiązanie podatkowe nie powstanie ponieważ sprzedaż nastąpiła po upływie pięciu lat kalendarzowychi postępowanie podatkowe w zakresie zryczałtowanego 10 % podatku dochodowego byłoby bezprzedmiotowe .

W opisanym stanie faktycznym doszło do zawarcia umowy ugody w związku z negatywnym wpływem budowy na wartość rynkową zabudowanej nieruchomości w przypadku jej sprzedaży. Właściciele zabudowanej nieruchomości przewidywali , że wybudowanie obiektu w bliskim sąsiedztwie ich nieruchomości może spowodować obniżenie wartości rynkowej.

Organ podatkowy ma udzielić odpowiedzi czy wypłacona kwota z tytułu zawartej umowy ugody stanowi dochód , który podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych , w związku z tym stwierdził, że do zawarcia umowy sprzedaży zabudowanej budynkiem mieszkalnym nieruchomości nie doszło. Zawarta została natomiast umowa zwana umową ugody o wzajemnych zobowiązaniach stron. W zamian za ustępstwa inwestor budowanego obiektu zgodnie z postanowieniami umowy ugody dokonał wypłaty świadczenia pieniężnegoo równowartości 500.000 USD .

Powyższa kwota nie pochodzi ze źródła przychodów wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt. 8 lit a-c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych . W związku z tym brak jest podstaw do zwolnienia od podatku dochodowego na podstawie art.10 ust. 1 pkt. 8 lit. a i c ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych uzyskanego przychodu pomimo, że w dniu 31.12.2004 r. upłynął pięcioletni okres posiadania zabudowanej nieruchomości .

Wypłacone świadczenie pieniężne jest niewątpliwie dochodem , ale uzyskanym ze źródeł przychodu określonym w art. 10 ust. 1 pkt. 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i podlega opodatkowaniu razem z innymi dochodami w zeznaniu rocznym .



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj