Interpretacja Urzędu Skarbowego w Grajewie
PD-415/2731/GK-2/XIV-1/06
z 19 lipca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD-415/2731/GK-2/XIV-1/06
Data
2006.07.19



Autor
Urząd Skarbowy w Grajewie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
ubezpieczenia majątkowe


Pytanie podatnika
Czy wydatek na ubezpieczenie samochodu stanowi koszt uzyskania przychodu, jeżeli samochód uległ wypadkowi i nie jest wykorzystywany do prowadzenia działalności ?


Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że prowadzi Pan działalność gospodarczą opodatkowaną podatkiem dochodowym od osób fizycznych na ogólnych zasadach przy zastosowaniu ksiąg rachunkowych. W ramach tej działalności w lipcu 2005 r. zawarł Pan umowę leasingu operacyjnego samochodu osobowego marki BMW. We wrześniu 2005 r. uległ on wypadkowi i został wyłączony z użytkowania. Samochód ten był objęty ubezpieczeniem od odpowiedzialności cywilnej (OC) oraz ubezpieczeniem dobrowolnym (AC). Należne składki z tytułu tych ubezpieczeń były zaliczane do kosztów uzyskania przychodów proporcjonalnie do okresu trwania umowy ubezpieczenia.

W związku z zaistniałą sytuacją pyta Pan czy ma prawo zaliczać do kosztów uzyskania przychodów wydatki na ubezpieczenie samochodu od września 2005 r. do maja 2006 r. podzielone na dwanaście części, proporcjonalnie do okresu trwania umowy ubezpieczenia.

Formułując własne stanowisko w sprawie stwierdził Pan, iż opłacając w miesiącu lipcu 2005r. całość składek ubezpieczeniowych należnych w ramach polisy tzw. pakietowej od samochodu osobowego użytkowanego przy prowadzeniu działalności gospodarczej, miał prawo uznać, iż przedmiotowy wydatek jest związany pośrednio z uzyskiwaniem przychodu i może zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodu. Powołując się na fakt, iż podatnik postanowił na podstawie art. 22 ust. 5 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, że wydatek z tytułu ubezpieczenia będzie zaliczany do kosztów uzyskania przychodów proporcjonalnie do okresu trwania umowy, uznał Pan za prawidłowe, że podatnik zaliczał do kosztów uzyskania przychodów także ubezpieczenie w miesiącach w których samochód był uszkodzony i nie był wykorzystywany przy prowadzeniu działalności gospodarczej, z tym że całość składek nie może być wliczona do kosztów uzyskania przychodu wcześniej, niż w miesiącu rozwiązania umowy leasingowej, tj. w miesiącu maju 2006 r.

Analizując przedstawiony we wniosku stan faktyczny oraz obowiązujące przepisy prawa podatkowego Naczelnik Urzędu Skarbowego w Grajewie stwierdził, że:Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r o podatku dochodowym od osób fizycznych(tj. Dz. U. z 2000r Nr 14, poz. 176 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodu z wyjątkiem wymienionych w art. 23 ustawy. Tak więc zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów podlegają wszelkie racjonalnie poniesione koszty pod warunkiem, że zostaną łącznie spełnione następujące warunki: wydatek został faktycznie poniesiony, nie został wymieniony w art. 23 w/w ustawy, tj. w katalogu wydatków nie uznanych za koszty uzyskania przychodów i poniesienie ma na celu uzyskanie przychodu lub jego powiększenie.

Jak wynika z treści art. 22 ust. 5 wyżej cytowanej ustawy o podatku dochodowym u podatników prowadzących księgi rachunkowe (handlowe) koszty uzyskania przychodów są potrącane tylko w tym roku podatkowym, którego dotyczą, tj. są potrącane także koszty uzyskaniaprzychodów poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy, lecz dotyczące przychodów roku podatkowego oraz określone co do rodzaju i kwoty uzyskania, które zostały zarachowane, chociaż ich jeszcze nie poniesiono, jeżeli odnoszą się do przychodów danego roku podatkowego, chyba że ich zarachowanie nie było możliwe; w tym przypadku są one potrącalne w roku, w którym zostały poniesione.

Zwrot "w celu osiągnięcia przychodów" oznacza, że koszty, które zostały co prawda poniesione i przy tym nie wyszczególnione w art. 23 ust. 1, jeżeli nie pozostają w związku z przychodami to nie mogą być uznane za koszt uzyskania przychodu. Składka na ubezpieczenie samochodu będącego przedmiotem umowy leasingowej jest kosztem uzyskania przychodów pod warunkiem, że pojazd jest użytkowany w działalności gospodarczej, a poniesienie tego wydatku służy osiągnięciu przychodu.

Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny i obowiązujący stan prawny, całkowite uszkodzenie przedmiotu leasingu na skutek wypadku, pozbawiło Pana możliwości jego wykorzystywania i tym samym uzyskiwania przychodu w następstwie jego używania. Zatem składki na ubezpieczenie samochodu dotyczące okresu, gdy samochód będący przedmiotem leasingu nie był faktycznie wykorzystywany nie będą stanowiły koszt uzyskania przychodu.

Reasumując, stanowisko Pana dotyczące wyżej opisanej sprawy jest nieprawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj