Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Targówek
1437/ZI/443/141/KO/06
z 16 maja 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1437/ZI/443/141/KO/06
Data
2006.05.16



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Targówek


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług --> Obniżenie podatku należnego


Słowa kluczowe
homologacja
samochód ciężarowy


Pytanie podatnika
Czy zmiana homologacji nie spowoduje konieczności dokonania korekty podatku naliczonego, związanego z nabycie samochodów Opla Corse oraz Forda Mondeo.


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a, art. 216 §. 1 i § 2 oraz art. 236 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa /t. j. z 2005r. Dz. U. Nr 8 poz. 60 z późn. zm./ Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek

p o s t a n a w i a

uznać stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku złożonym w dniu 13 marca 2006r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku od towarów i usług za prawidłowe

U Z A S A D N I E N I E

Jak wynika ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku w latach 2002 i 2003 zakupił Pan na potrzeby prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej samochody z homologacją ciężarową (z kratką): Opla Corse oraz Forda Mondeo. Zgodnie z obowiązującymi wówczas przepisami skorzystał Pan z odliczenia podatku naliczonego w pełnej wysokości. Z uwagi na fakt, iż obecnie brak jest możliwości odliczania podatku VAT od paliwa, zdecydował się Pan na zmianę homologacji ww. samochodów z ciężarowej na osobową i wymontowanie kratki. Przedmiotowe samochody będą przez Pana nadal użytkowane w firmie.

W związku z powyższym wystąpił Pan z zapytaniem, zmiana kwalifikacji samochodu nabytego jako ciężarowy na osobowy (wymontowanie kratki) spowoduje konieczność dokonania korekty podatku naliczonego, odliczonego w pełnej wysokości przy nabyciu przedmiotowych samochodów.

Przedstawiając własne stanowisko uważa Pan, iż zmiana homologacji nie spowoduje konieczności dokonania korekty podatku naliczonego, związanego z nabycie samochodów Opla Corse oraz Forda Mondeo.

Biorąc pod uwagę stan faktyczny przedstawiony we wniosku oraz obowiązujące w tym zakresie przepisy prawa podatkowego Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek stwierdza co następuje:

Stosownie do przepisu art. 19 ust. 1 ustawy z dnia 08.01.1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym /Dz. U. z 1993 r. Nr 11, poz. 50 ze zm./ - w brzmieniu obowiązującym do dnia 30.04.2004 r., podatnik miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych ze sprzedażą opodatkowaną. W myśl art. 25 ust. 1 pkt. 2 ww. ustawy, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika samochodów osobowych oraz innych samochodów o dopuszczalnej ładowności do 500 kg, z wyjątkiem przypadków, gdy odsprzedaż lub oddanie w odpłatne użytkowanie na podstawie umów leasingowych tych samochodów stanowi przedmiot działalności podatnika. Jednocześnie zgodnie z par. 10 ust. 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22.03.2002r w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym ( Dz.U. Nr 27, poz. 168 ze zm.) - w brzmieniu obowiązującym do 30.04.2004 r., podatnikom nabywającym samochody inne niż osobowe, które nie posiadają homologacji producenta lub importera wymaganej dla tego rodzaju samochodów nie przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku o kwotę podatku naliczonego związanego z nabyciem tych samochodów. Jeżeli zatem podatnik dokonał zakupu samochodu ciężarowego, co potwierdzone jest stosowną homologacją i wykorzystywał go do realizacji sprzedaży opodatkowanej - przysługiwało mu prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony z tytułu zakupu tego samochodu.

Zgodnie z art. 66 ust. 4 pkt. 6 lit a ustawy Prawo o ruchu drogowym /Dz. U. Nr 58, poz. 515 ze zm./, zabrania się dokonywania zmian konstrukcyjnych zmieniających rodzaj pojazdu, z wyjątkiem, pojazdu, na którego typ zostało wydane świadectwo homologacji lub decyzja zwalniająca pojazd z homologacji oraz pojazdu, w którym zmian konstrukcyjnych dokonał przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą w tym zakresie. Daje to możliwość zmiany kwalifikacji samochodu nabytego jako ciężarowy na osobowy.

Zmiana taka - zdaniem tutejszego Organu podatkowego - nie powoduje konieczności korekty podatku naliczonego odliczonego uprzednio przy nabyciu tego samochodu.

Uznać należy, iż skoro pojazd spełniał warunki niezbędne do dokonania odliczenia, to fakt późniejszej zmiany jego statusu nie ma wpływu na nabyte w chwili zakupu i zrealizowane na zasadach opisanych na wstępnie prawo do odliczenia.

Należy zwrócić uwagę, iż ewentualna sprzedaż tego samochodu po zmianie statusu z ciężarowego na osobowy podlegałaby opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, sprzedaż ta nie mogłaby korzystać ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt. 2 ustawy o podatku od towarów i usług z 11 marca 2004 roku /Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zm./.

Wobec powyższego Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek postanowił jak w sentencji.

Powyższa interpretacja w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj