Interpretacja Urzędu Skarbowego w Kartuzach
DF/415-78/05/AJ
z 27 marca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DF/415-78/05/AJ
Data
2006.03.27



Autor
Urząd Skarbowy w Kartuzach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z działalności gospodarczej


Słowa kluczowe
spółka jawna
świadczenia wspólników
świadczenie nieodpłatne
umowa użyczenia


Pytanie podatnika
Czy umowa użyczenia nieruchomości spółce jawnej powoduje skutki podatkowe w podatku dochodowym od osób fizycznych u biorącego do używania, który jest wspólnikiem spółki jawnej i członkiem rodziny użyczającego?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 z późn. zm.), po rozpatrzeniu wniosku Pani (...) z 22.12.2005 r. (data złożenia w tut. urzędzie: 29.12.2005 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie dotyczącej skutków podatkowych dla biorącego do używania, niebędącego właścicielem nieruchomości, w przypadku użyczenia przez wspólnika spółki jawnej nieruchomości na potrzeby tejże spółki

stwierdzam, że

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

U Z A S A D N I E N I E

Ze złożonego wniosku wynika, że razem z siostrą i ojcem prowadzi Pani działalność gospodarczą w formie spółki jawnej. Pani i siostra mają po 45% udziału w spółce, ojciec - 10% udziału. Pani rodzice są współwłaścicielami nieruchomości, którą od 2005 roku nieodpłatnie udostępniają tej spółce jawnej.

W związku z powyższym pojawiła się wątpliwość dotycząca skutków podatkowych, jakie rodzi dla Pani, jako wspólnika spółki jawnej, nieodpłatne korzystanie z nieruchomości udostępnionej spółce jawnej przez jednego ze wspólników i jego żonę, skoro jest Pani spokrewniona z właścicielami nieruchomości.

Pani zdaniem, skoro jako wspólnik spółki jawnej otrzymuje Pani nieodpłatne świadczenie od osób zaliczonych do I grupy podatkowej w rozumieniu przepisów o podatku od spadków i darowizn , nie będzie Pani zobowiązana do ustalania przychodu z tego tytułu.

Zgodnie z brzmieniem art. 710 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 roku - Kodeks cywilny (Dz. U. nr 16, poz. 93 z późn. zm.) przez umowę użyczenia użyczający zobowiązuje się zezwolić biorącemu, przez czas oznaczony lub nie oznaczony, na bezpłatne używanie oddanej mu w tym celu rzeczy, z tym że biorący do używania ponosi zwykłe koszty utrzymania rzeczy użyczonej (art. 713 zd. 1 kodeksu cywilnego).

Spółka jawna, zgodnie z art. 4 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 września 2000 roku - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. nr 94, poz. 1037 z późn. zm.), jest rodzajem osobowej spółki handlowej. Spółki te nie zostały wyposażone w osobowość prawną, ale mogą we własnym imieniu nabywać prawa, w tym własność nieruchomości i inne prawa rzeczowe, zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozywana (art. 8 § 1 kodeksu spółek handlowych). Osobowe spółki handlowe w zakresie podatku dochodowego nie są jednak podatnikami. Ustawa z dnia 15 lutego 1992 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (j. t. Dz. U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 z póżn. zm.) reguluje bowiem opodatkowanie podatkiem dochodowym dochodów osób prawnych i spółek kapitałowych w organizacji (art. 1 ust. 1 ustawy), jej przepisy mają również zastosowanie do jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, z wyjątkiem spółek niemających osobowości prawnej, z zastrzeżeniem ust. 1 i 3 (art. 1 ust. 2 ustawy).

Podatnikami podatku dochodowego w zakresie dochodów uzyskiwanych z działalności prowadzonej przez osobową spółkę handlową są natomiast jej wspólnicy. Przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika, stosownie do art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (j. t. Dz. U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.), określa się proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku oraz, z zastrzeżeniem ust. 1a, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1.

Zasady ustalania przychodów osób fizycznych z pozarolniczej działalności gospodarczej zostały określone w art. 14 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przepis art. 14 ust. 2 pkt 8 tej ustawy przewiduje, że przychodem z działalności gospodarczej jest również wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń, obliczonych zgodnie z art. 11 ust. 2-2b, z wyjątkiem otrzymanych od osób zaliczonych do I i II grupy podatkowej w rozumieniu przepisów o podatku od spadków i darowizn. Z kolei w art. 14 ust. 3 ustawy z dnia 28 lipca 1983 roku o podatku od spadków i darowizn (j. t. Dz. U. z 2004 r. nr 142, poz. 1514 z późn. zm.) zapisano, iż do poszczególnych grup podatkowych zalicza się:

  1. do grupy I - małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, zięcia, synową, rodzeństwo, ojczyma, macochę i teściów;
  2. do grupy II - zstępnych rodzeństwa, rodzeństwo rodziców, zstępnych i małżonków pasierbów, małżonków rodzeństwa i rodzeństwo małżonków, małżonków rodzeństwa małżonków, małżonków innych zstępnych;
  3. do grupy III - innych nabywców.

Biorąc pod uwagę treść przedstawionych wyżej przepisów należy stwierdzić, że nie powstanie u Pani przychód z nieodpłatnego świadczenia, o którym mowa w art. 14 ust. 2 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, z uwagi na pokrewieństwo z użyczającymi (córka - rodzice, czyli relacja zstępny - wstępny).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj