Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Kielcach
OG/005/98/PDII/415-55/06
z 11 lipca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
OG/005/98/PDII/415-55/06
Data
2006.07.11



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Kielcach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
autostrada
podatek dochodowy od osób fizycznych
pomoc bezzwrotna
pomoc zagraniczna


Pytanie podatnika
Czy dochody podatnika uzyskane w związku z bezpośrednią realizacją programu finansowanego ze środków bezzwrotnej pomocy Unii Europejskiej podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych ?


Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Kielcach działając na podstawie art. 216, art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. Nr 8, poz 60 z 2005 r. ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku o interpretację z dnia 19.04.2006 r. podatnika dotyczącego opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych dochodu uzyskanego z tytułu umowy o pracę od firmy "S." sp. z o.o, stwierdza iż przedstawione we wniosku stanowisko nie jest prawidłowe.

Z wniosku i dostarczonego zaświadczenia wynika, że podatnik jest zatrudniony na stanowisku inżyniera budowy na czas określony do 30.06.2006 r w firmie "S." sp. z o.o. przy realizacji budowy autostrady A2 odcinek: Konin - Koło - Dąbie. Kontrakt ten jest realizowany na podstawie umowy zawartej z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad, przez: Konsorcjum "S" 1 - odcinek Konin - Koło, oraz "S" 2 - odcinek Koło - Dąbie. Firma "S." z siedzibą (Niemcy) jako firma " matka ", zleciła realizację całego zadania firmie " córce " "S." sp. z o.o. z siedzibą (Polska) ( umowa nr ... dot. Odc. Konin - Koło, i nr ... dot. odc. Koło - Dąbie. Umowy zostały zawarte dnia 02.08.2004r.).Na podstawie Decyzji Komisji Wspólnot Europejskich z dnia 29.12.2004 r. projekt " Budowa autostrady A2, odcinek Konin - Dąbie - Emilia" otrzymał pomoc w ramach Funduszu Spójności w wysokości 82% wartości projektu (bezzwrotna pomoc).Spółka "S." jako bezpośredni wykonawca robót otrzymała środki pomocowe przekazane przez ich dysponenta - Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad.

Czy dochody podatnika uzyskane w związku z bezpośrednią realizacją programu finansowanego ze środków bezzwrotnej pomocy Unii Europejskiej podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?

Zdaniem podatnika dochody uzyskane z pracy na kontrakcie są zwolnione z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), w części obejmującej bezzwrotną pomoc gdyż kontrakt przy realizacji którego jest zatrudniony i finansowany w 82% ze środków bezzwrotnej pomocy Unii Europejskiej.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Kielcach wyjaśnia: stosownie do postanowień art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tj. Dz. U. Nr 14, poz. 176 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52a i 53c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku. Wśród dochodów zwolnionych z opodatkowania, w art. 21 ust. 1 pkt 46 cytowanej wyżej ustawy wymieniono jako wolne od podatku dochodowego dochody otrzymane przez podatnika jeżeli:
a) pochodzą od rządów państw obcych, organizacji międzynarodowych lub międzynarodowych instytucji finansowych ze środków bezzwrotnej pomocy, w tym ze środków programów ramowych badań, rozwoju technicznego i prezentacji Unii Europejskiej i z programów NATO, przyznanych na podstawie jednostronnej deklaracji lub umów zawartych z tymi państwami, organizacjami lub instytucjami przez Radę Ministrów, właściwego ministra lub agencje rządowe, w tym również w przypadkach, gdy przekazanie tych środków jest dokonywane za pośrednictwem podmiotu upoważnionego do rozdzielania środków bezzwrotnej pomocy oraz
b) podatnik bezpośrednio realizuje cel programu finansowanego z bezzwrotnej pomocy; zwolnienie nie ma zastosowania do dochodów osób fizycznych, którym podatnik bezpośrednio realizujący cel programu zleca wykonanie określonych czynności w związku z realizowanym przez niego programem.

Z zapisu powyższego wynika, że zwolnienie od podatku ma zastosowanie tylko wtedy gdy spełnione są łącznie obydwie przesłanki:
- wynagrodzenia osób zatrudnionych finansowane są ze środków bezzwrotnej pomocy zagraniczne,
- osoby te realizacją bezpośrednio cel programu.
Powołany przepis wprowadza określone przesłanki zwolnienia; istotne jest pochodzenie dochodów z określonych źródeł oraz bezpośrednie realizowanie celu programu finansowanego z tych źródeł. Przedmiotowe zwolnienie adresowane jest bowiem jedynie do podatników bezpośrednio realizujących cel programu finansowanego z bezzwrotnej pomocy, jeżeli umowa na podstawie której podatnicy bezpośrednio realizujący cel programu finansowanego z bezzwrotnej pomocy została zawarta z bezpośrednim beneficjentem pomocy, tj. podmiotem, który pierwszy otrzymał środki objęte tym zwolnieniem oraz w przypadku, gdy otrzymał środki pomocowe za pośrednictwem podmiotu upoważnionego do rozdzielania tych środków. Z tego względu dla ustalenia podmiotów korzystających ze zwolnienia istotna jest treść dokumentów, przyznających stronie polskiej bezzwrotne środki pomocowe oraz treść umów, na podstawie których podatnik otrzymuje przedmiotowe przychody.

Oznacza to, że bez potracenia podatku (zaliczki na podatek) otrzymywać będą wynagrodzenia pracownicy, a także zleceniobiorcy czy osoby zaangażowane na podstawie umowy o dzieło, jeśli wynagrodzenia te są finansowane przez pracodawcę, zleceniodawcę ze środków pomocowych, a oni bezpośrednio realizują program objęty pomocą. Zwolnienie nie dotyczy jednak dochodów osób fizycznych, którym podatnik bezpośrednio realizujący cel programu zleca wykonanie określonych czynności w związku z realizowanym przez niego programem. Ograniczenie to oznacza, że nie korzystają ze zwolnienia tzw. podwykonawcy to znaczy osoby działające przy realizacji tych prac we własnym imieniu i na własny rachunek.Ze stanu faktycznego opisanego w piśmie podatnika wynika: kontrakt na budowę autostrady A2 zawarła z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad niemiecka firma "S." z siedzibą (Niemcy) natomiast spółka z o.o. "S." Pana pracodawca jedynie jest podwykonawcą usługi.

Z treści powołanego art. 21 ust. 1 pkt 46 wyżej cytowanej ustawy wynika, że zwolnione od podatku są środki ze źródeł wymienionych w tym przepisie, przyznane podmiotom, które są albo beneficjentami takiej pomocy, albo bezpośrednimi wykonawcami celu, jakiemu ta pomoc ma służyć, przy czym art. 21 ust. 1 pkt 46 lit. b jednocześnie stanowi, iż zwolnienie nie ma zastosowania do dochodów uzyskiwanych przez osoby zatrudnione ( bez względu na rodzaj umowy ) przez wykonawców zadań finansowanych ze środków bezzwrotnej pomocy. Powyższe wskazuje, że wolne od podatku dochodowego są dochody otrzymywane przez podatnika z bezzwrotnych środków pomocowych, o ile dochody te spełniają łącznie kryteria wymienione pod lit. a i b. Wobec powyższego przedmiotowe zwolnienie jest przewidziane wyłącznie dla podatnika, który bezpośrednio lub za pośrednictwem podmiotów uprawnionych do rozdziału środków bezzwrotnej pomocy realizuje cel programu finansowanego z bezzwrotnej pomocy. A więc w przypadku, gdy wynagrodzenie za zlecone czynności związane bezpośrednio z realizacją programu pomocowego wypłaca beneficjent lub podmiot który jako pierwszy zawarł umowę z beneficjentem środków pomocowych. W przedmiotowej sprawie beneficjentem środków jest Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, która zawarła kontrakt z firmą "S." (Niemcy) wynagrodzenie to jest zwolnione od podatku dochodowego na podstawie w/w przepisu. Natomiast w przypadku, gdy wynagrodzenie za pracę związane z realizacją programu pomocowego wypłaca podmiot ( podwykonawca ), któremu spółka niemiecka zleciła określone czynności, wynagrodzenie to nie korzysta ze zwolnienia z opodatkowania, gdyż nie jest spełniony wymóg bezpośredniej realizacji celu programu.

W świetle przedstawionego stanu faktycznego oraz przedstawionych uregulowań prawnych stwierdzić należy, że dochody uzyskiwane przez Pana winny zostać zakwalifikowane jako podlegające opodatkowaniu z uwagi na niespełnienie warunków wynikającego z art. 21 ust. 1 pkt 46 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W konsekwencji powyższego Naczelnik Pierwszego Urzędu w Kielcach nie podziela stanowiska zajętego przez Pana w złożonym wniosku.

W świetle przedstawionego stanu faktycznego i prawnego zawarte we wniosku z dnia 19.04.2006 r stanowisko strony nie jest prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj