Interpretacja Urzędu Skarbowego w Przemyślu
US.IX/443-20/MWR/06
z 9 czerwca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US.IX/443-20/MWR/06
Data
2006.06.09



Autor
Urząd Skarbowy w Przemyślu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podstawa opodatkowania --> Podstawa opodatkowania

Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczanie częściowe podatku oraz korekta podatku naliczonego --> Odliczenie częściowe podatku


Słowa kluczowe
import towarów
marża
nabycie wewnątrzwspólnotowe
samochód używany
sprzedaż


Pytanie podatnika
Czy do rocznego obrotu w stosunku do którego ustala się roczną proporcję odliczenia podatku VAT wlicza się:1. nabycie wewnątrzwspólnotowe, 2. import usług, 3. nabycie towarów, z tytułu którego podatnikiem jest nabywca.


Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm. ), art. 2 pkt 22, art. 29 ust. 1, art. 90 ust. 1,2,3, ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Przemyślu po rozpatrzeniu wniosku Podatnika z dnia 08.03.2006 r. (data wpływu 16.03.2006 r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego postanawia uznać stanowisko przedstawione we wniosku za prawidłowe w stanie faktycznym przedstawionym we wniosku.

Dnia 16.03.2006 r. do tut. urzędu wpłynął wniosek Podatnika w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie Podatnika. We wniosku Podatnik przedstawił następujący stan faktyczny:Wnioskodawca jest osobą prowadzącą działalność gospodarczą w zakresie m. in. handlu używanymi samochodami- sprowadzonymi z zagranicy i sprzedawanymi w kraju. Część sprzedaży samochodów jest dokonywana w systemie VAT- marża. Oprócz powyższej działalności Podatnik, prowadzi działalność handlową w całości opodatkowana podatkiem VAT. Podatnik nie dokonuje sprzedaży zwolnionej.Wątpliwości Podatnika budzi treść artykułów 90 i 91 ustawy o VAT, które dotyczą odliczenia częściowego podatku oraz korekty podatku naliczonego. Pytanie Podatnika sprowadza się do potwierdzenia czy do rocznego obrotu w stosunku do którego ustala się roczną proporcję odliczenia podatku VAT wlicza się:

  • nabycie wewnątrzwspólnotowe,
  • import usług,
  • nabycie towarów, z tytułu którego podatnikiem jest nabywca.

Wnioskodawca przedstawia stanowisko, iż powyższe nie powinny zwiększać obrotu do wyliczenia proporcji.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Przemyślu potwierdza prawidłowość stanowiska Podatnika oraz wyjaśnia co następuje: Zgodnie z art. 90 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zm. ), w stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik jest obowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanego z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.W myśl art. 90 ust. 2 ustawy jeżeli nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot, o których mowa w ust. 1, podatnik może pomniejszyć kwotę podatku należnego o taką część kwoty podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, z zastrzeżeniem ust. 10.Z kolei ust. 3 art. 90 ustawy stanowi, że proporcję, o której mowa w ust. 2 ustala się jako udział rocznego obrotu z tytułu czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, w całkowitym obrocie uzyskanym z tytułu czynności, w związku z którymi podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, oraz czynności, w związku z którymi podatnikowi nie przysługuje takie prawo.W opinii tut. organu w celu prawidłowego ustalenia proporcji należy ustalić odpowiednio wartość "obrotu".Zgodnie z definicją obrotu zawartą w art. 29 ust. 1 ustawy o VAT obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży pomniejszona o kwotę należnego podatku. Natomiast w myśl art. 2 pkt 22 ustawy o VAT pod pojęciem sprzedaży należy rozumieć odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów.W przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, importu usług oraz nabycia towarów z tytułu którego podatnikiem jest nabywca, podatek jest odprowadzany od kwoty, którą nabywca jest obowiązany zapłacić (odpowiednio art. 31 ust. 1, art. 29 ust. 17, art. 29 ust. 18 ustawy o VAT). Podatek jest więc związany z przekazaną należnością, a nie z wykonaniem czynności podlegających opodatkowaniu. Wobec powyższego Wnioskodawca do rocznego obrotu w stosunku do którego ustala się proporcję nie wlicza - nabycia wewnątrzwspólnotowego, importu usług, nabycia towarów, z tytułu którego podatnikiem jest nabywca.

Interpretacja niniejsza dotyczy stanu prawnego na dzień złożenia wniosku oraz odnosi się do przedstawionego przez Wnioskodawcę i przytoczonego w treści postanowienia stanu faktycznego. Interpretacja nie jest wiążąca dla Wnioskodawcy, wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj