Interpretacja Izby Skarbowej w Łodzi
PB I-3/4150/IN-496/US/2006/PM
z 26 lipca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PB I-3/4150/IN-496/US/2006/PM
Data
2006.07.26



Autor
Izba Skarbowa w Łodzi


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
autostrada
pomoc zagraniczna


Pytanie podatnika
Czy uzyskane dochody z pracy na kontrakcie, podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych ?


Działając na podstawie art. 14b § 5 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. -Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi zmienia postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Skierniewicach z dnia 6 lipca 2006 r., znak pisma USIEI/37/10/2006.

Wnioskiem z dnia 13 kwietnia 2006 r. wystąpił Pan o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż jest Pan zatrudniony w firmie S... Sp. z o.o. z s/w W... na umowę o pracę przy realizacji budowy odcinka autostrady A-2. Firma S... AG z siedzibą w Kolonii (Niemcy) w konsorcjum z dwoma innymi firmami zawarła kontrakt z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad na budowę konkretnych odcinków autostrady A-2.
S AG jako firma "matka" zleciła realizację całego przedsięwzięcia firmie "córce": S... Sp. z o.o. z siedzibą w We...
Na podstawie Decyzji Komisji Wspólnot Europejskich z dnia 29 grudnia 2004r., projekt "Budowa autostrady A2, /.../" otrzymał pomoc w ramach Funduszu Spójności w wysokości 82 % wartości projektu (bezzwrotna pomoc).
Przedmiotowy wniosek zawiera pytanie czy uzyskane przez Pana dochody z pracy na kontrakcie, podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
Pana zdaniem uzyskane dochody są zwolnione z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych w części obejmującej bezzwrotną pomoc, to jest w 82%, na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Skierniewicach w postanowieniu z dnia 6 lipca 2006 r. Nr USIEI/37/10/2006, podzielił stanowisko strony w sprawie.

Po przeanalizowaniu obowiązujących przepisów prawa podatkowego, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi stwierdza, co następuje:

Stosownie do dyspozycji art. 14b § 5 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), organ odwoławczy w drodze decyzji zmienia albo uchyla z urzędu postanowienie wydane przez naczelnika urzędu skarbowego, jeżeli postanowienie rażąco narusza prawo, orzecznictwo Trybunału Konstytucyjnego lub Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, w tym także jeżeli niezgodność z prawem jest wynikiem zmiany przepisów.

  1. pochodzą od rządów państw obcych, organizacji międzynarodowych lub międzynarodowych instytucji finansowych ze środków bezzwrotnej pomocy, w tym ze środków programów ramowych badań, rozwoju technicznego i prezentacji Unii Europejskiej i z programów NATO, przyznanych na podstawie jednostronnej deklaracji lub umów zawartych z tymi państwami, organizacjami lub instytucjami przez Radę Ministrów, właściwego ministra lub agencję rządowe, w tym również w przypadkach, gdy przekazanie tych środków jest dokonywane za pośrednictwem podmiotu upoważnionego do rozdzielania środków bezzwrotnej pomocy, oraz
  2. podatnik bezpośrednio realizuje cel programu finansowanego z bezzwrotnej pomocy; zwolnienie nie ma zastosowania do dochodów osób fizycznych, którym podatnik bezpośrednio realizujący cel programu zleca - bez względu na rodzaj umowy - wykonanie określonych czynności w związku z realizowanym przez niego programem.

Z przytoczonego wyżej przepisu wynika, że zwolnione są od podatku dochodowego od osób fizycznych te dochody, w stosunku do których spełnione zostaną dwie przesłanki:

- dochody te są sfinansowane ze środków bezzwrotnej pomocy pochodzących od rządów państw obcych, organizacji międzynarodowych lub międzynarodowych instytucji finansowych,

- podatnik uzyskujący te dochody bezpośrednio realizuje cel programu finansowanego z bezzwrotnej pomocy.

Zwolnienie nie ma zastosowania do dochodów osób fizycznych, którym podatnik bezpośrednio realizujący cel programu zleca - bez względu na rodzaj umowy - wykonanie określonych czynności w związku z realizowanym przez niego programem.

Aby zatem powyższe zwolnienie przedmiotowe mogło mieć zastosowanie - konieczne jest łączne spełnienie warunków zawartych pod lit. a) i b) artykułu 21 ust. 1 pkt 46 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, to jest będzie miało zastosowanie do dochodów pracowników, uzyskiwanych na podstawie umowy o pracę, jak i podatników bezpośrednio realizujących cel programu w ramach innej umowy (na przykład umowy zlecenia) zawartej z osobą prawną, która "pierwsza" otrzymała bezzwrotną pomoc zwolnioną na podstawie przepisów ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), pod warunkiem, że osoby te realizują cel programu - art. 17 ust. 1 pkt 23.

Firma S... Sp. z o.o. z s/w W..., jako Pana pracodawca jest jedynie podwykonawcą kontraktu realizowanego przez S... AG z siedzibą w Kolonii (Niemcy), która to z kolei zawarła kontrakt z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad na realizację budowy autostrady A-2.
Tym samym Pana wynagrodzenie nie korzysta ze zwolnienia przewidzianego w art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, gdyż nie spełnia wszystkich warunków wynikających z przedmiotowego przepisu.

W świetle obowiązujących przepisów, stanowisko reprezentowane przez Pana oraz przez organ podatkowy pierwszej instancji należy uznać - za nieprawidłowe.

Z uwagi na powyższe, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, mając na względzie zapis art. 14b § 5 pkt 2 ustawy Ordynacja podatkowa, stwierdza jak w sentencji niniejszej decyzji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj