Interpretacja Burmistrza Miasta Bartoszyce
F.II.3110-2/16/2006
z 25 lipca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
F.II.3110-2/16/2006
Data
2006.07.25



Autor
Burmistrz Miasta Bartoszyce


Temat
Podatki i opłaty lokalne --> Podatek od nieruchomości --> Powstanie obowiązku podatkowego


Słowa kluczowe
budowle
modernizacja


Pytanie podatnika
- dotyczy momentu powstania obowiązku podatkowego od zmodernizowanych budowli.


Burmistrz Miasta Bartoszyce na podstawie art. 14a § 1-4 w związku z art.216, 217 oraz 236 § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005 r., nr 8, poz. 60 ze zm.).

Udzielić na wniosek podatnika interpretacji w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego dotyczących momentu powstania obowiązku podatkowego od zmodernizowanych budowli.

Z treści art. 6 ust. 2 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych (j.t. Dz. U. z 2002 r. Nr 9, poz. 84 ze zm.) wynika, że jeżeli okolicznością, od której uzależniony jest obowiązek podatkowy, jest istnienie budowli albo budynku lub jego części, obowiązek podatkowy powstaje z dniem 1 stycznia roku następującego po roku, w którym budowa została zakończona albo w którym rozpoczęto użytkowanie budynku lub jego części przed ich ostatecznym wykończeniem. Cytowany przepis wprowadza istotny wyjątek od ogólnej zasady powstania zobowiązania w podatku od nieruchomości i z tych względów powinien być interpretowany ściśle. Jak przyjmuje się w orzecznictwie Naczelnego Sądu Administracyjnego, wszelkie zwolnienia i ulgi podatkowe w systemie prawa polskiego są wyjątkiem, istotnym odstępstwem od zasady sprawiedliwości podatkowej (powszechności i równości opodatkowania), a ich zastosowanie nie może odbywać się w drodze wykładni rozszerzającej (wyrok NSA z dnia 12 czerwca 1992 r. sygn. akt SA/Po 596/92, "Wspólnota" 1993, nr 20, s. 14). Należy przyjąć, że nie ma on zastosowania do budynków, budowli już istniejących, gdyż w ich wypadku obowiązek podatkowy w podatku od nieruchomości powstaje od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiło nabycie nieruchomości (art. 6 ust. 1 cyt. ustawy) lub zwiększenie wartości nieruchomości np. w wyniku modernizacji. Późniejszy termin powstania obowiązku podatkowego stosuje się jedynie do nowych budynków lub budowli, które zostały wybudowane albo rozpoczęto ich użytkowanie przed ostatecznym wykończeniem.

Unormowanie zawarte w art. 6 ust. 2 cytowanej ustawy dotyczy jedynie dwóch wymienionych wyżej wyjątków od przyjętej zasady i katalog tych przypadków nie może być rozszerzany za pomocą wykładni celowościowej.

Reasumując należy uznać, że przepis art. 6 ust. 2 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych nie będzie miał zastosowania do modernizacji istniejących już budowli.

Na niniejsze postanowienie przysługuje zażalenie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Olsztynie, które wnosi się za pośrednictwem Burmistrza Miasta Bartoszyce w terminie 7 dni od daty doręczenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj