Interpretacja Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Skarbowego
ZDE/415-109-12/06
z 13 czerwca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
ZDE/415-109-12/06
Data
2006.06.13



Autor
Kujawsko-Pomorski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Katalog źrodeł przychodów

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z praw majątkowych


Słowa kluczowe
obowiązek płatnika
spadkobiercy
stosunek pracy
wynagrodzenia


Pytanie podatnika

- czy wystawić informację o dochodach oraz o pobranych zaliczkach na podatek dochodowy PIT- 8B na małżonkę z całkowitą kwotą to znaczy należną jej i dzieciom
- czy należy rozdzielić kwotę i wystawić oddzielnie informacje PIT- 8B na małżonkę i dzieci
- czy można wystawić łączny PIT- 8B na małżonkę i małoletnie dziecko a oddzielny na pełnoletnie dziecko?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U z 2005r., Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy po analizie złożonego w dniu 06 kwietnia 2006r. wniosku w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego

postanawia

- uznać, że przedstawione przez Podatnika stanowisko jest prawidłowe

W dniu 18 kwietnia 2006r. wpłynął do tutejszego Organu wniosek Podatnika (przekazany przy piśmie Naczelnika Urzędu Skarbowego we Włocławku Nr PDF/4121-220/06 z dnia 13 kwietnia 2006r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz. U. Z 2000 r., Nr 14 poz. 176 ze zm.), uzupełniony pismem z dnia 01 czerwca 2006 r.

W piśmie tym Jednostka przedstawiła następujący stan faktyczny:

„ ... ” Spółka z o. o., w związku ze śmiercią swojego pracownika wypłaciła należne wynagrodzenia osobom uprawnionym to jest małżonce pracownika oraz dwojgu dzieciom, które są uprawnione do renty rodzinnej, w tym jedno małoletnie, drugie zaś pełnoletnie. Od powyższego wynagrodzenia pobrana została zaliczka na podatek dochodowy w wysokości 19%.

Ponadto Jednostka informuje, iż przedmiotowe wynagrodzenie zostało wypłacone w całości matce dzieci. Spółka posiada dokument upoważniający do odbioru wynagrodzenia przez matkę i podpisany przez pełnoletnie dziecko.

Zdaniem Spółki, wypłaconą kwotę wynagrodzenia należy rozdzielić i wystawić oddzielne informacje PIT- 8B w następujący sposób: na małżonkę, na pełnoletnie dziecko i na małoletnie dziecko – art. 3 ust. 1 cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Spółka wnosi o udzielenie odpowiedzi informacji na następujące kwestie:

- czy wystawić informację o dochodach oraz o pobranych zaliczkach na podatek dochodowy

PIT- 8B na małżonkę z całkowitą kwotą to znaczy należną jej i dzieciom

- czy należy rozdzielić kwotę i wystawić oddzielnie informacje PIT- 8B na małżonkę i dzieci

- czy można wystawić łączny PIT- 8B na małżonkę i małoletnie dziecko a oddzielny na pełnoletnie dziecko?

Po analizie przedstawionego stanu faktycznego oraz zaprezentowanego przez Jednostkę stanowiska dotyczącego interpretacji przepisów prawa podatkowego tut. organ stwierdza co następuje:

Zgodnie z art. 63 § 1 i art. 63 < #305; > § 2 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks Pracy (Dz. U. z 1998r., Nr 21, poz. 94 ze zm.) z dniem śmierci pracownika wygasa stosunek pracy a wynikające ze stosunku pracy prawa majątkowe przechodzą po śmierci w równych częściach, na małżonka oraz inne osoby spełniające warunki wymagane do uzyskania renty rodzinnej, według przepisów o zaopatrzeniu emerytalnym pracowników i ich rodzin. W razie braku takich osób prawa te przechodzą do spadku.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż wypłacone małżonce wynagrodzenia lub osobom uprawnionym do renty rodzinnej stanowią dla nich w świetle art. 10 ust. 1 pkt 7 i art. 18 cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychód z tytułu praw majątkowych.

Stosownie do postanowień art. 41 ust. 1 osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które dokonują wypłaty należności osobom określonym w art. 3 ust. 1, z tytułu działalności określonej w art. 13 pkt 2 i 4 - 9 oraz art. 18, są obowiązane jako płatnicy pobierać, z zastrzeżeniem ust. 4, zaliczki na podatek dochodowy w wysokości 19% należności pomniejszonej o koszty uzyskania przychodów w wysokości określonej w art. 22 ust. 9 oraz pomniejszonej o składki potrącone przez płatnika w danym miesiącu na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b).

Ponadto zgodnie z regulacjami zawartymi w art. 42 ust. 1 płatnicy, o których mowa w art. 41, przekazują kwoty pobranych zaliczek na podatek oraz kwoty zryczałtowanego podatku, w terminie do dnia 20 miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano zaliczki (podatek) - na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania płatnika, a jeżeli płatnik nie jest osobą fizyczną, według siedziby bądź miejsca prowadzenia działalności, gdy płatnik nie posiada siedziby, przesyłając równocześnie deklaracje według ustalonego wzoru (PIT- 4).

W przedstawionym stanie faktycznym Spółka wypłaciła po zmarłym pracowniku wynagrodzenia małżonce pracownika oraz dwojgu dzieciom, które są uprawnione do renty rodzinnej. Od powyższego wynagrodzenia pobrana została zaliczka na podatek dochodowy w wysokości 19%. Przedmiotowe wynagrodzenie zostało wypłacone w całości małżonce zmarłego pracownika. Jednostka posiada stosowny dokument upoważniający do odbioru wynagrodzenia przez matkę i podpisany przez pełnoletnie dziecko.

Spółka pobrała zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych od dokonanej wypłaty w wysokości 19% należności nie pomniejszonej o koszty uzyskania przychodu. Jednostka ma wątpliwości odnośnie sposobu wystawienia imiennej informacji o wysokości dochodu.

Podkreślić należy, zgodnie z powołanym powyżej art. 63 < #305; > § 2 ustawy Kodeks Pracy, iż prawa majątkowe ze stosunku pracy przechodzą po śmierci pracownika, w równych częściach, na małżonka oraz inne osoby spełniające warunki wymagane do uzyskania renty rodzinnej - a więc w przedmiotowej sprawie na małżonkę oraz dwoje dzieci (pełnoletnie i małoletnie).

Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych regulują natomiast opodatkowanie podatkiem dochodowym dochodów osób fizycznych.

Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy).

Mając na względzie powołane powyżej przepisy prawa oraz okoliczności faktyczne sprawy

należy stwierdzić, iż każda z tych osób uzyskała przychód z tytułu praw majątkowych i nie zmienia tego fakt, że kwota ta została odebrana w całości przez małżonkę zmarłego pracownika (była ona bowiem umocowana do odbioru kwoty należnej dzieciom jako przedstawiciel ustawowy małoletniego dziecka i pełnomocnik pełnoletniego). Wobec powyższego należy zgodzić się ze stanowiskiem Spółki, iż powinna ona rozdzielić wypłaconą kwotę na poszczególne osoby i wystawić oddzielne informacje PIT-8B: na małżonkę, na małoletnie dziecko i na pełnoletnie dziecko.

W związku z powyższym postanowiono jak w sentencji.

Jednocześnie informuje się, że niniejsza odpowiedź dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i jest zgodna ze stanem prawnym obowiązującym na dzień jej udzielenia.

Zgodnie z art. 14b Ordynacji podatkowej udzielona odpowiedź nie jest wiążąca dla Strony, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej ewentualnej zmiany lub uchylenia.

Zgodnie z art. 14a § 4 Ordynacji podatkowej Stronie przysługuje prawo złożenia zażalenia na niniejsze postanowienie.

Zażalenie, zgodnie z art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej wnosi się do Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy za pośrednictwem tut. Organu w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj