Interpretacja Urzędu Skarbowego w Oświęcimiu
PDFI/415-45/05
z 27 grudnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PDFI/415-45/05
Data
2005.12.27



Autor
Urząd Skarbowy w Oświęcimiu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zryczałtowany podatek dochodowy


Słowa kluczowe
ogólne zasady opodatkowania
ryczałt ewidencjonowany
stawki podatku
usługi obsługi biurowej


Pytanie podatnika
Czy prowadząc dziłalność gospodarczą w zakresie świadczenia usług na rzecz biura podatkowego, można dla celów opodatkowania podatiem dochodowym wybrać ryczłt od przychodów ewidencjonowanych (z jaką stawką), czyteż podatek dochodowy na ogólnych zasadach?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Oświęcimiu, działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) - po rozpatrzeniu Pani wniosku z dnia 20 września 2005 r. (wpływ 28.09.05 r.) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Pismem z dnia 20.09.2005 r. zwróciła się Pani z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych.

Ze stanu faktycznego, przedstawionego w piśmie wynika, że zamierza Pani rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej - jako jednoosobowy podmiot wykonujący usługi na rzecz biura podatkowego. Praca, wg zawartej umowy o świadczenie usług, będzie polegała na księgowaniu faktur oraz innych dokumentów księgowych poszczególnych klientów biura.

W związku z czym pytanie skierowane do organu podatkowego brzmi:
- Czy prowadząc działalność gospodarczą w zakresie świadczenia usług na rzecz biura podatkowego, można dla celów opodatkowania podatkiem dochodowym wybrać: ryczałt od przychodów ewidencjonowanych (z jaką stawką), czy też podatek dochodowy na ogólnych zasadach?

Zdaniem Pani obydwie formy opodatkowania są właściwe, przychody osiągnięte przez Panią z tytułu wykonywania powyższej działalności mogą być opodatkowane wg ogólnych zasad lub ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny, w oparciu o obowiązujące przepisy prawa - Naczelnik Urzędu Skarbowego w Oświęcimiu stwierdza co następuje:
Zgodnie z art. 9a ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) - dalej updof - dochody osiągnięte przez podatników ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, są opodatkowane na zasadach określonych, w art. 27 z zastrzeżeniem ust. 2 i 3, chyba że podatnicy złożą właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego pisemny wniosek lub oświadczenie o zastosowanie form opodatkowania określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym.
Z powyższego wynika, że podstawową formą opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej są zasady określone w cyt. ustawie (tzw. ogólne zasady). Ustawa ta nie przewiduje żadnych wyłączeń przedmiotowych, za wyjątkiem sytuacji, gdy podatnik dokona wyboru innej formy opodatkowania. Forma i czas złożenia takiego oświadczenia zostały ściśle określone w przepisach podatkowych.
W przypadku podatników rozpoczynających działalność gospodarczą i wybierających opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych - oświadczenie o wyborze opodatkowania należy złożyć do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu. Jeżeli do dnia 20 stycznia roku podatkowego podatnik nie zgłosił likwidacji działalności gospodarczej lub nie dokonał wyboru innej formy opodatkowania, uważa się, że nadal prowadzi działalność opodatkowaną w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych (art. 9 ust. 1 ustawa z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 ze zm.) - dalej uzpd). W przypadku rozpoczęcia działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego i niezłożenia w określonym terminie oświadczenia (wniosku), o którym mowa w cyt. powyżej ust. 1 lub w art. 29 ust. 1 (wniosek o zastosowanie opodatkowania w formie karty podatkowej), podatnik jest zobowiązany do złożenia właściwych ksiąg i opłacania podatku na zasadach określonych w ustawie o podatku dochodowym (art. 9 ust. 3).
W przeciwieństwie do ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne wprowadza pewne ograniczenia podmiotowe i przedmiotowe, nie każdy podatnik i nie każda działalność gospodarcza może podlegać tej formie opodatkowania. Wyłączenia w tym zakresie zawarte są w art. 8 ust. 1 uzpd.
Zgodnie z Pani pismem, prowadzona przez Panią działalność zaliczona będzie, na podstawie przepisów Polskiej Klasyfikacji Działalności, do podklasy 74.50.B - działalność jednoosobowych podmiotów gospodarczych prowadzących działalność gospodarczą na rzecz jednego podmiotu.Podklasa ta obejmuje działalność jednoosobowych podmiotów gospodarczych osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą wyłącznie na rzecz jednego podmiotu, której efektem jest jedynie praca, bez ponoszenia ryzyka związanego z jej wykonywaniem.
Usługi jednoosobowych podmiotów gospodarczych wynajmujących się do pracy wyłącznie na rzecz jednego podmiotu - jako mieszczące się w grupowaniu o symbolu PKWiU 74.50.2 - usługi pozyskiwania personelu - nie zostały wymienione w art. 8 ust. 1 uzpd, a zatem mogą być opodatkowane w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Zgodnie z treścią art. 12 ust. 1 pkt 2 lit. i) uzpd - ryczałt od przychodów z tytułu wykonywania przedmiotowych usług wynosi 17%.
Podkreślić jednak należy, że przepisów o ryczałcie nie stosuje się do podatników rozpoczynających działalność gospodarczą, jeżeli przed rozpoczęciem działalności w roku podatkowym lub w roku poprzedzającym rok podatkowy, wykonywali w ramach stosunku pracy czynności wchodzące w zakres działalności podatnika. Jest to ograniczenie wyłączające z ryczałtu wykonywanie działalności na rzecz byłych lub obecnych pracodawców powyższe ograniczenie zawarte jest w art. 8 ust. 1 pkt 6 i ust. 2 uzpd.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących;
- nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.
W sprawie będącej przedmiotem zapytania nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

POUCZENIE:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Oświęcimiu w terminie 7 dni od dnia doręczenia niniejszego postanowienia (art. 14a § 4, art. 236 § 2 pkt 1 u.O.p.).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj