Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie
II US. PB-I/415/22/06
z 6 kwietnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
II US. PB-I/415/22/06
Data
2006.04.06



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Rzeszowie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
brak prawa do odliczenia
odliczenie podatku od towarów i usług
opłata leasingowa


Pytanie podatnika
Czy podatek VAT zawarty w fakturach dotyczących opłaty leasingowej, którego nie można odliczyć w całości od podatku należnego z uwagi na ograniczenia wynikające z art. 86 ust. 7 ustawy o VAT, można zaksięgować w koszty uzyskania przychodu?


Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.); art. 23 ust. 1 pkt 43 lit. a ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku strony z dnia 27.02.2006 r. (data wpływu: 1.03.2006 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej wyjaśnienia: czy podatek VAT zawarty w fakturach dotyczących opłaty leasingowej, którego nie można odliczyć w całości od podatku należnego, z uwagi na ograniczenia wynikające z art. 86 ust. 7 ustawy o VAT, można zaksięgować w koszty uzyskania przychodu, Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie postanawia uznać stanowisko podatnika za prawidłowe.

W dniu 1.03.2006 r. do tut. organu podatkowego wpłynął wniosek z dnia 27.02.2006 r. pana Wiesława O. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Podatnik jako osoba fizyczna prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą zakładzie stolarskim. Podatek dochodowy opłaca na zasadach ogólnych i jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. W dniu 10.02.2006 r. zawarł umowę leasingu operacyjnego, w wyniku której został użytkownikiem samochodu osobowego. Podatnik pyta, czy podatek VAT zawarty w fakturach dotyczących opłaty leasingowej, którego nie można odliczyć w całości od podatku należnego, z uwagi na ograniczenia wynikające z art. 86 ust. 7 ustawy o VAT, można zaksięgować w koszty uzyskania przychodu. Zdaniem podatnika w opisanej sytuacji podatek VAT nieodliczony z faktury dotyczącej opłaty leasingowej, można zaksięgować do kosztów uzyskania przychodu z prowadzonej działalności gospodarczej na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 43 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Dokonując oceny prawnej przedstawionego stanowiska podatnika, Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie, po przeanalizowaniu stanu faktycznego przedstawionego w piśmie, wyjaśnia, co następuje:

Z postanowień zawartych w przepisie art. 23 ust. 1 pkt 43 lit a ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) wynika, że nie uważa się za koszty uzyskania przychodów podatku od towarów i usług, z tym że jest kosztem uzyskania przychodów podatek naliczony w tej części, w której zgodnie z przepisami o VAT podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty lub zwrot różnicy podatku VAT, jeżeli naliczony podatek VAT nie powiększa wartości środka trwałego.

Z zapytania wynika, że przedmiotem umowy leasingu operacyjnego zawartej w dniu 10.02.2006 r. jest samochód osobowy wykorzystywany przez podatnika w prowadzonej przez niego działalności gospodarczej. W przypadku samochodów osobowych będących przedmiotem leasingu, leasingobiorcy przysługuje odliczenie podatku VAT, jednak jest ono ograniczone procentowo i kwotowo. Na podstawie art. 86 ust. 7 ustawy o podatku od towarów usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zm.) obowiązującego od 22.08.2005 r., w przypadku podatników użytkujących samochody osobowe oraz inne pojazdy samochodowe, o których mowa w ust. 3, na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze, kwotę podatku naliczonego stanowi 60 % kwoty podatku naliczonego od czynszu (raty) lub innych płatności wynikających z zawartej umowy, udokumentowanych fakturą. Suma kwot w całym okresie użytkowania samochodu dotycząca jednego samochodu lub pojazdu nie może jednak przekroczyć kwoty 6.000,00 zł. Z powyższego wynika zatem, że w sytuacji gdy podatnik nie ma prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony, może on zaliczyć naliczony podatek VAT bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów, pod warunkiem, że podatek ten nie będzie powiększał wartości początkowej składnika majątkowego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj