Interpretacja Izby Skarbowej w Gdańsku
BI/4117-0037/06
z 30 czerwca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
BI/4117-0037/06
Data
2006.06.30



Autor
Izba Skarbowa w Gdańsku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Ustalenie podstawy opodatkowania


Słowa kluczowe
odliczenie od dochodu
ulga odsetkowa
wydatki mieszkaniowe


Pytanie podatnika
Czy podatnikom przysługuje prawo do odliczenia od dochodów wydatków ponoszonych na spłatę odsetek od kredytu zaciągniętego na zakup lokalu mieszkalnego w sytuacji zawarcia umowy użyczenia na przedmiotowy lokal?


Decyzja

Na podstawie art. 14b § 5 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu zażalenia na postanowienie Naczelnika Trzeciego Urzędu Skarbowego w Gdańsku z dnia 14 kwietnia 2006r. Nr DF/415-321/06/FW dotyczące udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego -

uznając, że zażalenie nie zasługuje na uwzględnienie utrzymuje się w mocy postanowienie organu pierwszej instancji.

U z a s a d n i e n i e

Pismem z dnia 31 stycznia 2006r. (uzupełnionym pismem z dnia 13.02.2006r.) Podatnicy zwrócili się do Naczelnika Urzędu Skarbowego o udzielenie pisemnej interpretacji w sprawie odliczenia od dochodu wydatków poniesionych na spłatę odsetek od kredytu mieszkaniowego zaciągniętego na zakup lokalu mieszkalnego.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Podatnicy wraz z rodzicami zaciągnęli w banku kredyt mieszkaniowy na zakup od firmy developerskiej nowo wybudowanego lokalu mieszkalnego. Spłaty odsetek od zaciągniętego kredytu mieszkaniowego w całości dokonują Podatnicy. W akcie notarialnym o ustanowieniu odrębnej własności lokalu i jego sprzedaży jako nabywcy zostali wymienieni rodzice, którzy następnie na podstawie umowy użyczenia przekazali lokal w użytkowanie Podatnikom.

Wnioskodawcy uważają, że przysługuje im prawo do odliczenia od dochodów wydatków ponoszonych z tytułu spłaty odsetek od całości zaciągniętego kredytu.

Postanowieniem z dnia 14 kwietnia 2006r. Nr DF/415-321/06/FW Naczelnik Urzędu Skarbowego stwierdził w sentencji, że stanowisko Podatników przedstawione w przedmiotowym wniosku jest nieprawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego. W uzasadnieniu postanowienia organ podatkowy wskazał, że warunkiem koniecznym do skorzystania z "ulgi odsetkowej" jest zawarcie umowy w formie aktu notarialnego o przeniesieniu własności lokalu mieszkalnego na podatnika, który dokonuje spłaty odsetek od kredytu. Zawarcie umowy użyczenia nie spełnia wymogu uprawniającego do skorzystania z tej ulgi w rozumieniu przepisu art. 26 b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Nie zgadzając się ze stanowiskiem zawartym w powyższym postanowieniu Podatnicy złożyli zażalenie, w którym (powtarzając stan faktyczny przedstawiony we wniosku) podnieśli zarzut braku odpowiedzi w kwestii "kto ma prawo do odliczenia odsetek od kredytu" i zwrócili się z prośbą o opinię w sprawie możliwości odliczenia przedmiotowych odsetek przez rodziców, w imieniu których spłacają kredyt.

Dyrektor Izby Skarbowej w Gdańsku po rozpatrzeniu zażalenia stwierdza, co następuje:

Zgodnie z art. 26b ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) od podstawy obliczenia podatku, ustalonej zgodnie z art. 26 ust.1, odlicza się, z zastrzeżeniem ust. 2-4, faktycznie poniesione w roku podatkowym wydatki na spłatę odsetek od kredytu (pożyczki) udzielonego podatnikowi, o którym mowa w art. 3 ust. 1, na sfinansowanie inwestycji mającej na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych, związanej z zakupem nowo wybudowanego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w takim budynku od gminy albo od osoby, która wybudowała ten budynek w wykonywaniu działalności gospodarczej.

Zasady i warunki dokonywania odliczeń wydatków na spłatę odsetek od kredytu mieszkaniowego zawiera art. 26b ust. 2 - 8 powołanej ustawy z dnia 26.07.1991r. Zgodnie z treścią art. 26b ust. 2 pkt 4 lit. b) tej ustawy przedmiotowe odliczenie stosuje się, jeżeli została zawarta umowa o ustanowieniu spółdzielczego własnościowego lub lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego albo umowa w formie aktu notarialnego o ustanowieniu odrębnej własności lokalu mieszkalnego, o przeniesieniu na podatnika własności budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego, której jedną ze stron jest podatnik.

Z powołanych wyżej przepisów wynika m.in., że z ulgi odsetkowej może skorzystać podatnik, jeżeli spłaca odsetki od kredytu udzielonego na sfinansowanie zakupu lokalu mieszkalnego, do którego nabył - w formie aktu notarialnego - prawo własności. W przedstawionym stanie faktycznym spłaty odsetek od kredytu zaciągniętego wspólnie z rodzicami dokonują Podatnicy, zaś właścicielami lokalu - zgodnie z umową w formie aktu notarialnego o ustanowieniu odrębnej własności lokalu mieszkalnego i przeniesieniu własności - są rodzice Podatników.

Zatem w świetle powyższego, skoro Podatnicy nie posiadają prawa własności do przedmiotowego lokalu (użytkują go jedynie na podstawie umowy użyczenia), to tym samym nie spełnili warunków uprawniających do skorzystania z ulgi odsetkowej, o której mowa w art. 26b ustawy z dnia 26.07.1991r.

Odnosząc się do kwestii braku odpowiedzi w zakresie osoby uprawnionej do skorzystania z ulgi odsetkowej Dyrektor Izby Skarbowej w Gdańsku wyjaśnia, że zgodnie z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Zgodnie z powyższym naczelnik urzędu skarbowego ma obowiązek udzielenia pisemnej interpretacji o zastosowaniu przepisów prawa ale tylko w indywidualnej sprawie wnoszącego podanie. Dlatego też w sprawie możliwości odliczenia odsetek przez rodziców Podatników - z wnioskiem powinni wystąpić rodzice. Przy czym mając na uwadze kwestię wydania przez organ odwoławczy opinii w powyższym zakresie Dyrektor Izby Skarbowej wyjaśnia, że stosownie do treści art. 15 §1 Ordynacji podatkowej organy podatkowe przestrzegają z urzędu swojej właściwości rzeczowej. Jak wykazano powyżej, właściwym do wydania pisemnej interpretacji na wniosek podatnika (w tym przypadku, gdy rodzice Podatników złożą wniosek) jest naczelnik urzędu skarbowego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj