Interpretacja Urzędu Skarbowego w Wadowicach
PD1A/415-12/06
z 12 kwietnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD1A/415-12/06
Data
2006.04.12



Autor
Urząd Skarbowy w Wadowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
odpisy amortyzacyjne
środek trwały
wartość początkowa


Pytanie podatnika
Czy w przypadku sprzedaży przez jednoosobowego przedsiębiorcę środków twałych do spółki cywilnej utworzonej z żoną istnieje obowiązek kontynuowania odpisów amortyzacyjnych przy przyjęciu wartości początkowej i stawki amortyzacyjnej ustalonej w jednoosobowej działalności, czy też podstawą do dokonywania amortyzacji będzie cena określona na fakturach sprzedaży?


P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wadowicach działając na podstawie przepisów art. 14a § 1 oraz § 4 i art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku – Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu Pani wniosku z dnia 06.01.2006 r. (data wpływu 16.01.2006 r.) uzupełnionego pismem z dnia 11.04.2006 r. (data wpływu 12.04.2006 r.) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest nieprawidłowe.

Uzasadnienie

Z wniosku z dnia 06.01.2006 r. uzupełnionego pismem z dnia 11.04.2006 r. wynika, że mąż prowadzi w formie jednoosobowej działalność gospodarczą w zakresie produkcji, jest czynnym podatnikiem podatku VAT oraz opłaca podatek dochodowy w oparciu o przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Obecnie zamierza Pani podpisać umowę spółki cywilnej z mężem, z którym łączy Ją ustrój wspólności majątkowej małżeńskiej na prowadzenie identycznej działalności. W pierwszym okresie funkcjonowania spółki cywilnej indywidualna działalność gospodarcza męża będzie nadal prowadzona, a w późniejszym czasie zostanie zlikwidowana. Mąż zamierza sprzedać do spółki cywilnej towary obrotowe (np. mąka), a także część środków trwałych i wyposażenia. Część pozostałych środków trwałych, w tym budynek piekarni stanowiący własność osobistą, mąż chce wynająć spółce cywilnej albo oddać w użyczenie. Równocześnie zostaną rozwiązane z zatrudnionymi pracownikami umowy o pracę na mocy porozumienia stron, a Spółka zawrze z nimi nowe umowy.
Pytanie dotyczy okresu, gdy równocześnie będą prowadzone dwie firmy t. j. jednoosobowa męża i spółka cywilna.

Wątpliwość sprowadza się do wyjaśnienia kwestii, czy w przypadku sprzedaży przez jednoosobowego przedsiębiorcę środków trwałych do spółki cywilnej istnieje obowiązek kontynuowania odpisów amortyzacyjnych przy przyjęciu wartości początkowej i stawki amortyzacyjnej ustalonej w jednoosobowej działalności, czy też podstawą do dokonywania amortyzacji będzie cena określona na fakturach sprzedaży.
Zdaniem Pani Spółka winna kontynuować odpisy amortyzacyjne stosując te same stawki i podstawy odpisów co firma jednoosobowa.

Zgodnie z przepisem art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.
Kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane wyłącznie zgodnie z art. 22a-22o, z uwzględnieniem art. 23 (art. 22 ust. 8 updof).
Podatnicy (...) dokonują odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, o których mowa w art. 22a ust. 1 i ust. 2 pkt 1 -3 oraz w art. 22b (art. 22f ust. 1 updof).Za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych z uwzględnieniem ust. 2-18, uważa się w razie nabycia w drodze kupna – cenę ich nabycia (art. 22g ust. 1 pkt 1).
Za cenę nabycia uważa się kwotę należną zbywcy, powiększoną o koszty związane z zakupem naliczone do dnia przekazania środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej do używania (...) - art. 22g ust. 3 updof/. Odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych, z zastrzeżeniem art. 22j-22ł, dokonuje się przy zastosowaniu stawek amortyzacyjnych określonych w Wykazie stawek amortyzacyjnych i zasad, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 1 (art. 22 i ust. 1 updof).
Nie uważa się za koszty uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych oddanych do nieodpłatnego używania, z wyjątkiem nieruchomości – za miesiące, w których składniki te były oddane do nieodpłatnego używania (art. 23 ust. 1 pkt 45a lit. c) updof).
W myśl art. 22g ust. 12 i ust. 13 oraz art. 22h ust. 3 updof w razie zmiany formy prawnej, a także połączenia albo podziału podmiotów dokonywanych na podstawie odrębnych przepisów – wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych ustala się w wysokości wartości początkowej określonej w ewidencji (wykazie) podmiotu o zmienionej formie prawnej, podzielonego albo połączonego.
Przepis ust. 12 stosuje się odpowiednio w razie:
1) podjęcia działalności przez podmiot po przerwie trwającej nie dłużej niż 3 lata,
2) zmiany formy prawnej prowadzonej działalności, polegającej na połączeniu lub podziale dotychczasowych podmiotów, albo zmianie wspólników spółki nie będącej osobą prawną
3) zmiany działalności wykonywanej samodzielnie przez jednego lub odrębnie przez każdego z małżonków na działalność wykonywaną na imię obojga małżonków,
4) zmiany działalności wykonywanej na imię obojga małżonków na działalność wykonywaną przez jednego lub odrębnie przez każdego z małżonków
5) zmiany działalności wykonywanej samodzielnie przez jednego z małżonków na działalność wykonywaną samodzielnie przez drugiego z małżonków- jeżeli przed przerwą lub zmianą składniki majątku były wprowadzone do ewidencji (wykazu).
Podmioty powstałe w wyniku zmiany formy prawnej, podziału albo połączenia podmiotów, o których mowa w art. 22g ust. 12 lub 13, dokonują odpisów amortyzacyjnych z uwzględnieniem dotychczasowej wysokości odpisów oraz kontynuują metodę amortyzacji przyjętą przez podmiot o zmienionej formie prawnej, podzielony albo połączony z uwzględnieniem art. 22 i ust. 2-7.
W przedmiotowej sprawie pytanie dotyczy równoległego funkcjonowania działalności indywidualnej męża tj. prowadzenia odrębnej działalności gospodarczej w ramach jednoosobowego przedsiębiorstwa i prowadzenia działalności przez Spółkę.
Fakt kontynuacji amortyzacji miałby zastosowanie w przypadku zmiany działalności wykonywanej samodzielnie przez męża na działalność wykonywaną na imię obojga małżonków.
Dotyczy to sytuacji, w której występuje ciągłość w prowadzeniu tej samej działalności gospodarczej w trakcie której następuje jedynie zmiana formy prawnej tj. w wyniku jej przejęcia w miejsce jednego z małżonków wstępuje Spółka, sama zaś działalność w jej sensie przedmiotowym jest nadal kontynuowana, tyle tylko, że nie przez osobę fizyczną, a przez Spółkę. W przedstawionym stanie faktycznym zasada kontynuacji nie będzie mieć zastosowania, bowiem zgodnie z przedstawionym stanem faktycznym powstanie nowe przedsiębiorstwo Spółki Cywilnej, a firma jednoosobowa nadal będzie prowadzona.
Zatem stanowisko dotyczące kontynuacji odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych sprzedanych do Spółki jest niezgodne z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Podstawą do dokonywania amortyzacji będzie cena określona na fakturach sprzedaży.

Powyższa interpretacja:
– dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących,
– nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.
Z posiadanych danych przez tutejszy organ podatkowy wynika, iż w dacie wydania niniejszego postanowienia, wobec Pani nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa, postępowanie przed sądem administracyjnym w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych za 2006 r.

Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Wadowicach w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia – na podstawie art. 14a § 4, w związku z art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj