Interpretacja Małopolskiego Urzędu Skarbowego
DP1/423-76/05/10977/06
z 7 lutego 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DP1/423-76/05/10977/06
Data
2006.02.07



Autor
Małopolski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie kosztów uzyskania przychodów

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
kara umowna
koszty uzyskania przychodów


Pytanie podatnika
Czy kara umowna z tytułu nieodbrania zadeklarowanej ilości towarów w ustalonym przedziale czasu stanowi dla Spółki koszt uzyskania przychodów?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie, działając na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu Państwa wniosku znak RN-1/AS/05/1128 z dnia 16.11.2005 r. (data wpływu do tut. Urzędu 29.11.2005 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych stwierdza, że stanowisko przedstawione w zapytaniu jest prawidłowe.

Uzasadnienie

W złożonym wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego Wnioskodawca (Spółka) przedstawił następujący stan faktyczny. Niektóre umowy (kontrakty) zawierane przez Spółkę z dostawcami zawierają punkty na podstawie których dostawca może obciążyć Spółkę karą umowną z tytułu nie odebrania zadeklarowanej ilości towarów w ustalonym przedziale czasu (zazwyczaj rok lub dwa lata). Podczas podpisywania umowy Spółka deklaruje minimalny poziom zamówień. Jednakże konkretne wysyłki odbywają się na podstawie oddzielnych zleceń Spółki. W związku z powyższym w okresie ustalonym w umowie Spółka może faktycznie odebrać mniejszą ilość towarów niż wcześniej deklarowała. Jak wskazuje Wnioskodawca przyczyny odebrania mniejszej ilości towarów mogą być różne. Zazwyczaj jest to nie przewidziany w momencie podpisywania umowy spadek ilości zamówień na dany asortyment towarów.
Pytanie Wnioskodawcy dotyczy kwestii, czy powyższego typu kara umowna stanowi koszt uzyskania przychodu dla Spółki.
Zdaniem Wnioskodawcy, wydatki poniesione z tytułu zapłacenia kary można zaliczyć do kosztów pośrednich poniesionych w celu uzyskania przychodów.

Odpowiadając na powyższe zapytanie Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego stwierdza, co następuje.
Na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu uzyskania przychodu, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 22 ww. ustawy nie uważa się za koszty uzyskania przychodów kar umownych i odszkodowań z tytułu wad dostarczonych towarów, wykonanych robót i usług oraz zwłoki w dostarczeniu towaru wolnego od wad albo zwłoki w usunięciu wad towarów albo wykonanych robót i usług. Kara umowna, o której mowa w złożonym wniosku, nie została wymieniona jako jedna z kategorii kar umownych wyłączonych z kosztów uzyskania przychodów na podstawie ww. przepisu art. 16 ust. 1 pkt 22 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Z powyższego wynika, że zapłacona kara stanowić będzie dla Spółki koszt uzyskania przychodów, pod warunkiem, że poniesiony wydatek ma lub może mieć wpływ na wysokość osiągniętego przychodu. W ocenie Naczelnika Małopolskiego Urzędu Skarbowego przedmiotowy wydatek mieści się w zakresie wydatków, o których mowa w ww. art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, jako związany z działalnością gospodarczą prowadzoną przez Spółkę - wynika z umów (kontraktów) zawartych z dostawcami towarów dla Spółki, może być kwalifikowany jako pośrednio związany z przychodem Spółki.
Mając na uwadze powyższe postanowiono jak w sentencji.

Niniejsza interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, traci swą moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących;
- interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.
W dacie wydania postanowienia w sprawie objętej wnioskiem nie toczyło się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Na niniejsze postanowienie przysługuje prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie ul. Wadowicka 10 za pośrednictwem Naczelnika Małopolskiego Urzędu Skarbowego, w terminie 7 dni od dnia jego doręczenia. Zażalenie podlega opłacie skarbowej uiszczanej w postaci znaków opłaty skarbowej, która wynosi 5 zł od podania (50 gr za każdy załącznik).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj