Interpretacja Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1471/DPD2/423/36/06/JB/1
z 2 czerwca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1471/DPD2/423/36/06/JB/1
Data
2006.06.02



Autor
Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
nieruchomości
polisa ubezpieczeniowa
potrącalność kosztów
wynajem


Pytanie podatnika
czy Spółka powinna zaliczyć koszt polis ubezpieczeniowych do kosztów uzyskania przychodu w roku ich poniesienia, czy też zaliczać w koszty uzyskania przychodu sukcesywnie w wysokości 1/12 za każdy miesiąc,


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 4 w zw. z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r.- Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005r. Nr. 8, poz.60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku Spółki o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie

postanawia

uznać stanowisko Strony za prawidłowe

Uzasadnienie

Z przedstawionego przez Stronę stanu faktycznego wynika, że podstawowym przedmiotem działalności Spółki jest wynajem nieruchomości będących jej własnością lub podnajem wynajmowanych przez Spółkę nieruchomości na podstawie długoletnich umów. Posiadane nieruchomości oraz majątek ruchomy Spółka ubezpiecza. Polisy ubezpieczeniowe obejmują okresy 12 miesięcy i często są to miesiące dotyczące dwóch okresów podatkowych np. od grudnia 2005 r do listopada 2006 r.W związku z powyższym Spółka ma wątpliwości, czy powinna zaliczyć koszt polis ubezpieczeniowych do kosztów uzyskania przychodów w roku ich poniesienia, czy też zaliczać je w koszty uzyskania przychodów sukcesywnie w wysokości 1/12 za każdy miesiąc. Zdaniem Spółki koszty zakupu polisy ubezpieczenia majątku nie mają związku przyczynowo-skutkowego z konkretnym przychodem wygenerowanym w określonym okresie podatkowym. Dlatego zgodnie z zasadami zaliczania poniesionych wydatków do kosztów uzyskania przychodów, określonymi w ustawie z 15 lutego 1992 r o podatku dochodowym od osób prawnych, koszty zakupu polisy ubezpieczeniowej podlegają zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodu w dacie ich poniesienia.

Mając na uwadze przedstawiony we wniosku stan faktyczny, Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie stwierdza :Zgodnie z art.15 ust.1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U.z 2000 r Nr.54,poz.654 ze zm) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu uzyskania przychodów, z wyjątkiem wymienionych w art.16 ust.1.W myśl art.15 ust.4 w/w ustawy, koszty uzyskania przychodów są potrącalne tylko w tym roku podatkowym, którego dotyczą, tj. są potrącalne także koszty uzyskania poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy, lecz dotyczące przychodów roku podatkowego oraz określone co do rodzaju i kwoty koszty uzyskania, które zostały zarachowane, chociaż ich jeszcze nie poniesiono, jeżeli odnoszą się do przychodów danego roku podatkowego, chyba że ich zarachowanie nie było możliwe, w tym przypadku są one potrącalne w roku, w którym zostały poniesione.Koszty podatkowe ponoszone przez podmiot gospodarczy podlegają podziałowi - tzn. mają charakter wydatków pośrednich lub bezpośrednich. Koszty bezpośrednie obejmują wydatki, które są ściśle (bezpośrednio) związane z przychodami, jakie osiąga podmiot gospodarczy. Natomiast do kosztów pośrednich zalicza się te wydatki, które nie mają bezpośredniego odzwierciedlenia w osiąganych przychodach, jakkolwiek ich ponoszenie warunkuje ich uzyskanie. Takie koszty, chociaż niewątpliwie związane z osiąganymi przychodami, nie pozostają w uchwytnym związku z konkretnymi przychodami.

Powyższą zasadę należy przyjąć w odniesieniu do polis ubezpieczeniowych, gdyż koszty ubezpieczenia majątku mają pośredni wpływ na osiągane przez podatnika przychody. Pośredni związek przedmiotowych wydatków z osiąganymi przychodami wyraża się tym, że nie można ustalić bezpośredniego wpływu tych wydatków na konkretny przychód. Dlatego też, w odniesieniu do przedstawionego stanu faktycznego, należy stwierdzić, że koszty polis ubezpieczeniowych będą stanowić jednorazowo koszty uzyskania przychodów w momencie ich poniesienia.

Mając powyższe na uwadze, postanowiono jak na wstępie.

Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązującego w tym stanie faktycznym stanu prawnego.

Jednocześnie Naczelnik tut. Urzędu informuje, że wniosek spółki z dnia 22.02.2005 r w części dotyczącej określenia momentu poniesienia kosztu z tytułu składki ubezpieczeniowej zostanie rozpatrzony odrębnym postanowieniem.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj