Interpretacja Trzeciego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście
1449/2CF/415/IP-48/2006/JP
z 13 czerwca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1449/2CF/415/IP-48/2006/JP
Data
2006.06.13



Autor
Trzeci Urząd Skarbowy Warszawa-Śródmieście


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku


Słowa kluczowe
sprzedaż akcji


Pytanie podatnika
Czy do kosztów uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia akcji dofinansowanych przez C.Spółkę Akcyjną można zaliczyć wartości dofinansowania przez Spółkę?


POSTANOWIENIE


Działając na podstawie art. 216 § 1 oraz art. 14a § 4 ustawy z dnia 29.08.1997r. - Ordynacja podatkowa /Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 / Naczelnik Trzeciego Urzędu Skarbowego Warszawa - Śródmieście, po rozpatrzeniu wniosku z dnia 27.04.2006r. dotyczącego udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, w którym wnioskodawca prezentuje stanowisko, iż do kosztów uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia akcji dofinansowanych przez C. Spółkę Akcyjną można zaliczyć wartości dofinansowania przez Spółkę (8,98 zł/akcja)


p o s t a n a w i a


uznać stanowisko za niezgodne z przepisami prawa podatkowego obowiązującymi w dacie wydania niniejszego postanowienia


U Z A S A D N I E N I E


Z przedstawionego przez podatnika stanu faktycznego wynika, że będąc pracownikiem C. S.A. Warszawa, nabył jako osoba uprawniona akcje pracownicze w/w Spółki po cenie nominalnej 5 zł każda. Różnica pomiędzy ceną nabycia (13,98 zł) a ceną sprzedaży (8,98 zł) złotych za akcję została pokryta przez C. S.A. z kapitału rezerwowego, utworzonego na ten cel uchwałą podjętą na NWZA w dniu 17 sierpnia 2004r.

Otrzymana przez podatnika kwota dofinansowania została zgodnie zobowiązującymi przepisami art. 11 ust. 2b oraz art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - doliczona do przychodu. Naliczono i odprowadzono od niej składki na ubezpieczenie społeczne do ZUS oraz zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych.

Naczelnik Trzeciego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście dokonując oceny stanu faktycznego i stanowiska wnioskodawcy przedstawionego we wniosku w świetle obowiązujących przepisów prawa podatkowego, stwierdza co następuje:
Stosownie do zapisu art. 30b ust. 2 pkt.1 ustawy z dnia 26.07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000, Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), dochodem z odpłatnego zbycia papierów wartościowych jest różnica między sumą przychodów uzyskanych z tytułu odpłatnego zbycia papierów wartościowych a kosztami uzyskania przychodów, określonymi na podstawie art. 22 ust. 1f lub ust. 1g, lub art. 23 ust. 1 pkt 38, z zastrzeżeniem art. 24 ust. 13 i 14. Z treści art. 23 ust. 1 pkt 38, do którego odsyła art. 30b ustawy wynika, iż nie uważa się za koszty uzyskania przychodu " wydatków na (...) nabycie (...) akcji w spółce mającej osobowość prawną (...), wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu przy ustalaniu dochodu z odpłatnego zbycia tych (...) akcji (...)"

Z powyższego wynika, iż warunkiem niezbędnym w momencie odpłatnego zbycia akcji do zaliczenia w koszty uzyskania przychodu środków pieniężnych poniesionych na nabycie tych akcji jest fakt poniesienia wydatku.
W związku z tym, iż kwota dofinansowania przez Spółkę nie stanowi wydatków podatnika, a jedynie wydatek spółki, zatem nie może ona zostać zaliczona do kosztów uzyskania przychodu w momencie odpłatnego zbycia przez podatnika przedmiotowych akcji.

Mając powyższe na względzie tut. organ podatkowy postanowił jak w sentencji.Interpretacja powyższa nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast tut. organ podatkowy i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj