Interpretacja Urzędu Skarbowego w Lesku
US-PDJ-415/2/06
z 21 kwietnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US-PDJ-415/2/06
Data
2006.04.21



Autor
Urząd Skarbowy w Lesku


Temat
Ordynacja podatkowa --> Zobowiązania podatkowe --> Nadpłata --> Definicja nadpłaty

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Ulga uczniowska


Słowa kluczowe
ulga uczniowska
zwrot bezpośredni
źródła przychodu


Pytanie podatnika
1. Czy można odliczyć przyznaną ulgę podatkową za wyszkolenia uczniów z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej w formie karty podatkowej od podatku dochodowego z tytułu osiąganych dochodów z renty?
2. Czy istnieje możliwość zwrotu w gotówce niewykorzystanej części ulgi uczniowskiej?


Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz art. 4 ustawy z dnia 12.11.2003 r. o zmianie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz ustawy - Przepisy wprowadzające ustawę o działalności pożytku publicznego i wolontariacie (Dz. U. Nr 202, poz. 1958 ze zm.), w odpowiedzi na pisemny wniosek podatnika z dnia 8.02.2006 r., uzupełniony pismem z dnia 14.03.2006 r. o interpretację zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa, kontrola skarbowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym:

  1. czy można odliczyć przyznaną ulgę podatkową za wyszkolenia uczniów z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej w formie karty podatkowej od podatku dochodowego z tytułu osiąganych dochodów z renty,
  2. czy istnieje możliwość zwrotu w gotówce niewykorzystanej części ulgi uczniowskiej,

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Lesku po wnikliwej analizie własnego stanowiska wnioskodawcy, który uważa, że można odliczyć przyznaną ulgę podatkową za wyszkolenia uczniów z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej w formie karty podatkowej od podatku dochodowego z tytułu osiąganych dochodów z renty oraz, że pozostała niewykorzystana część ulgi uczniowskiej powinna zostać zwrócona w gotówce, postanawia uznać stanowisko wnioskodawcy za:

  • prawidłowe w części dotyczącej możliwości odliczenia przyznanej ulgi uczniowskiej z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej opodatkowanej w formie karty podatkowej od podatku dochodowego z tytułu osiąganych dochodów z renty,
  • nieprawidłowe w części dotyczącej możliwości zwrotu w gotówce niewykorzystanej części ulgi uczniowskiej.

W dniu 8.02.2006 r. wpłynął do tut. organu podatkowego pisemny wniosek podatnika, uzupełniony pismem z dnia 14.03.2006 r. o interpretację zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa, kontrola skarbowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Wnioskodawca pyta czy można odliczyć przyznaną ulgę podatkową za wyszkolenie uczniów z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej w formie karty podatkowej od podatku dochodowego z tytułu otrzymywanej renty oraz czy istnieje możliwość zwrotu w gotówce niewykorzystanej części ulgi uczniowskiej.

Z przedstawionego przez wnioskodawcę stanu faktycznego wynika, że prowadzi pani działalność gospodarczą opodatkowaną w formie karty podatkowej, oraz otrzymuje rentę po zmarłym mężu. W okresie prowadzenia działalności nabyła pani prawa do ulgi za wyszkolenie uczniów oraz dokonywała odliczeń od podatku w formie karty podatkowej, pomimo to znaczna część ulgi pozostała do wykorzystania. Według wnioskodawcy istnieje możliwość odliczania ulgi uczniowskiej od podatku opłacanego w formie karty podatkowej z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej, jak również od podatku dochodowego z tytułu otrzymywania renty po zmarłym mężu. Ponadto wnioskodawca wyraża stanowisko, że przysługuje jej zwrot niewykorzystanej części ulgi uczniowskiej w gotówce.

Po wnikliwej analizie przedstawionego przez wnioskodawcę stanu faktycznego oraz własnego stanowiska w sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa, kontrola skarbowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Lesku postanawia, jak w sentencji, tj.:

  • uznać za prawidłowe stanowisko wnioskodawcy dotyczące możliwości odliczenia przyznanej ulgi uczniowskiej z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej opodatkowanej w formie karty podatkowej od podatku dochodowego z tytułu otrzymywanej rentu
  • uznać za nieprawidłowe stanowisko wnioskodawcy dotyczące zwrotu w gotówce niewykorzystanej części ulgi uczniowskiej.

Zgodnie z art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 12.11.2003 r. o zmianie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz ustawy - Przepisy wprowadzające ustawę o działalności pożytku publicznego i wolontariacie (Dz. U. Nr 202, poz. 1958 ze zm.) podatnikom, którzy przed dniem 1.01.2004 r. nabyli prawo do obniżki zryczałtowanego podatku dochodowego o kwotę ulgi uczniowskiej w zakresie i na zasadach określonych w art. 53 ustawy z dnia 20.11.1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 ze zm.), w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1.01.2004 r., a odliczenia te nie znalazły pokrycia w zryczałtowanym podatku dochodowym obliczonym za lata poprzedzające rok 2004, przysługuje prawo do dokonywania tych odliczeń na zasadach określonych w ustawie wymienionej w art. 1 w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1.01.2004 r. Stosownie do art. 4 ust. 4 powołanej wyżej ustawy o zmianie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym podatnicy, o których mowa w ust. 1 i 2, którym przysługuje prawo do korzystania z ulgi uczniowskiej po dniu 31.12.2003 r., mają prawo do obniżenia podatku dochodowego opłacanego w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych lub w formie karty podatkowej, pod warunkiem, że kwoty te nie zostały odliczone od podatku opłacanego na zasadach określonych w art. 27 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176, ze zm.). Przyznaną ulgę odlicza się od podatku od miesiąca następującego po miesiącu, w którym została wydana decyzja o jej przyznaniu, aż do całkowitego jej wykorzystania, przy czym wyżej wymienione przepisy nie określają przepisu czasowego, w którym ulga ma zostać zrealizowana. Omawiane przepisy nie wprowadzają również warunku, aby ulga była odliczana wyłącznie od podatku przypadającego od dochodów z działalności gospodarczej. W związku z powyższym, należy stwierdzić, że podatnik ma prawo do wykorzystania przyznanej ulgi uczniowskiej, która nie znalazła pokrycia w podatku z prowadzonej działalności gospodarczej, poprzez odliczenie jej od podatku dochodowego przypadającego z innych źródeł np. z tytułu otrzymywanej renty.

Podkreślić należy, iż obowiązujące przepisy nie przewidują możliwości zwrotu gotówkowego ulgi uczniowskiej, ponieważ przyznana decyzją kwota ulgi nie stanowi nadpłaty w podatku dochodowym od osób fizycznych, lecz jest jedną z form zmniejszenia obciążenia podatkowego. Za nadpłatę bowiem, zgodnie z art. 72 § 1 ww. ustawy - Ordynacja podatkowa uważa się m.in. kwotę nadpłaconego lub nienależnie zapłaconego podatku, kwotę podatku pobraną przez płatnika nienależnie lub w wysokości większej od należnej, a także kwotę zobowiązania zapłaconego przez płatnika lub inkasenta, jeżeli w decyzji, określono je nienależnie lub w wysokości większej od należnej. Skoro zatem przyznana ulga uprawnia do obniżenia podatku dochodowego, to nie ma możliwości bezpośredniej wypłaty środków finansowych odpowiadających kwocie przyznanej (i nie wykorzystanej) ulgi z tytułu wyszkolenia uczniów. Przepisy dotyczące ulg z tytułu wyszkolenia uczniów nie dają podstaw skutecznego domagania się przez osobę uprawnioną wypłaty całej przyznanej ulgi lub też jej części, jeżeli nie została ona w całości wykorzystana przez obniżenie podatków w trakcie prowadzenia działalności gospodarczej. W związku z powyższym oraz faktem, iż mimo przyznania decyzją organu podatkowego ulgi uczniowskiej może ona nie zostać w pełni skonsumowana, nie ma pani możliwości wykorzystania ulgi uczniowskiej w zaprezentowany przez panią sposób, tj. poprzez bezpośredni zwrot w gotówce środków finansowych odpowiadających kwocie niewykorzystanej ulgi uczniowskiej. Brak jest bowiem podstaw domagania się przez panią wypłaty przyznanej ulgi uczniowskiej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj