Interpretacja Urzędu Skarbowego w Zakopanem
PD/413/I/31/05
z 9 listopada 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD/413/I/31/05
Data
2005.11.09



Autor
Urząd Skarbowy w Zakopanem


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
dokumentacja księgowa
koszty uzyskania przychodów
partycypacja
pas drogowy
wartość początkowa


Pytanie podatnika
Czy partycypacja kosztów odbudowy pasa drogowego podwyższa wartość początkową kanalizacji sanitarnej?.Jaki dokument powinna otrzymać spółka od zarządcy drogi za wpłatę partycypacji?.


POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Zakopanem działając na podstawie art. 14a par. 1 oraz par. 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu Państwa wniosku z dnia 23 sierpnia 2005 r. (data wpływu do tut. Urzędu 25 sierpnia 2005 r.), L.DZ. 3117/2005 w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Spółka przedstawiła następujący stan faktyczny, który był przedmiotem analizy:

Spółka jest przedsiębiorstwem wodno - kanalizacyjnym, zabezpieczającym dostawę wody oraz odprowadzanie ścieków na terenie Miasta i przyległej Gminy. Spółka rozpoczyna inwestycje uszczelniania kanalizacji na jednej z ulic Miasta.

Warunkiem otrzymania zgody na wejście w teren (pas drogowy) od zarządcy drogi, którym jest Urząd Miasta, jest spełnienie warunków technicznych odtworzenia nawierzchni oraz partycypacja w kosztach całościowego odtworzenia drogi.

W oparciu o przedstawiony wyżej stan faktyczny, Wnioskująca spółka złożyła zapytania:
1. Czy partycypacja kosztów odbudowy pasa drogowego podwyższa wartość początkową kanalizacji sanitarnej?.

2. Jaki dokument powinna otrzymać Spółka od Zarządcy drogi za wpłatę partycypacji?.

W ocenie Wnioskodawcy: „warunkiem przystąpienia do realizacji inwestycji uszczelniania kanalizacji sanitarnej jest zapłacenie zarządcy drogi, którym jest Urząd Miasta kwoty 30 tysięcy złotych. Kwota ta powinna być potraktowana przez spółkę jako partycypacja w kosztach odbudowy pasa drogowego i zostać zaksięgowana na inwestycje. Partycypacja ta powinna podwyższyć wartość początkową realizowanej inwestycji zgodnie z art. 16h ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i być amortyzowana zgodnie z obowiązującą stawką amortyzacyjną wraz ze środkiem trwałym.

Dokumentem księgowym jaki firma powinna otrzymać od Zarządcy drogi jest nota obciążeniowa".

Po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego oraz obowiązującego stanu prawnego, zdaniem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Zakopanem, skoro warunkiem rozpoczęcia inwestycji - robót związanych z uszczelnianiem kanalizacji sanitarnej jest podpisanie z Zarządcą drogi, umowy o partycypacji w kosztach odbudowy pasa drogowego ulicy po robotach ziemnych, (spółka otrzymała od zarządcy drogi pisma, w których określono warunki odbudowy drogi jak również wysokość kwoty, jaka ma być udziałem partycypacji spółki w odbudowie pasa drogowego), to istnieje konieczność dostosowania się do wymogów nałożonych na spółkę przez zarządcę drogi.

Obowiązek o którym wyżej mowa, wynika z art. 16 ust. 1 i 2 ustawy ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (Dz. U. z 2004 r. Nr 204, poz. 2086 ze zm.), który stanowi, że budowa lub przebudowa dróg publicznych spowodowana inwestycją niedrogową należy do inwestora tego przedsięwzięcia, a szczegółowe warunki budowy lub przebudowy dróg, określa umowa między zarządcą drogi a inwestorem inwestycji niedrogowej.

W myśl postanowień art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) każdy podatnik ma prawo zaliczyć do kosztów podatkowych wszelkie poniesione koszty, nie wymienione na liście negatywnej, jeżeli faktycznie je poniósł i wykaże ich związek z prowadzoną działalnością oraz, że ich poniesienie ma wpływ na wysokość osiągniętych lub mających wystąpić przychodów.

Tym samym, aby poniesiony wydatek mógł być uznany za koszt uzyskania przychodów, między tym wydatkiem a przychodem podatkowym musi istnieć związek przyczynowo - skutkowy.

Wydatek ten zatem musi być niezbędny lub pożyteczny w zakresie uzyskania przychodu (również przyszłego), a związek między nim a przychodem nie musi być bezpośredni.

Nie ulega wątpliwości, iż do realizacji inwestycji uszczelniania kanalizacji sanitarnej czyli celu dla, którego m.in. spółka została powołana, konieczne jest wykonywanie wykopów ziemnych, w tym w obrębie pasa drogowego, tak więc wydatek związany z późniejszą odbudową pasa drogowego, jest wydatkiem związanym z inwestycją główną który należy zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu, ze względu na fakt, że ma on wpływ na powstanie przychodu jako wydatek konieczny w celu podjęcia działalności.

Bez poniesienia tego wydatku nie byłoby możliwym prowadzenie inwestycji uszczelniania kanalizacji sanitarnej.

Przepisy art. 16 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, wyłączają jednak z kosztów uzyskania przychodów wydatki o charakterze inwestycyjnym. Tego rodzaju wydatki rozlicza się sukcesywnie, w miarę zużywania się składników majątku, co wynika z treści art. 15 ust. 6 ww. ustawy.

W myśl ogólnej zasady wyrażonej w art. 16h ust. 1 cyt. ustawy odpisów amortyzacyjnych dokonuje się od wartości początkowej środków trwałych.

Podstawą ustalenia wartości początkowej środka trwałego wytwarzanego samodzielnie przez podatnika, są koszty wytworzenia.

Stosownie do art. 16g ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych za koszt wytworzenia uważa się wartość, w cenie nabycia, zużytych do wytworzenia środków trwałych: rzeczowych składników majątku i wykorzystanych usług obcych, kosztów wynagrodzeń za pracę wraz z pochodnymi i inne koszty dające się zaliczyć do wartości wytworzonych środków trwałych.

Do kosztu wytworzenia nie zalicza się kosztów ogólnych zarządu, kosztów sprzedaży oraz pozostałych kosztów operacyjnych i kosztów operacji finansowych, w szczególności odsetek od pożyczek (kredytów) i prowizji, z wyłączeniem odsetek i prowizji naliczonych do dnia przekazania środka trwałego do używania.

Zatem do wydatków zwiększających wartość początkową realizowanej inwestycji (uszczelnianie kanalizacji sanitarnej) spółka winna zaliczyć również wydatki związane z partycypacją w kosztach odbudowy pasa drogowego ulicy, na której będą odbywać się konieczne wykopy ziemne . Do czasu zakończenia przedsięwzięcia ww. wydatki będą zwiększały wartość początkową środka trwałego.

W kwestii dokumentu jaki powinna otrzymać spółka od zarządcy drogi za wpłatę partycypacji to należy stwierdzić, że Urząd Miasta jest urzędem obsługującym organ władzy publicznej w zakresie realizowanych zadań, nałożonych nań odrębnymi przepisami prawa dla realizacji, których został on powołany tj. ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 ze zm.).

Zgodnie z art. 6 tej ustawy, do zakresu działania gminy należą wszystkie sprawy publiczne o znaczeniu lokalnym nie zastrzeżone ustawami na rzecz innych podmiotów, natomiast art. 7 tej ustawy wylicza enumeratywnie zadania własne gminy. Katalog ten obejmuje m.in. gminne drogi .

W sytuacji, gdy urząd gminy obsługuje organ władzy publicznej jakim jest gmina i obsługa ta dotyczy czynności, których obowiązek realizacji nałożony został na gminę odrębnymi przepisami prawa - to stosownie do art. 15 ust. 6 ustawy z dnia 1 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 ze zm.) - nie uznaje się go w tym zakresie za podatnika VAT, a zatem czynności, których obowiązek realizacji nałożony został na gminę odrębnymi przepisami, nie podlegają przepisom ustawy o podatku od towarów i usług , stąd też Urząd Miasta nie ma obowiązku wystawienia faktury VAT . Ponadto czynności te nie maj ą charakteru odpłatnej dostawy towaru czy też odpłatnego świadczenia usług, o których mowa w art. 5 ust. 1 i art. 8 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług . W świetle art. 106 ust. 1 cyt. ustawy o VAT podatnicy podatku VAT są obowiązani wystawić fakturę VAT dokumentującą dokonanie sprzedaży lub przyjęcie części należności otrzymanych przed wydaniem towaru lub wykonaniem usług.

W przedmiotowej sprawie takie czynności nie występują, tak więc wystarczającym dokumentem księgowym jaki spółka może otrzymać od zarządcy drogi za wpłatę partycypacji jest nota księgowa (obciążeniowa), określająca wystawcę, powód jej wystawienia, okres jakiego dotyczy, kwotę obciążenia, oraz zawierająca datę wydania dokumentu oraz podpis wystawcy.

Powyższa interpretacja:

- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących,

- nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla Wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Zakopanem w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj