Interpretacja Urzędu Skarbowego w Olsztynie
US.VI/I-415-170-V/2005
z 28 lutego 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US.VI/I-415-170-V/2005
Data
2006.02.28



Autor
Urząd Skarbowy w Olsztynie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Odliczenia wydatków inwestycyjnych


Słowa kluczowe
adaptacja
odsetki od kredytu
ulga odsetkowa
zakup mieszkania


Pytanie podatnika
Czy można odliczyć odsetki od zaciągniętego kredytu mieszkaniowego na adaptację poddasza w budynku mieszkalnym wielorodzinnym na cele mieszkalne – powiększenie istniejącego lokalu mieszkalnego?


Na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Olsztynie stwierdza, iż stanowisko Pani zawarte we wniosku z dnia 01.12.2005 r. (data wpływu 07.12.2005 r.) jest nieprawidłowe.

Wnioskiem z dnia 01.12.2005 r. data wpływu 07.12.2005 r., uzupełnionym 27.12.2005 r. zwróciła się Pani z prośbą o interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż w 2003 r. na rynku wtórnym zakupiła Pani mieszkanie w kamienicy, która została wybudowana w latach 30-tych. Ponadto pisze Pani, iż jest to Pani pierwsze mieszkanie. W dniu 07.11.2005 r. otrzymała Pani pozwolenie na budowę „adaptację poddasza w budynku mieszkalnym wielorodzinnym na cele mieszkalne – powiększenie istniejącego lokalu mieszkalnego”. Kredyt na adaptację zaciągnęła Pani w Banku w O. w wysokości 40.000 zł. Pierwszą ratę kredytu miała Pani spłacić pod koniec grudnia 2005 r. Przewidywany termin ukończenia adaptacji to styczeń 2006 r., wobec czego nie zostało jeszcze wydane zgłoszenie do użytkowania. Dodatkowo wyjaśnia Pani, iż nie korzystała z odliczeń w ramach tzw. dużej ulgi budowlanej.

Pyta Pani czy może odliczyć odsetki od zaciągniętego na w/w cel kredytu mieszkaniowego oraz w zeznaniu za który rok podatkowy, tj. już za rok 2005 czy dopiero za rok 2006 będzie Pani mogła dokonać pierwszych odliczeń w ramach tzw. ulgi odsetkowej?

Pani zdaniem, spełnia Pani wszystkie warunki określone w ustawie, stąd przysługuje Pani prawo do odliczania spłacanych odsetek od zaciągniętego na adaptację poddasza kredytu mieszkaniowego.

Zgodnie z art. 26b ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) od podstawy obliczenia podatku, ustalonej zgodnie z art. 26 ust. 1, odlicza się z zastrzeżeniem ust. 2-4, faktycznie poniesione w roku podatkowym wydatki na spłatę odsetek od kredytu (pożyczki) udzielonego podatnikowi, o którym mowa w art. 3 ust. 1, na sfinansowanie inwestycji mającej na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych, związanej z:

  1. budową budynku mieszkalnego, albo
  2. wniesieniem wkładu budowlanego lub mieszkaniowego do spółdzielni mieszkaniowej na nabycie prawa do nowo budowanego budynku mieszkalnego albo lokalu mieszkalnego w takim budynku, albo
  3. zakupem nowo wybudowanego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w takim budynku od gminy albo od osoby, która wybudowała ten budynek w wykonywaniu działalności gospodarczej, albo
  4. nadbudową lub rozbudową budynku na cele mieszkaniowe lub przebudową (przystosowaniem) budynku niemieszkalnego, jego części lub pomieszczenia niemieszkalnego na cele mieszkalne, w wyniku którego powstanie samodzielne mieszkanie spełniające wymagania określone w przepisach prawa budowlanego.

Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych określają konkretne cele mieszkaniowe, których spełnienie uprawnia do skorzystania z tzw. ulgi odsetkowej. Między innymi z odliczania, od podstawy obliczenia podatku, odsetek od kredytu udzielonego podatnikowi, na sfinansowanie inwestycji mającej na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych mogą skorzystać Ci podatnicy, których inwestycja polegać będzie na:

  • nadbudowie lub rozbudowie budynku na cele mieszkalne lub
  • przebudowie (przystosowaniu) budynku niemieszkalnego, jego części lub pomieszczenia niemieszkalnego na cele mieszkalne,

– jednak pod warunkiem, że w wyniku konkretnej przeprowadzonej inwestycji powstanie samodzielne mieszkanie spełniające wymagania określone w przepisach prawa budowlanego.

Mając na uwadze powyższe Naczelnik Urzędu Skarbowego w Olsztynie stwierdza, że w przedstawionym stanie faktycznym Pani inwestycja polegająca na adaptacji poddasza – pomieszczenia niemieszkalnego znajdującego się w budynku mieszkalnym wielorodzinnym na cele mieszkalne związana jest, jak sama Pani pisze, z powiększeniem istniejącego już lokalu mieszkalnego, którego jest Pani właścicielką od 2003 r. Wobec czego w wyniku przeprowadzonej inwestycji nie powstanie samodzielne mieszkanie spełniające wymagania określone w przepisach prawa budowlanego. Przeprowadzona adaptacja ma na celu jedynie poprawę Pani warunków mieszkaniowych. W związku z czym nie spełnia Pani warunku o którym mowa wyżej.

Skoro zatem jeden z warunków ulgi, określonych w art. 26b ustawy jw. nie zostanie przez Panią spełniony, tym samym spłacane przez Panią odsetki od zaciągniętego kredytu mieszkaniowego nie mogą być odliczane w ramach tej ulgi podatkowej, stosownie do postanowień art. 26b ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W myśl art. 14b § 1 i 2 w/w Ordynacji podatkowej niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika (...). Jest natomiast wiążąca dla organów podatkowych i organu kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy, do czasu jej zmiany lub uchylenia w drodze decyzji.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcą i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia. Interpretacja traci moc w momencie zmiany stanu prawnego.

Na niniejsze postanowienie przysługuje prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Olsztynie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Olsztynie w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia.

Stosownie do postanowień art. 222 Ordynacji podatkowej zażalenie na niniejsze postanowienie powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.

Na zażalenie winna być wniesiona opłata skarbowa.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj