Interpretacja Urzędu Skarbowego w Jędrzejowie
PD-406/42/05
z 20 lutego 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD-406/42/05
Data
2006.02.20



Autor
Urząd Skarbowy w Jędrzejowie


Temat
Ordynacja podatkowa --> Zobowiązania podatkowe --> Prawa i obowiązki następców prawnych oraz podmiotów przekształconych


Słowa kluczowe
bilans
rozliczanie straty
spółka akcyjna
spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
strata
zmiana umowy spółki


Pytanie podatnika
W dniu 22.11.2005 r. Zarząd Przedsiębiorstwa Techniki Cieplnej "A." S.A. w Sędziszowie zwrócił się do Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego z zapytaniem w sprawie odliczenia straty z lat ubiegłych w przypadku zmiany dotychczasowej formy spółki w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością.


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Jędrzejowie działając na podstawie art. 216 § 1 i art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku Przedsiębiorstwa Techniki Cieplnej "A." S.A. w Sędziszowie z dnia 21.11.2005 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w sprawie możliwości odliczenia straty z lat ubiegłych po przekształceniu spółki w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

W dniu 22.11.2005 r. Zarząd Przedsiębiorstwa Techniki Cieplnej "A." S.A. w Sędziszowie zwrócił się do Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego z zapytaniem w sprawie odliczenia straty z lat ubiegłych w przypadku zmiany dotychczasowej formy spółki w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Zarząd Spółki "A." SA. w Sędziszowie podejmuje działania zmierzające do zmiany formy prawnej ze spółki akcyjnej na spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością.

Zgodnie z art. 7 ust. 3 i 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), przekształcona spółka przejmuje do swej ewidencji księgowej tak przychody jak i koszty spółki przekształconej, za rok obrotowy 2005, co spowoduje przejęcie również straty bilansowej.

Spowoduje to ustalenie na 31.12.2005 r. łącznego wyniku finansowego spółki nowo utworzonej.

W Przedsiębiorstwie Techniki Cieplnej "A." S.A. w latach ubiegłych występowała strata podatkowa.

Wątpliwości Podatnika dotyczą możliwości odliczenia straty podatkowej z lat ubiegłych przez nową, przekształconą spółkę oraz możliwości zastosowania przepisów art. 7 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Do przedstawionej przez spółkę sytuacji znajduje zastosowanie zapis art. 553 § 1 Kodeksu Spółek Handlowych (Dz. U. z 2000 r. Nr 94, poz. 1037 ze zm.) w następującym brzmieniu:

Spółce przekształconej przysługują wszystkie prawa i obowiązki spółki przekształconej - który skutkuje zasadą ciągłości podmiotowej spółki przekształcanej i spółki przekształconej.

Znajduje to również potwierdzenie w brzmieniu art. 93a § 1 Ordynacji podatkowej, zgodnie z którym, osoba prawna zawiązana ( powstała ) w wyniku przekształcenia innej osoby prawnej, przekształcenia spółki nie mającej osobowości prawnej, wstępuje we wszystkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki przekształcanej osoby lub spółki.

Sukcesja uniwersalna w rozumieniu art. 553 § 1 ksh jak i sukcesja podatkowa wynikająca z art. 93a § 1 pkt 2 Ordynacji podatkowej zakłada, iż spółka przekształcona nie jest traktowana jako podmiot likwidowany ponieważ prowadzona dotychczas przez nią działalność gospodarcza będzie kontynuowana przez następcę prawnego wykorzystującego ten sam majątek.

Na podstawie przedstawionego przez spółkę stanu faktycznego należy stwierdzić, że nastąpi tu kontynuacja praw i obowiązków przez nowo powstałą spółkę.

Przekształcenie to nie zmienia podmiotu, jedynie tylko typ spółki handlowej w ramach tego samego podmiotu.

Biorąc powyższe pod uwagę, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Jędrzejowie uznaje stanowisko spółki zawarte w piśmie za słuszne.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj