Interpretacja Drugiego Śląskiego Urzędu Skarbowego w Bielsku-Białej
PD/423-135/05/13565
z 28 lutego 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD/423-135/05/13565
Data
2006.02.28



Autor
Drugi Śląski Urząd Skarbowy w Bielsku-Białej


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych


Słowa kluczowe
korekta zeznania
koszty uzyskania przychodów
potrącalność kosztów
zarachowanie


Pytanie podatnika
Pytanie podatnika dotyczy dokonania korekty deklaracji podatkowej CIT-8 na skutek zmiany kursu rozliczeniowego stosowanego przez plantatorów buraków cukrowych.


Ze stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę wynika, że Podatnik jest producentem cukru, który co roku zawiera z plantatorami umowy kontraktacyjne na dostawę surowca - buraków cukrowych. Zgodnie z art. 4 Rozporządzenia Rady (WE) Nr 1260/2001 z dnia 19 czerwca 2001 r. w sprawie wspólnej organizacji rynków w sektorze cukru, cena za buraki cukrowe w Polsce określona jest w Euro. Z mocy postanowień Umowy Kontraktacyjnej zawieranej z plantatorami, zapłata ceny następuje jednakże w polskich złotych po przeliczeniu należności z zastosowaniem kursu przeliczeniowego, ustalanego przez Komisję Branżową plantatorów i producentów cukru. Kraje członkowskie, które nie przyjęły jednolitej waluty Euro przy zapłacie, zobowiązane są stosować specjalny rolniczy kurs wymiany ogłaszany przez Komisję Wspólnot Europejskich po zakończonym roku gospodarczym (dla branży cukrowniczej w UE "rok gospodarczy" oznacza okres rozpoczynający się dnia 1 lipca i kończący się dnia 30 czerwca następnego roku). Dla przykładu dla kampanii 2004/2005 kurs ten ogłoszono 21 lipca 2005 r. (Rozporządzenie WE 1180/2005). Decyduje on o ostatecznej wysokości kosztu surowca - opublikowanie go w Dzienniku Urzędowym UE stanowi dla producentów cukru podstawę do dokonania korekt rozliczeń plantatorskich i wystawienia faktur korygujących. Rok podatkowy Spółki rozpoczyna się 1 marca i kończy się 28 lutego następnego roku. Zapłata za buraki cukrowe następuje po zakończeniu kampanii cukrowej (po zakończeniu dostaw), zwykle do końca roku podatkowego Spółki. Podatnik księguje i rozpoznaje do celów podatkowych koszt zakupu surowca w momencie poniesienia, tj. w bieżącym roku podatkowym.

W związku z powyższym Spółka wnosi o zajęcie stanowiska czy należy dokonać korekty kosztu wstecz, poprzez korektę deklaracji podatkowej CIT-8 za okres, w którym poniesiono wydatek (zakup buraków cukrowych), czy też dokonać zmniejszenia lub zwiększenia kosztów bieżących w okresie, w którym dokonuje korekty w oparciu o oficjalny kurs rolniczy EUR/PLN.Spółka uważa, iż w chwili wypłaty należności plantatorom za dostarczone buraki Spółka ponosi rzeczywisty wydatek w wysokości określonej w umowie kontraktacyjnej jako ?cena za buraki w EUR x rozliczeniowy kurs wymiany uzgodniony przez Komisję Branżową?. Dlatego zgodnie z art. 15 ust 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych ma prawo do zaliczenia poniesionego wydatku do kosztów uzyskania przychodów bieżącego okresu.Z chwilą ogłoszenia oficjalnego kursu wymiany dla rozliczeń cukrowych przez Komisję Europejską Spółka dokonuje korekty rozliczeń plantatorskich. Zdarzenie to ma miejsce w bieżącym roku podatkowym, dlatego Spółka dokonuje korekty kosztów bieżącego okresu odpowiednio zwiększając je lub zmniejszając w zależności od kursu wymiany ogłoszonego przez Komisję Europejską. Spółka nie koryguje deklaracji CIT-8 złożonej dla poprzedniego roku podatkowego.

W przedstawionym stanie faktycznym tut. organ podatkowy stwierdza, że zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze późn. zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 tej ustawy. Przepis ten nie określa terminu, kiedy - dla ustalenia podlegającego opodatkowaniu dochodu - można je potrącić od przychodu podatnika. Kwestię tę reguluje art. 15 ust. 4 tej ustawy. Stanowi on, że koszty uzyskania przychodów są potrącalne tylko w tym roku podatkowym, którego dotyczą, tj. są potrącalne także koszty uzyskania poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy, lecz dotyczące przychodów roku podatkowego oraz określone co do rodzaju i kwoty koszty uzyskania, które zostały zarachowane, chociaż jeszcze ich nie poniesiono, jeżeli odnoszą się do przychodów danego roku podatkowego, chyba że ich zarachowanie nie było możliwe; w tym przypadku są one potrącalne w roku, w którym zostały poniesione. Brak możliwości zarachowania (udokumentowania) danego wydatku w roku podatkowym, którego ten wydatek dotyczył, musi wynikać z okoliczności obiektywnych, niezależnych od podatnika. Z przedstawionego przez Spółkę stanu faktycznego wynika, że ogłoszenie oficjalnego kursu wymiany dla rozliczeń cukrowych następuje po zakończeniu roku podatkowego i po złożeniu przez podmiot zeznania. W tym też momencie dokonuje korekty rozliczeń z plantatorami.W ocenie prawidłowości zaliczenia rozliczeń z plantatorami skutkiem korekty kursów walut do kosztów uzyskania przychodów należy mieć na uwadze również treść art. 9 ust. 1, zgodnie z którym podatnicy podatku dochodowego mają obowiązek prowadzenia ewidencji rachunkowej zgodnie z odrębnymi przepisami tj. zgodnie z ustawą z dnia 29.09.1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694 z późn. zm.),Art. 5 ust. 1 powołanej powyżej ustawy o rachunkowości nakłada na podmioty obowiązek stosowania przyjętych zasad rachunkowości w sposób ciągły w kolejnych latach obrotowych. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że korekty rozliczeń z plantatorami występują systematycznie w kolejnych latach podatkowych, Podatnik winien korekty kosztów dokonywać analogicznie w poszczególnych latach. W świetle powyższych przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wydatki związane z rozliczeniami plantatorskimi mogą stanowić w pełnej wysokości koszt uzyskania przychodów w roku ich poniesienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj