Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Mokotów
1433/NL/LF/II/415/4111-116a/05/BS
z 27 grudnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1433/NL/LF/II/415/4111-116a/05/BS
Data
2005.12.27



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Mokotów


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z kapitałów pieniężnych


Słowa kluczowe
dochody uzyskiwane za granicą
moment powstania obowiązku podatkowego
sprzedaż akcji


Pytanie podatnika
Jeżeli sprzedam akcje to jak rozumiem moim przychodem jest kwota w PLN jaką otrzymam ze sprzedaży tych akcji w dniu realizacji czeku.


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art.14a §4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz.60) po rozpatrzeniu żądającego udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Mokotów stwierdza, że stanowisko wnioskodawcy podane we wniosku jest nieprawidłowe.

U z a s a d n i e n i e

1. Stan faktyczny we wniosku jest następujący:

Pracuję w Banku w Warszawie. Bank w okresie czerwiec 2003r.- czerwiec 2005r. prowadził program dotyczący zakupu akcji Citigroup Inc. notowanych na giełdzie w Nowym Jorku . Jako pracownik byłem uczestnikiem tego programu.Założenia Programu Zakupu akcji pracowniczych wyglądały następująco:1. Zadeklarowałem kwotę za jaką chcę kupić akcje.2. program zaczynał się w lipcu 2003r., kiedy ustalono kurs akcji po jakim zostanie dokonany zakup za 2 lata. Ustalono kurs na poziomie rynkowym z tamtego momentu (44,10 USD).3. przez okres 2 lat potrącano z pensji (z kwoty netto po opodatkowaniu) określone kwoty.4. Do gromadzonej kwoty doliczono odsetki od których odprowadzono należny prawem podatek.5. Po okresie 2 lat w dniu 15 lipca 2005r. w celu zakupienia akcji, część kwoty zgromadzonej wymieniono na dolary po kursie dnia 3,423. Za tę kwotę dokonano zakupu 340,14 akcji Citigroup po cenie 44,10 USD za akcję.6. Ponieważ w momencie zakupu cena akcji na giełdzie nowojorskiej była wyższa (46,50 USD (2,4 zysk na 1 akcji)) kwotę 2,4USD pomnożoną przez ilość zakupionych akcji. Różnica pomiędzy ceną akcji zakupionych przeze mnie tj.44,10 USD, a ceną akcji zakupioną na giełdzie nowojorskiej tj.46,50 USD pokryta została przez Bank w Warszawie. Kwota ta została dołożona do przychodu i podlegała �ozusowaniu� i opodatkowaniu wg. odpowiedniego progu podatkowego podatkiem dochodowym od osób fizycznych. 7.Dodatkowo w przypadku należnej mi z tytułu posiadania akcji dywidendy, Biuro Maklerskie X. dokonuje zamiany dywidendy na stosowną ilość akcji po kursie dnia, dodając to do liczby akcji posiadanych już przeze mnie. W dniu 26 sierpnia 2005r. za dywidendę w wysokości 104,77 USD (kwota brutto dywidendy 149,66 USD minus podatek 44,89 USD) Biuro Maklerskie samoistnie dokonało zakupu 2,42 akcji Citigroup doliczając mi je do już posiadanych akcji w wyniku czego na moment obecny posiadam 342,5558 akcji Citirgoup.8. Do chwili obecnej nie dokonałem sprzedaży akcji Citigroup.

2.Stanowisko wnioskodawcy co do oceny stanu faktycznego.

Według mnie przychodem moim w przypadku ewentualnej sprzedaży akcji jest kwota jaką uzyskam w PLN w wyniku realizacji czeku przekazanego mi przez Biuro Maklerskie, z tytułu sprzedaży akcji.

3.Ocena prawna stanowiska wnioskodawcy w przedstawionym stanie faktycznym i prawnym.

Za przychody z kapitałów pieniężnych w myśl art.17 ust.1 pkt 6 lit.a ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000r. Nr 14, poz.176 ze zm.) uważa się należne, choćby nie zostały faktycznie wypłacone, przychody z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz papierów wartościowych.

Stosownie do art.11 ust.3 i 4 wyżej wymienionej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychody w walutach obcych przelicza się na złote według kursów z dnia otrzymania lub postawienia do dyspozycji podatnika, ogłaszanych przez bank, z którego usług Pan korzysta, i mających zastosowanie przy kupnie walut. Jeżeli nie korzysta Pan z usług banku, przychody przelicza się na złote według kursu średniego walut obcych z dnia uzyskania przychodów, ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski. Jeżeli bank, z którego usług korzysta podatnik, stosuje różne kursy walut obcych i nie jest możliwe dostosowanie kursu, o którym mowa w pierwszym zdaniu tego akapitu, do przeliczenia na złote przychodu uzyskanego przez podatnika stosuje się kurs średni walut obcych z dnia uzyskania przychodu, ogłaszany przez Narodowy Bank Polski.

W świetle powyższych przepisów uznać należy, że przychód z odpłatnego zbycia akcji powstanie w dniu sprzedaży akcji a nie w dniu realizacji przez Pana czeku.

W związku z powyższym organ podatkowy uznał stanowisko w sprawie za nieprawidłowe.

P O U C Z E N I E

Interpretacja powyższa dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Pana w świetle stanu prawnego obowiązującego w dniu zaistnienia zdarzenia. Na podstawie art.14b §1 i §2 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja ta nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej-do czasu jej zmiany lub chylenia.

Na postanowienie zawierające interpretację na podstawie art.236 §2 pkt 1 ustawy Ordynacja podatkowa służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem tutejszego urzędu w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.

Do wniesionego zażalenia obowiązuje uiszczenie opłaty skarbowej w kwocie 5,00zł.-podstawa prawna: art.1 ust.1 lit.a ustawy z dnia 9 września 2000r. o opłacie skarbowej (t.j. Dz. U. Nr 253, poz.2532) oraz rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 5 grudnia 2000r. w sprawie opłaty skarbowej (Dz. U. Nr 110, poz.1176).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj