Interpretacja Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu
1473/432/WD/423/132/05/KŻ
z 1 marca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1473/432/WD/423/132/05/KŻ
Data
2006.03.01



Autor
Trzeci Mazowiecki Urząd Skarbowy w Radomiu


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody --> Przychody

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
banki
różnice kursowe


Pytanie podatnika
Dotyczy rozliczania różnic kursowych w podatku dochodowym od osób prawnych.


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (j.t. Dz.U. z 2005r. Nr 8 poz.60 z póżn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku Banku z listopada 2005r. żądającego udzielenia pisemnej interpretacji w zakresie rozliczania różnic kursowych w podatku dochodowym od osób prawnych,

Naczelnik Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu stwierdza, że stanowisko wnioskodawcy podane we wniosku jest nieprawidłowe.

Uzasadnienie

Bank przedstawił we wniosku następujący stan faktyczny:

Od 2004r. Bank prowadzi rachunki walutowe klientów oraz prowadzi kupno i sprzedaż walut obcych. Klienci zakładają lokaty terminowe i rachunki bieżące w walutach obcych, dokonują rozliczeń zagranicznych, kupują i sprzedają waluty obce w kasie Banku. Przy kupnie walut obcych powstają zrealizowane różnice kursowe - kurs kupna minus kurs średni z dnia kupna walut. Na koniec każdego miesiąca Bank dokonuje wyceny wszystkich walut obcych wg średniego kursu NBP na dzień wyceny - powstają różnice kursowe z wyceny. Przy sprzedaży walut obcych powstają zrealizowane różnice kursowe - kurs sprzedaży minus średni kurs z dnia sprzedaży. Ze względu na skalę przeprowadzanych rozliczeń system bankowy nie jest w stanie ustalić przy sprzedaży danej waluty obcej, kiedy została ona zakupiona i po jakim kursie.

Bank do obliczenia podstawy opodatkowania odejmuje z kosztów i przychodów danego roku różnice kursowe powstałe z wyceny. (Zgodnie z art.15 ust.1 oraz art.12 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych tylko faktycznie zrealizowane różnice kursowe mogą być zaliczone do przychodów lub kosztów podatkowych).

Pytanie Banku brzmi:

Począwszy od jakiej daty różnice kursowe powstałe w Banku z w/w wyceny staną się zrealizowanymi różnicami kursowymi uwzględnianymi w podatku dochodowym?

Zdaniem Banku różnice kursowe powstałe z wyceny w 2004r. staną się zrealizowanymi różnicami kursowymi w 2005r. Różnice kursowe, które w 2004r. były odejmowane z przychodów i kosztów do obliczenia podstawy opodatkowania, w 2005r. powinny zwiększać przychody i koszty do wyliczenia podstawy opodatkowania.

W związku z powyższym Bank zwrócił się z prośbą o potwierdzenie prawidłowości praktyki Banku w rozliczaniu różnic kursowych w podatku dochodowym.

Biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny Naczelnik Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu wyjaśnia:

Zasady ustalania różnic kursowych w prawie podatkowym określone zostały w następujących przepisach ustawy z 15 lutego 1992r o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity Dz. U. z 2000r. Nr 54 poz. 654 ze zm.):

1. w zakresie przychodów:

  • art. 12 ust.1 pkt 1 stwierdzający, iż przychodami są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe,
  • art. 12 ust. 2 stanowiący, iż przychody w walutach obcych przelicza się na złote według kursów średnich z dnia uzyskania przychodu, ogłaszanych przez Narodowy Bank Polski,
  • art. 12 ust.2a stwierdzający, że przychody z tytułu różnic kursowych od własnych środków lub wartości pieniężnych w walutach obcych ustala się jako różnicę między wartością tych środków obliczoną przy zastosowaniu kursu kupna walut z dnia faktycznego otrzymania przychodu oraz kursu kupna walut z dnia ich otrzymania albo kursu sprzedaży z dnia nabycia walut, ogłaszanego odpowiednio przez bank, z którego usług korzystał podatnik,
  • art. 12 ust. 3 ustawy, który stanowi, że jeżeli przychody wyrażone są w walutach obcych, a między dniem ich uzyskania i dniem faktycznego otrzymania występują różne kursy walut, przychody te odpowiednio podwyższa się lub obniża o różnice wynikające z zastosowania kursu kupna walut z dnia faktycznego otrzymania przychodów, ustalonego przez bank, z którego usług korzystał uzyskujący przychód, oraz z zastosowania kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z dnia uzyskania przychodu.

2. w zakresie kosztów:

  • art. 15 ust. 1, zgodnie z którym koszty poniesione w walutach obcych przelicza się na złote według kursów średnich ogłaszanych przez Narodowy Bank Polski z dnia poniesienia kosztu. Jeżeli koszty wyrażone są w walutach obcych, a między dniem ich zarachowania i dniem zapłaty występują różne kursy walut, koszty te odpowiednio podwyższa się lub obniża o różnice wynikające z zastosowania kursu sprzedaży walut z dnia zapłaty, ustalonego przez bank, z którego usług korzystał ponoszący koszt, oraz z zastosowania kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z dnia zarachowania kosztów,
  • art. 15 ust. 1a w/cyt. ustawy stanowiący, iż koszty z tytułu różnic kursowych od własnych środków lub wartości pieniężnych w walutach obcych ustala się jako różnicę między wartością tych środków obliczoną przy zastosowaniu kursu sprzedaży walut z dnia faktycznej zapłaty oraz kursu kupna walut z dnia ich otrzymania albo kursu sprzedaży z dnia nabycia walut, ogłaszanego odpowiednio przez bank, z którego usług korzystał podatnik.

Zgodnie z przedstawionym stanem faktycznym, zdaniem Banku zrealizowane różnice kursowe powstają:

  • przy kupnie walut obcych - kurs kupna minus kurs średni z dnia kupna,
  • przy sprzedaży walut obcych - kurs sprzedaży minus średni kurs z dnia sprzedaży.

Natomiast zdaniem Naczelnika Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu w przypadku kupna - sprzedaży walut zrealizowane różnice kursowe powstają w momencie sprzedaży wcześniej zakupionych walut - jako różnica pomiędzy wartością waluty wyliczoną po kursie kupna stosowanym w danym banku z dnia kupna, a wartością sprzedanej waluty wyliczoną wg kursu sprzedaży stosowanego przez ten bank z dnia sprzedaży.

Odnosząc się do zapytania Banku: ?Począwszy od jakiej daty różnice kursowe powstałe w Banku z w/w wyceny staną się zrealizowanymi różnicami kursowymi uwzględnianymi w podatku dochodowym?", mając na uwadze powyższe wyjaśnienia i przytoczone przepisy Naczelnik Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu nie podziela stanowiska Banku, iż ?różnice kursowe powstałe z wyceny w 2004r. staną się zrealizowanymi różnicami kursowymi w 2005r.", ponieważ nie można stwierdzić, iż wycenione na koniec roku 2004 różnice kursowe zostaną w całości zrealizowane w 2005r. Zrealizowane różnice kursowe muszą wynikać z prowadzonej przez Bank ewidencji.

Stosownie do art. 9 ust. 1 ustawy z 15 lutego 1992r o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity Dz. U. z 2000r . Nr 54 poz. 654 ze zm.) ?podatnicy są obowiązani do prowadzenia ewidencji rachunkowej, zgodnie z odrębnymi przepisami, w sposób zapewniający określenie wysokości dochodu (straty), podstawy opodatkowania i wysokości podatku należnego za rok podatkowy...". Tymi odrębnymi przepisami w przypadku banku są w szczególności:

  1. Ustawa z dnia 29 września 1994 r o rachunkowości (j.t. Dz.U. z 2002r. Nr 76, poz. 694 ze zm.),
  2. Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 10 grudnia 2001r. w sprawie szczególnych zasad rachunkowości banków (Dz.U z 2001 r. Nr 149 poz. 1673).

Zasady wyceny walut obcych na dzień bilansowy określone są w art. 30 w/w ustawy o rachunkowości, który nakłada obowiązek ustalania różnic kursowych w związku z wyceną na koniec roku obrachunkowego. Są to różnice kursowe niezrealizowane, ustalane w celu urealnienia wyniku finansowego i doprowadzenia do porównywalności wartości aktywów i pasywów wyrażonych w walutach obcych (dla celów sprawozdania finansowego). Różnice kursowe bilansowe nie mają wpływu na wysokość podstawy opodatkowania. Staną się one różnicami kursowymi według prawa podatkowego w dniu ich realizacji.

Stosownie do art. 14a Ordynacji podatkowej organ udziela interpretacji wyłącznie w zakresie przepisów prawa podatkowego. W związku z powyższym w niniejszym postanowieniu nie dokonuje się interpretacji przepisów regulujących zasady prowadzenia rachunkowości w banku.

Pouczenie

  1. Udzielona interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.
  2. Interpretacja nie jest wiążąca dla Wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.
  3. Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, wniesione za pośrednictwem organu wydającego postanowienie w terminie 7 dni licząc od daty jego doręczenia (art. 236 § 2 pkt 1). Stosownie do art.1 ust.1 pkt1 lit.a ustawy z dnia 9 września 2000r. o opłacie skarbowej (t.j. Dz. U. z 2004r. Nr 253 poz. 2532) zażalenie podlega opłacie skarbowej w kwocie 5zł oraz 50gr od załącznika do zażalenia w formie naklejenia znaków opłaty skarbowej na zażaleniu.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj