Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie
P-2/415/3/06
z 13 marca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
P-2/415/3/06
Data
2006.03.13



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Lublinie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów


Słowa kluczowe
dochód z najmu
działalność gospodarcza
forma opodatkowania


Pytanie podatnika
Jestem wspólnikiem wraz z mężem spółki cywilnej, której przedmiotem działalności będzie wyłącznie wynajem nieruchomości na własny rachunek. W najbliższym czasie nabędę wspólnie z mężem nieruchomość na zasadach wspólności łącznej, która zostanie ujawniona w ewidencji środków trwałych, a spółka cywilna będzie wystawiała faktury VAT za wynajem lokali. Ponadto jestem współwłaścicielem innych nieruchomości, z których przychód opodatkowany jest za zasadach ogólnych. Obecnie dochody z tytułu prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej opodatkowane są według jednolitej stawki podatku 19 %.
Czy wspólnicy spółki cywilnej w tym także ja, będą mieli prawo do opodatkowania podatkiem liniowym w przypadku gdy nieruchomość nabyta przez wspólników spółki cywilnej i przez tę spółkę będzie wynajmowana w ramach prowadzonej działalności gospodarczej ?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 216, art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) w związku z wnioskiem z dnia 31.01.2006 r. - Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie udziela pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego i postanawia uznać przedstawione stanowisko we wskazanym wniosku o interpretację przepisów prawa podatkowego za prawidłowe.

Uzasadnienie

W dniu 31.01.2006 r. wpłynął do tut. organu wniosek Pani o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Zgodnie z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego (...) na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa, albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

W związku z powyższym informuję Panią o zakresie i sposobie zastosowania prawa podatkowego w odniesieniu do przedstawionego stanu faktycznego.

We wniosku przedstawiła Pani następujący stan faktyczny:

Jest Pani wspólnikiem wraz z mężem, spółki cywilnej, której przedmiotem działalności będzie wyłącznie wynajem nieruchomości na własny rachunek. W najbliższym czasie nabędzie Pani wspólnie z mężem nieruchomość na zasadach wspólności łącznej, która zostanie ujawniona w ewidencji środków trwałych, a spółka cywilna będzie wystawiała faktury VAT za wynajem lokali.

Ponadto jest Pani współwłaścicielem innych nieruchomości, które są wynajmowane a uzyskany z nich przychód opodatkowany jest za zasadach ogólnych z uwzględnieniem przepisów art. 8 ust. 3 i 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych tj. dochody opodatkowane są w całości przez Panią zgodnie ze złożonym z mężem oświadczeniem w tym zakresie.

Obecnie dochody Pani uzyskiwane z tytułu prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej w zakresie prowadzenia kancelarii notarialnej opodatkowane są według jednolitej stawki podatku 19 % zgodnie ze złożonym przez Panią oświadczeniem o wyborze formy opodatkowania.

Pytanie Pani dotyczy kwestii czy wspólnicy spółki cywilnej w tym także Pani będą mieli prawo do opodatkowania podatkiem liniowym w przypadku gdy nieruchomość nabyta przez wspólników spółki cywilnej i przez tę spółkę będzie wynajmowana w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Stoi Pani na stanowisku, iż nabywając nieruchomość na cele prowadzonej działalności w zakresie wynajmu lokali ma Pani prawo do opodatkowania podatkiem liniowym, o ile dotyczy to przychodów ze składników majątku ujawnionego w ewidencji środków trwałych. Pozostałe dochody z najmu nieruchomości których jest Pani współwłaścicielem będą opodatkowane z uwzględnieniem przepisów art. 8 ust. 3 i 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przez Panią na zasadach ogólnych. Zdaniem Pani nie musi Pani składać ponownego oświadczenia o wyborze formy opodatkowania przed dniem uzyskania przychodu po nabyciu nieruchomości.

Po przeanalizowaniu przedstawionego przez Panią stanu faktycznego kierując się obowiązującymi w tej materii przepisami prawa tut. organ stwierdza co następuje:

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) odrębnym źródłem przychodu jest pozarolnicza działalność gospodarcza, do której zalicza się również zgodnie z dyspozycją art. 14 ust. 2 pkt 11 powyżej cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychody z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy oraz innych umów o podobnym charakterze, składników majątku związanych z działalnością gospodarczą.

A zatem jeżeli nabędzie Pani wspólnie z mężem nieruchomość budynkową z lokalami użytkowymi, która to nieruchomość zostanie ujawniona w ewidencji środków trwałych, a spółka cywilna której współwłaścicielami jest Pani i Pani mąż będzie wystawiała faktury VAT za wynajem lokali to uzyskany przychód z tytułu najmu składników majątku związanych z działalnością gospodarczą stanowić będzie przychód z działalności gospodarczej. W tym przypadku zgodnie z art. 14 ust. 1 powyżej cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za przychód uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont, pomniejszone o należny podatek od towarów i usług.

Zgodnie z dyspozycją art. 9a ust. 2 powyżej cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podatnicy z zastrzeżeniem ust. 3, mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c. W tym przypadku obowiązani są do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego do dnia 20 stycznia roku podatkowego pisemnego oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania, a jeżeli podatnik rozpoczyna prowadzenie działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego - do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia tej działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.

Jeżeli podatnik prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą:
1) samodzielnie i w formie spółki lub spółek niemających osobowości prawnej,
2) w formie spółki lub spółek niemających osobowości prawnej
wybór sposobu opodatkowania, o którym mowa w ust. 2, dotyczy wszystkich form prowadzenia działalności, do których mają zastosowanie przepisy ustawy.

W roku 2004 wybrała Pani formę opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej prowadzonej w zakresie prowadzenia kancelarii notarialnej według jednolitej stawki podatku 19 %.

Zgodnie z dyspozycją 9a ust. 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.)wybór sposobu opodatkowania dokonany w oświadczeniu, o którym mowa w ust. 2, dotyczy również lat następnych, chyba że podatnik w terminie do dnia 20 stycznia roku podatkowego, podatnik zawiadomi w formie pisemnej właściwego naczelnika urzędu skarbowego o rezygnacji z tego sposobu opodatkowania.

A zatem jeżeli nie złożyła Pani rezygnacji z wybranej formy opodatkowania to dochody uzyskane z tytułu najmu nieruchomości wprowadzonych do firmy jako środki trwałe winna Pani opodatkować zgodnie z art. 30 c powyżej cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych tj. według jednolitej stawki podatku 19 % .

Natomiast dochody uzyskiwane przez Panią z tytułu najmu innych nieruchomości których jest Pani współwłaścicielem a których najem nie stanowi przedmiotu działalności gospodarczej w dalszym ciągu stanowić będą odrębne źródło Pani dochodu z tytułu najmu (art. 10 ust. 1 pkt 6) i pozostaną opodatkowane zgodnie z wybraną formą opodatkowania tych dochodów na zasadach ogólnych z uwzględnieniem przepisów art. 8 ust. 3 i 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) czyli dochody do opodatkowania z tytułu najmu będą wykazane tylko przez Panią zgodnie ze złożonym w tym zakresie oświadczeniem.

Biorąc pod uwagę powyższe zajęte przez Panią stanowisko jest prawidłowe.

Wyżej przedstawiona interpretacja odnosi się wyłącznie do przedstawionego przez wnioskodawcę i przytoczonego w treści postanowienia stanu faktycznego i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Ponadto informuje się, że interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli podatkowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Zgodnie z art. 14a § 4 i art. 236 Ordynacji podatkowej na niniejsze postanowienie służy Pani zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie w terminie 7 dni od dnia doręczenia niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj