Interpretacja Urzędu Skarbowego w Bochni
RP/423-2/05
z 23 listopada 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
RP/423-2/05
Data
2005.11.23



Autor
Urząd Skarbowy w Bochni


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
samochód
strata


Pytanie podatnika
Czy strata powstała w wyniku likwidacji samochodu dostawczego zakupionego z dotacji organu założycielskiego objętego ubezpieczeniem AC jest kosztem uzyskania przychodów?


P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Urzędu Skarbowego działając na podstawie art. 14a par. 1 oraz par. 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. nr 8 poz 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 20 września 2005 r. (data wpływu do organu podatkowego- 22 września) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Przedmiotem złożonego wniosku jest zapytanie, czy strata powstała w wyniku likwidacji (kasacji na skutek wypadku) samochodu dostawczego objętego ubezpieczeniem dobrowolnym AC, którego zakup sfinansowany był z dotacji otrzymanej od organu założycielskiego, jest - w świetle art. 16 ust. 1 pkt 50 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych - kosztem uzyskania przychodów.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Przedsiębiorstwo otrzymało dotację od organu założycielskiego (Ministra Sprawiedliwości) na zakup samochodu dostawczego. Dotacja ta, w świetle art. 17 ust. 1 pkt 21 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych była wolna od podatku, zaś odpisy z tytułu zużycia tegoż samochodu nie stanowiły kosztów uzyskania przychodów - co wynika z kolei z art. 16 ust. 1 pkt 48 tejże ustawy.
W wyniku wypadku drogowego samochód ten uległ całkowitemu zniszczeniu co spowodowało konieczność jego likwidacji. Z uwagi na to, iż był on objęty dobrowolnym ubezpieczeniem AC, stratę (niezamortyzowaną wartość) w oparciu o art. 16 ust.1 pkt 50 zaliczono do kosztów uzyskania przychodów, a uzyskane zaś odszkodowanie do przychodów podlegających opodatkowaniu.

Zdaniem Wnioskodawcy przedmiotową stratę można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów, gdyż art. 16 ust. 1 pkt 48 przywołanej ustawy z zakresu tychże kosztów eliminuje jedynie odpisy z tytułu zużycia środków trwałych, zaś od momentu kasacji środka trwałego odpisy te już nie występują. Strata ta nie stanowiłaby kosztów uzyskania przychodów jedynie wówczas, gdyby samochód nie był objęty dobrowolnym ubezpieczeniem AC, a w związku z tym nie otrzymano by podlegającego opodatkowaniu odszkodowania (art. 16 ust. 1 pkt 50 ustawy). Odmienna interpretacja spowodowałaby dwukrotne obciążenie podatkiem dochodowym tej samej kwoty stanowiącej podstawę opodatkowania. Raz występującej jako nie zaliczona do kosztów uzyskania przychodów strata, a drugi raz jako przychód z tytułu uzyskanego od ubezpieczyciela odszkodowania.,
Na tle przedstawionego stanu faktycznego wskazane przez podatnika podstawy prawne i zajęte w oparciu o nie stanowisko jest prawidłowe. Na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 21 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. 2000 r. Nr 54 poz. 654 ze zm. - zwana dalej updop) wolne od podatku są dotacje, subwencje, dopłaty i inne nieodpłatne świadczenia, z zastrzeżeniem pkt 14 i 14a (nie mającym w tej sprawie znaczenia), otrzymane na pokrycie kosztów albo jako zwrot wydatków związanych z otrzymaniem, zakupem albo wytworzeniem we własnym zakresie środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, od których dokonuje się odpisów amortyzacyjnych (...). Przepis ten miał zastosowanie w odniesieniu do dotacji na zakup samochodu dostawczego uzyskanej przez podatnika od organu założycielskiego (Ministra Sprawiedliwości). Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 48 updop odpisy z tytułu zużycia tego samochodu nie stanowiły kosztów uzyskania przychodów. W wyniku wypadku drogowego samochód uległ całkowitemu zniszczeniu, co spowodowało jego likwidację. Uzyskane odszkodowanie stanowi przychód podlegający opodatkowaniu. Natomiast strata powstała w wyniku likwidacji samochodu (jego niezamortyzowana wartość), w świetle przepisów art. 16 ust. 1 pkt 50 updop, stanowi koszt uzyskania przychodów, ponieważ samochód objęty był ubezpieczeniem dobrowolnym AC. Nie sprzeciwia się temu również przepis art. 16 ust. 1 pkt 5 updop, w myśl którego kosztami uzyskania przychodów są straty w środkach trwałych w części nie pokrytej sumą odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 16h ust. 1 pkt 1, tj. obejmującej również odpisy, których zgodnie z art. 16 ust. 1 nie uważa się za koszty uzyskania przychodów.
W świetle powołanych przepisów opisane okoliczności faktyczne stanowią przesłanki zaliczenia straty powstałej w wyniku likwidacji samochodu objętego ubezpieczeniem dobrowolnym, w koszty uzyskania przychodów.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, traci swoja moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących.
- nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.
Ustalono, iż w dacie wydania niniejszego postanowienia nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa lub postępowanie przed sądem administracyjnym.

Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie, za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu w terminie 7 dni od daty jego doręczenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj