Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Kielcach
OG/005/7a/PP1/443/1/06
z 21 lutego 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
OG/005/7a/PP1/443/1/06
Data
2006.02.21



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Kielcach


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
odliczenie podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
Czy opłatę za telewizję kablową można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu i tym samym odliczyć VAT naliczony, oraz czy faktura powinna być wystawiona na firmę, czy też na osobę fizyczną ?


Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Kielcach działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4, art. 216 do 218 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa ? tekst jednolity (Dz. U. Nr 8, poz. 60 z 2005r. ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku podatniczki z dnia 04.01.2006 r., uzupełnionego w dniu 24.01.2006 r., o udzielenie interpretacji, w sprawie możliwości odliczania podatku naliczonego, z faktury za telewizję kablową, stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko podatniczki w przedmiotowej sprawie jest nieprawidłowe.

W dniu 04.01.2006 r. podatniczka wystąpiła do tut. Urzędu z wnioskiem o udzielenie interpretacji przepisów podatkowych dotyczących podatku od towarów i usług. Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku przez Podatnika wynika, że prowadzi ona działalność gospodarczą związaną z wyceną nieruchomości, a miejscem prowadzenia działalności jest lokal mieszkalny, w którym jednocześnie zamieszkuje.

W dniu 25.09.2003 r. podatniczka zawarła umowę z Telewizją Kablową ?X.? o zmianie dotychczasowego abonamentu ?Mini? na pakiet ?Złoty?, oraz zawarła umowę o świadczenie usług dostępu do internetu. Możliwość założenia internetu była uzależniona od zmiany pakietu abonamentowego na telewizję kablową. Fakturę za korzystanie z internetu Telewizja Kablowa ?X.? wystawia na Firmę podatniczki, zaś fakturę za telewizję kablową na podatniczkę - jako osobę fizyczną.

Podatniczka wniosła zapytanie, czy opłatę za telewizję kablową może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu i tym samym odliczyć VAT naliczony, oraz czy faktura powinna być wystawiona na firmę, czy też na osobę fizyczną. Podatniczka stwierdziła, że telewizja kablowa jest wykorzystywana do działalności gospodarczej jako ważne lokalne źródło informacji, oraz,że abonament za kablówkę powinien stanowić koszt uzyskania przychodu a podatek VAT powinien podlegać odliczeniu.

Na podstawie art. 86 ust 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Natomiast według brzmienia art. 88 ust. 1 pkt 2 w/w ustawy o podatku od towarów i usług, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywania przez podatnika towarów i usług, jeśli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodu w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym.

Zgodnie z zapisem art. 22 ust. 1 ustawy z dn. 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz. U. Nr 14 z 2000 r., poz. 176 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów. Przyjmuje się,że aby dany wydatek mógł być uznany za koszt uzyskania przychodu, to pomiędzy jego poniesieniem a osiągnięciem przychodu musi zachodzić związek przyczynowo skutkowy tego rodzaju, że poniesienie wydatku wpływa na powstanie lub powiększenie przychodu. Nie będzie natomiast stanowić kosztu uzyskania przychodu taki wydatek, który oceniany obiektywnie, nie może spowodować osiągnięcia przychodu, ani też nie może mieć realnego wpływu na uzyskany przychód bądź jego źródło.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że podatniczka nie wykorzystuje telewizji kablowej wyłącznie w prowadzonej działalności, ponieważ służy ona przede wszystkim do celów prywatnych (użytkownikiem kablówki podatniczka była już wcześniej). Abonament jest opłatą stałą związaną z możliwością korzystania z usługi dostępu do telewizji kablowej. Koszty abonamentu byłyby ponoszone bez względu na prowadzoną działalność w miejscu zamieszkania.

Zgodnie z powołanymi wyżej przepisami ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy o podatku dochodowym, oraz zgodnie ze stanem faktycznym przedstawionym przez wnioskodawcę należy stwierdzić, iż wydatki związane z opłatą abonamentową za udostępnienie telewizji kablowej nie stanowią kosztu uzyskania przychodu, a więc podatnikowi nie przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Faktura wystawiona przez operatora sieci kablowej na podatniczkę jako osobę fizyczną, nie może być wykorzystana do odliczenia podatku naliczonego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj