Interpretacja Urzędu Skarbowego w Śremie
PP/443-2/2006
z 9 lutego 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-2/2006
Data
2006.02.09



Autor
Urząd Skarbowy w Śremie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania


Słowa kluczowe
grunt niezabudowany
grunty rolne
sprzedaż gruntów
zwolnienia z podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
Czy przy sprzedaży gruntu rolnego, na którym znajduje się sad, wystąpi podatek VAT?


W dniu 13.01.2006r. wpłynął do tutejszego Organu podatkowego pisemny wniosek Podatnika o interpretację zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa, kontrola skarbowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Wnioskodawca pyta: czy sprzedaż gruntu rolnego, na którym znajduje się sad, jest zwolniona z podatku VAT?.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Spółdzielnia zamierza sprzedać grunt na którym znajduje się sad o powierzchni 5.46.12 ha. W związku z powyższym , zwróciła się do Burmistrza o wydanie zaświadczenia o przeznaczeniu w planie zagospodarowania przestrzennego działek, będących przedmiotem planowanych dostaw. Otrzymała postanowienie o odmowie wydania zaświadczenia w związku z tym, iż z dniem 1 stycznia 2004r. utracił ważność dotychczas obowiązujący miejscowy plan ogólny zagospodarowania przestrzennego.Działki te w ewidencji gruntów widnieją jako sady, nie są też objęte decyzją o warunkach zabudowy, która powoduje zmianę zagospodarowania terenu.

Po analizie przedstawionego przez wnioskodawcę stanu faktycznego, własnego stanowiska w sprawie, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Śremie postanawia uznać stanowisko wnioskodawcy za prawidłowe.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) zwalnia się od podatku dostawę terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę. Oznacza to, że zwolniona jest sprzedaż gruntu niezabudowanego, ale takiego, który nie jest terenem budowlanym bądź nie jest przeznaczony pod zabudowę. W przepisach podatkowych brak jest definicji gruntu przeznaczonego pod zabudowę, nie są również wskazane kryteria, jakimi należy kierować się przy ocenie danego gruntu. W związku z powyższym, charakter gruntu należy ustalić w oparciu o przepisy prawa miejscowego (tj. lokalne przepisy zagospodarowania przestrzennego). Jeżeli na działki te nie została wydana decyzja o warunkach zabudowy, a podatnik jednoznacznie ustalił brak przeznaczenia sprzedawanych gruntów do innych celów niż rolnicze, zasadne jest zastosowanie zwolnienia od podatku od towarów i usług.

Interpretacji udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony we wniosku oraz zgodnie ze stanem prawnym obowiązującym w dniu jej sporządzenia. Interpretacja ta jest wiążąca do czasu zmiany stanu prawnego lub stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj