Interpretacja Urzędu Skarbowego Poznań-Nowe Miasto
ZF/415-2/06/LUG
z 16 lutego 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
ZF/415-2/06/LUG
Data
2006.02.16



Autor
Urząd Skarbowy Poznań-Nowe Miasto


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Dochody opodatkowane ryczałtem


Słowa kluczowe
likwidacja
spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
zryczałtowany podatek dochodowy


Pytanie podatnika
Czy wartość otrzymanej części majątku likwidowanej sp. z o.o. podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych po odliczeniu kosztów uzyskania (wartości wniesionych udziałów) czy też opodatkowania jest zryczałtowanym podatkiem dochodowym?


Z przytoczonego przez podatnika stanu faktycznego wynika, że w jest on udziałowcem likwidowanej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Udziałowcami tej spółki są osoby fizyczne mające zameldowanie na terenie Rzeczypospolitej Polskiej. Podatnik stoi na stanowisku, że uregulowania w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych powinny, w jednakowych okolicznościach, jednakowo określać konsekwencje podatkowe jak w podatku dochodowym od osób prawnych. Z tego podatnik wyciąga wniosek o dopuszczeniu odliczenia kosztów nabycia udziałów od przychodu (dochodu) uzyskanego w wyniku podziału majątku likwidowanej spółki.

Naczelnik Urzędu Skarbowego Poznań - Nowe Miasto po zapoznaniu się z przedstawionym stanem faktycznym oraz obowiązującym stanem prawnym, stwierdza co następuje:

Likwidacja spółki z ograniczoną odpowiedzialnością poprzedza jej rozwiązanie (art. 272 ustawy z dnia 15 września 2000r. Kodeks spółek handlowych Dz.U. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm. - dalej "ksh"). Zgodnie z art. 286 ksh podział między wspólników majątku pozostałego po zaspokojeniu lub zabezpieczeniu wierzycieli następuje po upływie sześciu miesięcy od daty ogłoszenia o otwarciu likwidacji i wezwaniu wierzycieli. Majątek, ten dzieli się między wspólników w stosunku do ich udziałów, chyba że umowa spółki określiła inne zasady podziału majątku.

Podatnik może zatem otrzymać środki trwałe i towary handlowe, które pozostaną po zaspokojeniu wierzycieli likwidowanej spółki. W myśl art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity - Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm) w dalszej części "updof", źródłami przychodów są m.in. kapitały pieniężne, za które zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt. 4 lit.c) updof, uważa się dywidendy i inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, których podstawą uzyskania są udziały (akcje) w spółce mającej osobowość prawną, w tym również podział majątku likwidowanej spółki. Stosownie natomiast do przepisu art. 24 ust. 5 pkt 3 updof dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału, w tym także wartość majątku otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej. A zatem wszelkie środki otrzymane przez Podatnika w związku z likwidacją spółki będą stanowić dochód (przychód) podatnika z kapitałów pieniężnych.

W przedmiotowej sytuacji nie mają zastosowania przepisy art. 21 ust. 1 pkt 50 updof, ani art. 24 ust. 5d updof. Zgodnie bowiem z treścią art. 21 ust. 1 pkt 50 updof wolne od podatku dochodowego są przychody otrzymane w związku ze zwrotem udziałów lub wkładów w spółdzielni albo wkładów w spółce osobowej, do wysokości wniesionych udziałów lub wkładów do spółdzielni albo wkładów do spółki osobowej. Tak więc przepis ten wyraźnie odnosi się do zwrotu udziałów lub wkładów w spółce osobowej (nie jest nią spółka z ograniczoną odpowiedzialnością). W myśl natomiast art. 24 ust. 5d updof dochodem z umorzenia udziałów lub akcji w spółkach mających osobowość prawną jest nadwyżka przychodu otrzymanego w związku z umorzeniem nad kosztami uzyskania przychodu obliczonymi zgodnie z art. 22 ust. 1f albo art. 23 ust. 1 pkt 38 updof. A zatem nadwyżka przychodu nad kosztami uzyskania przychodu stanowi dochód z umorzenia udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością. W niniejszej sprawie nie mamy do czynienia z umorzeniem udziałów, tylko z otrzymaniem wartości majątku w związku z likwidacją spółki kapitałowej. Podkreślić należy, iż w przypadku umorzenia udziałów podmiot, czyli spółka, istnieje nadal w przeciwieństwie do likwidacji, zatem nie można tu mówić o dochodzie z umorzenia udziałów. Ustawodawca wyraźnie wskazał, iż dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału, w tym także wartość majątku otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej (wyżej cyt. art. 24 ust. 5 pkt 3 updof) i nie stwierdza, iż dochód z tego tytułu należy pomniejszyć o koszty uzyskania przychodu. Co więcej, w art. 30a ust. 6 updof wyraźnie stwierdzono, że zryczałtowany podatek od dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych pobiera się bez pomniejszania przychodu o koszty uzyskania.

A zatem cała wartość majątku otrzymanego w związku z likwidacją spółki z o.o. jest dochodem (przychodem) podatnika opodatkowanym 19-procentowym podatkiem na mocy art. 30a ust. 1 pkt 4 updof. Ten zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości 19% pobiera się od przychodu uzyskanego w związku z likwidacją spółki z o.o. bez pomniejszania o koszty uzyskania przychodów (art. 30a ust. 6 updof). Stosownie do treści art. 30a ust 7 updof, dochodów (przychodów) tych nie łączy się z dochodami opodatkowanymi na zasadach określonych w art. 27 updof.

Zgodnie z art. 41 ust. 4 updof, płatnicy (tj. osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które dokonują wypłaty należności), są obowiązani pobierać zryczałtowany podatek dochodowy od dokonywanych wypłat (świadczeń) lub stawianych do dyspozycji podatnika pieniędzy lub wartości pieniężnych. Stosownie zaś do treści art. 42 ust. 1 updof, płatnicy ci przekazują kwoty zryczałtowanego podatku, w terminie do dnia 20 miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano podatek - na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania płatnika, a jeżeli płatnik nie jest osobą fizyczną, według siedziby bądź miejsca prowadzenia działalności, gdy płatnik nie posiada siedziby, przesyłając równocześnie deklaracje według ustalonego wzoru (w tym przypadku jest to PIT - 8A).

Z uwagi na zasadę, iż organy administracji publicznej działają w opraciu o obowiązujące przepisy prawa uzasadnienie to jest oparte tylko o przepisy prawa podatkowego. W świetle tych przepisów jedynie w ustawie z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity - Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) dalej "updop", uznano, iż do przychodów nie zalicza się wartości majątku otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej w części stanowiącej koszt ich nabycia bądź objęcia (art. 12 ust. 4 pkt 3 updop). Takie uregulowania zaś nie znajdują się w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, która ma zastosowanie w niniejszej sprawie. Wolą ustawodawcy było opodatkowanie przychodów osiągniętych z tytułu otrzymania wartości majątku w związku z likwidacją osoby prawnej 19 % podatkiem dochodowym od osób fizycznych bez pomniejszania o koszty uzyskania przychodów.

Powyższa interpretacja jest oparta o stan faktyczny przedstawiony we wniosku podatnika oraz o stan prawny obowiązujący w dacie zaistnienia przedstawionego zdarzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj