Interpretacja Urzędu Skarbowego w Wejherowie
PB/OPD/415-21/05/MR
z 19 lipca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PB/OPD/415-21/05/MR
Data
2005.07.19



Autor
Urząd Skarbowy w Wejherowie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zryczałtowany podatek dochodowy --> Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych


Słowa kluczowe
mieszkania
najem
ryczałt ewidencjonowany


Pytanie podatnika
Czy do przychodów z tytułu najmu mieszkania oraz z pozarolniczej działalności gospodarczej może stosować opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa(j. t. Dz. U. z 2005r. nr 8, poz. 60, z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku Podatnika w sprawie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie możliwości opodatkowania przychodów z najmu mieszkania oraz z pozarolniczej działalności gospodarczej w formie ryczałtu, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wejherowie

stwierdza, że

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

Z dniem 04.05.2005r. Podatnik zamierzał rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej, z której przychody opodatkowane są w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Wnioskodawca osiąga również przychody z wynajmu mieszkania, które również opodatkowuje w formie ryczałtu.

W uzupełnieniu wniosku pismem, które wpłynęło do Urzędu w dniu 12.07.2005r., Podatnik wskazał, że prowadzi działalność gospodarczą w zakresie robót konstrukcyjnych przy wznoszeniu obiektów budowlanych. Dodatkowo Podatnik wyjaśnił, że działalność gospodarczą prowadzi samodzielnie. Przed rozpoczęciem działalności, ani w roku podatkowym 2005, ani w roku poprzednim Podatnik nie wykonywał usług wchodzących w zakres prowadzonej działalności w ramach stosunku pracy i nie przewiduje możliwości świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy.

Zdaniem Podatnika, obowiązujące przepisy nie wykluczają możliwości opodatkowania przychodów osiąganych zarówno z pozarolniczej działalności gospodarczej jak i z najmu - zryczałtowanym podatkiem dochodowym.

W myśl postanowień art. 1 ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 20 listopada 1998r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. nr 144, poz. 930, z późn. zm.) zwanej dalej ustawą, ustawa reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

  1. prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą,
  2. osiągające przychody z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, jeżeli umowy te nie są zawierane w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej.

W świetle art. 2 ust. 1 pkt 1 i art. 2 ust. 1a ustawy osoby fizyczne osiągające przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej mogą opłacać zryczałtowany podatek dochodowy w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych oraz osoby fizyczne osiągające przychody z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, jeżeli umowy te nie są zawierane w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej, mogą opłacać ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.

Zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych z pozarolniczej działalności gospodarczej, o której mowa w art. 14 ustawy o podatku dochodowym (...).

Natomiast zgodnie z art. 6 ust. 1a ustawy opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają również otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze.

Zgodnie z art. 6 ust. 1b ustawy, przychody uzyskane z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze (...), podlegają opodatkowaniu w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych również, jeżeli są uzyskiwane przez podatników, o których mowa w art. 8 ust. 1 ustawy.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy do podatników rozpoczynających działalność w roku podatkowym, którzy w poprzednim roku podatkowym nie prowadzili działalności, opodatkowanie ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych stosuje się od dnia uzyskania pierwszego przychodu (...).

Z przedstawionego na wstępie stanu faktycznego wynika, że Podatnik osiąga przychody z najmu opodatkowane w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Podatnik wskazuje także, iż w ciągu roku 2005 rozpoczął prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie robót konstrukcyjnych przy wznoszeniu obiektów budowlanych. Działalność tą Podatnik prowadzi samodzielnie, a usług które wchodzą w zakres prowadzonej działalności gospodarczej nie wykonywał w roku 2004 i 2005 w ramach stosunku pracy. Nie przewiduje również by usługi te były wykonywane na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy.

Powyższe oznacza, że przychody osiągane z pozarolniczej działalności gospodarczej w zakresie robót konstrukcyjnych przy wznoszeniu obiektów budowlanych, w świetle ustawy z dnia 20 listopada 1998r., mogą być opodatkowane zryczałtowanym podatkiem dochodowym od przychodów ewidencjonowanych.

W świetle przytoczonego na wstępie art. 2 ust. 1a ustawy, przepisy cytowanej ustawy stosuje się do opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym przychodów osiągniętych przez osoby fizyczne z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, jeżeli umowy te nie są zawierane w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej.

Ponieważ jak wskazuje Podatnik przychód z najmu osiągany jest na podstawie odrębnej umowy i nie jest przychodem z działalności gospodarczej, zdaniem organu podatkowego, przedstawione we wniosku z dnia 19.04.2005r. stanowisko jest prawidłowe.

W tym stanie faktycznym i prawnym postanowiono jak w sentencji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj