Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Ursynów
1438/443/341-231/05/AO
z 9 grudnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1438/443/341-231/05/AO
Data
2005.12.09



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Ursynów


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Rozliczenie podatku w odniesieniu do nieściągalnych wierzytelności --> Korekta podatku należnego w przypadku wierzytelności odpisanych lub nieściągalnych


Słowa kluczowe
odliczenie podatku od towarów i usług
wierzytelności nieściągalne
zmniejszenie podatku należnego


Pytanie podatnika
Pytanie dotyczy prawa do zmniejszenia podatku należnego wynikającego z nieściągalnej wierzytelności tj. faktury sprzedaży z okresu październik 2001r. - styczeń 2002r.


POSTANOWIENIE


Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) w odpowiedzi na wniosek z dnia 31.08.2005r., (data wpływu do tut. organu 21.09.2005r., uzupełniony w dniu 13.10.2005r. ) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w kwestii dotyczącej prawa do zmniejszenia podatku należnego wynikającego z nieściągalnej wierzytelności tj. faktury sprzedaży z okresu październik 2001r. - styczeń 2002r., Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa - Ursynów:


postanawia


uznać stanowisko zawarte we wniosku za nieprawidłowe.


UZASADNIENIE


Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że Spółka dokonała w okresie październik 2001r. - styczeń 2002r. sprzedaży udokumentowanej fakturami VAT, za które do dnia dzisiejszego nie uzyskała zapłaty. natomiast podatek należny wynikający z powyższych faktur VAT został przez Spółkę odprowadzony zgodnie z obowiązującymi przepisami. Zdaniem Spółki dołożono należytej staranności w celu odzyskania należności za w/w faktury sprzedaży VAT poprzez zaangażowanie firmy windykacyjnej, wystąpienie do Sądu ( uzyskanie nakazu płatniczego z klauzulą wykonalności, zlecenie komornikowi sądowemu wyegzekwowanie nakazu ) jednakże bezskutecznie. Strona zwraca się z prośbą o udzielenie interpretacji w zakresie czy może kwotę zapłaconego podatku VAT odliczyć z bieżących wpłat podatku należnego, przy czym zamierza zapłacony podatek od nieściągniętych wierzytelności zaksięgować jako podatek naliczony.

Wraz z nowelizacją z dnia 21.04.2005r. ustawy o podatku od towarów i usług , która weszła w zasadniczej części w życie z dniem 01.06.2005r. dodano w Dziale IX nowy rozdział 1a zatytułowany " rozliczenie podatku w odniesieniu do nieściągalnych wierzytelności". Przepisami zawartymi w tym rozdziale art. 89a i 89b ustawy o podatku od towarów i usług opublikowanej w dniu 23.05.2005r. ( Dz. U. Nr 90 poz. 756) wprowadzono możliwość skorygowania podatku należnego z tytułu dostaw towarów i świadczenia usług na terytorium kraju w przypadku wierzytelności odpisanych jako nieściągalne, stanowiących koszt uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, określając jednocześnie dodatkowe warunki i zasady takiej korekty.

Zgodnie z tymi przepisami podatnik ( wierzyciel) może zmniejszyć podatek należny w deklaracji za okres rozliczeniowy następujący po miesiącu, w którym kontrahent ( dłużnik) otrzymał od niego ( wierzyciela) zawiadomienie o odpisaniu wierzytelności jako nieściągalnej. Zastosowanie korekty ( pomniejszenia) podatku należnego jest możliwe zgodnie z art. 89a ust. 2 w/w ustawy , gdy spełnione zostaną warunki:

  • dostawa towaru lub świadczenie usług jest dokonana na rzecz podatnika w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług zarejestrowanego jako podatnik VAT czynny, niebędącego w trakcie postępowania upadłościowego lub w trakcie likwidacji;
  • wierzytelności zostały uprzednio wykazane w deklaracji jako obrót opodatkowany i podatek należny;
  • wierzyciel i dłużnik na dzień dokonania korekty, są podatnikami zarejestrowanymi jako podatnicy VAT czynni;
  • wierzytelności nie zostały uregulowane w jakiejkolwiek formie ani nie zostały zbyte,
  • od daty wystawienia faktury, będącej podstawą do odpisania wierzytelności nie upłynęło 5lat, licząc od początku roku, w którym została wystawiona faktura VAT;
  • wierzyciel zawiadomił dłużnika o odpisaniu wierzytelności jako nieściągalnych, a dłużnik w ciągu 28 dni od dnia otrzymania zawiadomienia nie uregulował należności w jakiejkolwiek formie.

Jednakże zgodnie z art. 8 w/w ustawy przepisy dotyczące nieściągalnych wierzytelności mają zastosowanie wyłącznie do wierzytelności powstałych od dnia wejścia w życie noweli ustawy z dnia 21.04.2005r. tj. do wierzytelności powstałych od dnia 01.06.2005r.

Mając na uwadze powyższe w oparciu o przedstawiony stan faktyczny Spółka nie ma możliwości odzyskania nieściągniętych wierzytelności z faktur VAT sprzedaży wystawionych w okresie październik 2001r. - styczeń 2002r.

W związku z powyższym postanowiono jak w sentencji.

Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę w dniu 31.08.2005r. oraz wydawane jest według stanu prawnego obowiązującego w dniu złożenia wniosku.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj