Interpretacja Łódzkiego Urzędu Skarbowego
ŁUS II-2-423/133/05/JB
z 17 stycznia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
ŁUS II-2-423/133/05/JB
Data
2006.01.17



Autor
Łódzki Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody --> Przychody


Słowa kluczowe
faktura
moment powstania przychodów
należność
opakowania
opakowania zwrotne
przychody należne
przychód
wystawienie faktury


Pytanie podatnika
Czy kwoty wynikające z wystawianych faktur z tytułu ,,należności za niezwrócone opakowania" w przewidzianym ustawą terminie będą stanowić przychód w świetle przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?


Naczelnik Łódzkiego Urzędu Skarbowego w Łodzi na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w sprawie uznania za przychód ,,należności za niezwrócone opakowania zwrotne" wynikające z wystawionych faktur na podstawie art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.)uznaje za nieprawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku.

Pismem bez daty (data wpływu 18.10.2005 r.) Spółka z o.o. wystąpiła z pytaniem: czy kwoty wynikające z wystawianych faktur z tytułu ,,należności za niezwrócone opakowania" w przewidzianym umową terminie będą stanowić przychód w świetle przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych ? Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że Spółka zajmuje się sprzedażą hurtową m.in. piwa w opakowaniach zwrotnych, za które określa się kaucję. Produkty te nabywane są bezpośrednio od producentów - w takiej sytuacji opakowania zwrotne są ich własnością, bądź też od innych hurtowników, którzy sami nabyli towar w opakowaniach zwrotnych od producentów. Piwo w tychże opakowaniach jest następnie sprzedawane do klientów Spółki: hurtowych i detalicznych. Spółka przystąpi w najbliższym czasie do wystawiania faktur swoim kontrahentom z tytułu należności za niezwrócone opakowania zwrotne na podstawie przepisu § 19 ust. 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od towarów i usług (Dz.U. Nr 95, poz. 798). W najbliższym czasie mija termin zwrotu opakowań i jest prawdopodobne, że nie wszyscy kontrahenci zwrócą taką samą liczbę opakowań zwrotnych, którą uprzednio pobrali.Zdaniem Spółki wartość zafakturowanej należności z tytułu niezwróconych w przewidzianych umową terminie opakowań nie powoduje powstania przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych. Jeśli klienci w póżniejszym terminie zwrócą opakowania, na które została policzona kaucja, rozrachunki z tego tytułu zostaną skorygowane. Bez znaczenia pozostaje fakt, czy kaucja będzie funkcjonowała w formie księgowych zapisów jako należność, czy też będzie pobierana w formie gotówki. Kaucja nie może być przychodem podatkowym chyba, że wystąpią okoliczności uprawniające do jej zatrzymania np. zwrot niepełnowartościowych opakowań. Fakt niezwrócenia opakowań zwrotnych w ustalonym w umowie terminie nie jest okolicznością powodująca powstanie przychodu należnego bowiem, gdy klient nie zwrócił opakowań zwrotnych w przewidzianym terminie trudno jest wyrokować kiedy lub czy w ogóle je zwróci.Wystawione faktury z tytułu należności za niezwrócone opakowania w związku z upływem terminu ich zwrotu, nie wywołują żadnych skutków w podatku dochodowym (nie są przychodem u wystawcy ani kosztem dla otrzymującego fakturę.) Jednakże gdyby przyjąć, że jednak wystawione faktury stanowią przychód to momentem zaliczenia ich do przychodów byłby moment wystawienia faktury, zgodnie z art. 12 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Naczelnik Łódzkiego Urzędu Skarbowego informuje, że stosownie do przepisu art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) przychodami są m.in. otrzymane pieniądze. Środki pieniężne otrzymane z tytułu kaucji nie stanowią przychodu w rozumieniu tego przepisu ze względu na zwrotny charakter tego świadczenia. Środki te nie zwiększają aktywów majątkowych, a Spółka nie dysponuje nimi jak własnymi - przyjmuje je w depozyt, a następnie dokonuje ich zwrotu. Jednakże, jeśli zwrot opakowania przez odbiorcę towaru nie nastąpił - po upływie wyznaczonego terminu, zgodnie z przepisami o podatku od towarów i usług zostaje wystawiona faktura dokumentująca kwotę należności z tytułu niezwrócenia przez odbiorcę opakowań. Tak więc kwota wpłacona tytułem zabezpieczenia zwrotu opakowania traci swój kaucyjny charakter i staje się należnością za wydane opakowanie. Należności te stanowią przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym w rozumieniu art. 12 ust. 3 ustawy, zgodnie z którym za przychody związane z działalnością gospodarczą (...)uważa się także należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane(...). Moment powstania przychodu za niezwrócone opakowania należy ustalić zgodnie z treścią art. 12 ust. 3a ustawy, tj. za datę powstania przychodu, o którym mowa w ust. 3, uważa się, z zastrzeżeniem ust. 3c i 3d, dzień wystawienia faktury (rachunku), nie później jednak niż ostatni dzień miesiąca, w którym:

  1. wydano rzecz, zbyto prawo majątkowe lub
  2. wykonano usługę, w tym częściowo wykonano usługę, jeżeli jej częściowe wykonanie stanowi wynikający z umowy lub z odrębnych przepisów tytuł do zapłaty, lub
  3. otrzymano zapłatę za wykonanie świadczenia - w pozostałych przypadkach.

Reasumując, datę powstania przychodu należy ustalić jako dzień wystawienia faktury.
W związku z powyższym, Naczelnik Łódzkiego Urzędu Skarbowego uznając za nieprawidłowe stanowisko Spółki, postanowił jak w sentencji.
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania postanowienia. Interpretacja nie jest wiążąca dla Wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia na podstawie art. 14b § 1 i 2 Ordynacji podatkowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj