Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Katowicach
pdpd/423-40/182415/05
z 22 lutego 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
pdpd/423-40/182415/05
Data
2006.02.22



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych


Słowa kluczowe
kapitał zakładowy
kapitał zapasowy
podwyższenie kapitału


Pytanie podatnika
dot.wysokości zryczałtowanego podatku w przypadku przeznaczenia zysku poprzez kapitał zapasowy na podwyższenie kapitału zakładowego spółki


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm. ), Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Katowicach stwierdza, że stanowisko Firmy XXX Sp. z o.o. we wniosku z dnia 01.12.2005r. (data wpływu do Urzędu 02.12.2005r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej wysokości zryczałtowanego podatku w przypadku przeznaczenia zysku poprzez kapitał zapasowy na podwyższenie kapitału zakładowego spółki. – jest nieprawidłowe

UZASADNIENIE

W dniu 02.12.2005 r. do Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Katowicach wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Pismem z dnia 22.01.2006r. tut. organ podatkowy wezwał wnioskodawcę do uzupełnienia braków formalnych wniosku. Braki formalne zostały uzupełnione w dniu 29.12.2005r.

Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art.14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Z przedstawionego w pismie stanu faktycznego wynika ,że udziałowcami Spółki są dwie osoby prawne oraz dwie osoby fizyczne ,podjęto uchwałę w formie aktu notarialnego o podwyższeniu kapitału zakładowego z kwoty 30.000,00zł do kwoty 51.000,00zł drogą podwyższenia wartości nominalnej istniejących udziałów. Podwyższenie kapitału zakładowego nastąpi ze środków pochodzących z kapitału zapasowego. Postanowiono ,że zryczałtowany podatek z tytułu udziału w zyskach osób prawnych zostanie pokryty z kapitału zapasowego.

Zdaniem Podatnika , w terminie 14 dni od uprawomocnienia się postanowienia sądu rejestrowego o dokonaniu wpisu o podwyższeniu kapitału zakładowego ,spółka poobiera 19% zryczałtowany podatek dochodowy od udziału w zyskach osób prawnych. Następnie w terminie do 20 miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano podatek, przekazuje podatek na rachunek urzędu skarbowego.

Według Spółki wyglądałoby to następująco:

podwyższenie kapitału zakładowego z 30.000,00zł do 51.000,00zł - 21.000,00zł

zryczałtowany podatek dochodowy ( 21.000,00 x 19%) - 3.990,00zł

Na podstawie art. 260 § 1 Kodeksu spółek handlowych, uchwałą wspólników o zmianie umowy spółki można podwyższyć kapitał zakładowy, przeznaczając na ten cel środki z kapitału zapasowego lub kapitałów rezerwowych utworzonych z zysku spółki. Nowe udziały przysługują wspólnikom w stosunku do ich dotychczasowych udziałów. W efekcie równowartość kwot przekazanych z kapitału zapasowego na podwyższenie kapitału zakładowego stanowi przysporzenie majątkowe wspólników które w myśl:

art. 24 ust. 5 pkt 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz. U.. z 2000r r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), stanowi przychód z tytułu udziału w zyskach osoby prawnej. Zgodnie z art. 30a ust. 1 pkt 4 ustawy, przychód ten jest opodatkowany zryczałtowanym podatkiem dochodowym w wysokości 19 % . Spółka dokonująca podwyższenia kapitału zakładowego powinna, na podstawie art. 41 ust. 5 ww. ustawy pobrać podatek w terminie 14 dni od dnia uprawomocnienia sie postanowienia sadu rejestrowego o dokonaniu wpisu o podwyższeniu kapitału zakładowego. Kwoty tego podatku spółka powinna przekazać w terminie do dnia 20 miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrała podatek – na rachunek urzędu skarbowego, właściwego według siedziby spółki.

art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) stanowi , że dochodem z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód faktycznie uzyskany z tego udziału w tym także dochód przeznaczony na podwyższenie kapitału zakładowego oraz dochód stanowiący równowartość kwot przekazanych na ten kapitał z innych kapitałów osoby prawnej. W myśl postanowień art.26 ust. 2 i 3 ustawy w razie przeznaczenia dochodu na podwyższenie kapitały zakładowego, płatnicy. tj. w tym przypadku Spółka jest obowiązana do pobrania podatku w terminie 14 dni od dnia uprawomocnienia się postanowienia sądu rejestrowego o dokonaniu wpisu o podwyższeniu kapitału zakładowego. Zgodnie z art. 22 ust. 1 ww. ustawy , przychód ten jest opodatkowany zryczałtowanym podatkiem dochodowym w wysokości 19%. Spóła przekazuje kwotę pobranego podatku w terminie do 7 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano podatek, na rachunek urzędu skarbowego właściwego według siedziby podatnika.

W zależności od podjętej uchwały podatkiem mogą być obciążeni wspólnicy lub może być on pokryty ze środków spółki, np. z kapitału zapasowego. Zgodnie z stanem faktycznym wykazanym we wniosku Spółki zryczałtowany podatek związku z podwyższeniem kapitału zakładowego pokryty będzie z kapitału zapasowego. W takiej sytuacji zgromadzenie wspólników, chcąc podwyższyć kapitał zakładowy o daną kwotę, musi przeznaczyć na ten cel odpowiednio wyższą kwotę ze środków kapitału zapasowego, aby kwota pozostała po pobraniu podatku odpowiadała planowanemu podwyższeniu.

Spółka zamierza zwiększyć kapitał zakładowy o 21.000,00zł przeznaczając na ten cel środki z kapitału zapasowego. Podatek dochodowy ma być pokryty ze środków spółki (z kapitału zapasowego). W tej sytuacji spółka zapłaci podatek za wspólników.

W związku z powyższym , w celu podwyższenia kapitału zakładowego o kwotę 21.000,00zł z kapitału zapasowego Spółka winna przeznaczyć 25.925,90zł (21.000,00zł : 0,81 = 25.925,90zł) z czego podatek w wysokości 19% wyniesie 4.925,90zł.

Postanowienie niniejsze na mocy art. 143 § 2 pkt 1 ustawy Ordynacja podatkowa wydane zostało z upoważnienia Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Katowicach.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu sporządzenia wniosku.

Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu zmiany lub uchylenia.

Stronie przysługuje prawo wniesienia zażalenia na niniejsze postanowienie do Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach (adres do korespondencji : Izba Skarbowa w Katowicach Ośrodek Zamiejscowy w Bielsko-Biała ul. Traugutta 2a ) w terminie 7 dni od dnia doręczenia rozstrzygnięcia. Zażalenie wnosi się za pośrednictwem organu podatkowego, który wydał postanowienie.

Zażalenie podlega opłacie skarbowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj