Interpretacja Urzędu Skarbowego w Pruszczu Gdańskim
DF/415-10/05
z 20 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DF/415-10/05
Data
2005.06.20



Autor
Urząd Skarbowy w Pruszczu Gdańskim


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Ustalenie podstawy opodatkowania


Słowa kluczowe
podatek liniowy
składki na ubezpieczenia społeczne
składki na ubezpieczenia zdrowotne
stosunek pracy


Pytanie podatnika
Czy zapłacone w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą przez podatnika składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne za siebie i osobę współpracującą można uwzględnić w zeznaniu rocznym PIT-37?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pruszczu Gdańskim działając na podstawie:

art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku ? Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.)

po rozpatrzeniu wniosku Pana ... z dnia 22.04.2005r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie: możliwości odliczania odpowiednio od dochodu i od podatku ustalonego w zeznaniu PIT-37 za 2004 rok od dochodu uzyskanego ze stosunku pracy składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne opłaconych za siebie i osobę współpracującą w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą (opodatkowaną podatkiem liniowym 19%)

stwierdza, że

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

Podatnik w 2004 roku prowadził pozarolniczą działalność gospodarczą w formie spółki jawnej, z której dochody podlegały opodatkowaniu podatkiem liniowym 19%-owym. W związku z prowadzoną działalnością gospodarczą Strona opłacała składki na ubezpieczenie społeczne oraz zdrowotne własne oraz osoby współpracującej. Ponadto Wnioskodawca osiągał dochody ze stosunku pracy. Z działalności gospodarczej w 2004 roku Strona poniosła stratę.

Podatnik zapytuje, czy ma prawo odliczyć składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne własne i osoby współpracującej odpowiednio od dochodu i od podatku ustalonego w zeznaniu PIT-37 za 2004 rok, od dochodu uzyskanego ze stosunku pracy.

Zdaniem Wnioskodawcy przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dają mu taką możliwość.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pruszczu Gdańskim, po rozpoznaniu wniosku z dnia 22.04.2005r. stwierdza, iż stanowisko Wnioskodawcy w przedstawionym stanie faktycznym jest prawidłowe.

Zgodnie z treścią art. 30c ust. 1 i 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (j. t. Dz. U. z 2000 roku Nr 14, poz. 176 ze zm. W brzmieniu obowiązującym do 01 stycznia 2005r.)- zwanej dalej ?ustawą?, podatek dochodowy od dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej uzyskanych przez podatników, o których mowa w art. 9a ust. 2, z zastrzeżeniem art. 29, 30, 30d i art.44 ust. 4, wynosi 19% podstawy obliczenia podatku.

Podstawą obliczenia podatku, o której mowa w ust. 1, jest dochód ustalony zgodnie z art. 9 ust. 1, 2, 3, 3a i 5, art. 24 ust. 1 i 2 lub art.24b ust. 1 i 2, lub art. 25. Dochód ten podatnicy mogą pomniejszać o składki na ubezpieczenie społeczne określone w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. a). Wysokość składek ustala się na podstawie dokumentów stwierdzających ich poniesienie.

W myśl art. 30c ust. 3 ustawy- składki na ubezpieczenie społeczne, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. a), podlegają odliczeniu od dochodu, o ile nie zostały:

  1. zaliczone do kosztów uzyskania przychodów lub
  2. odliczone od dochodów opodatkowanych na zasadach określonych w art. 27, lub
  3. odliczone od przychodów na podstawie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym.

Natomiast zgodnie z treścią art. 26 ust. 1 pkt 2 ustawy, podstawę obliczenia podatku z zastrzeżeniem art. 24 ust. 3,art. 28-30 oraz art. 30a-30c, stanowi dochód ustalony zgodnie z art. 9, art. 24 ust. 1, 2, 4, 4a-4e, ust. 5c, 6, 8, ust. 10-12 lub art. 24b ust. 1 i 2 lub art. 25, po odliczeniu kwot składek określonych w ustawie z dnia 13 października 1998r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. Nr 137, poz. 887, z późn. zm.):

  1. zapłaconych w roku podatkowym bezpośrednio na własne ubezpieczenia emerytalne, rentowe, chorobowe oraz wypadkowe podatnika oraz osób z nim współpracujących,
  2. potrąconych w roku podatkowym przez płatnika ze środków podatnika na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, z tym że w przypadku podatnika osiągającego przychody określone w art. 12 ust. 6, tylko w części obliczonej, w sposób określony w art. 33 ust. 4, od przychodu podlegającego opodatkowaniu

  3. ? odliczenie nie dotyczy składek, których podstawę wymiaru stanowi dochód (przychód) wolny od podatku na podstawie art. 21, 52, 52a, oraz składek, których podstawę wymiaru stanowi dochód, od którego na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Z kolei na podstawie art. 27b ust. 1 ustawy, podatek dochodowy, obliczony zgodnie z art. 27 lub art. 30c, w pierwszej kolejności ulega obniżeniu o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne:

  1. opłaconej w roku podatkowym bezpośrednio przez podatnika zgodnie z przepisami o powszechnym ubezpieczeniu w Narodowym Funduszu Zdrowia,
  2. pobranej w roku podatkowym przez płatnika zgodnie z przepisami o powszechnym ubezpieczeniu w Narodowym Funduszu Zdrowia,

  3. ? obniżenie nie dotyczy składek, których podstawę wymiaru stanowi dochód (przychód) wolny od podatku na podstawie art. 21, 52 i 52a oraz składek, których podstawę wymiaru stanowi dochód, od którego na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Zgodnie z ust. 2 cyt. wyżej art. 27b, kwota składki na ubezpieczenie zdrowotne, o którą zmniejsza się podatek, nie może przekroczyć 7,75% podstawy wymiaru tej składki.

Zgodnie z treścią art. 9 ust. 1 pkt 1 lit. c ustawy z dnia 23.01.2003r. o powszechnym ubezpieczeniu w Narodowym Funduszu Zdrowia (Dz. U. Nr 45, poz. 391 ze zm.) obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego podlegają osoby spełniające warunki do objęcia ubezpieczeniem społecznym lub ubezpieczeniem społecznym rolników, z zastrzeżeniem art. 6 i 7, które są osobami prowadzącymi działalność pozarolniczą lub osobami z nimi współpracującymi. W myśl art. 27 ust. 12 cyt. ustawy za osobę współpracującą z osobą prowadzącą pozarolniczą działalność składkę oblicza, odprowadza i finansuje ze środków własnych osoba prowadząca pozarolniczą działalność.

Jak wynika z przytoczonych powyżej przepisów ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zawiera wyłączeń w zakresie możliwości odliczania zapłaconych składek zarówno na ubezpieczenie społeczne jak i zdrowotne, w zależności od źródła przychodów, w związku z którym składki były opłacone.

Mając powyższe na uwadze, stwierdzić należy, iż w przedstawionym stanie faktycznym Wnioskodawca ma możliwość odliczenia składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne, opłaconych za siebie oraz osobę współpracującą, w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, odpowiednio od dochodu i od podatku ustalonego od dochodu ze stosunku pracy, wykazanego w zeznaniu PIT-37 za 2004 rok.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj