Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego Łódź-Bałuty
I/415-86-179/05/ZDB
z 15 grudnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
I/415-86-179/05/ZDB
Data
2005.12.15



Autor
Drugi Urząd Skarbowy Łódź-Bałuty


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
korekta
korekta podatku
korekta zeznania
odsetki
odsetki od zaległości podatkowych


Pytanie podatnika
Mam złożyć korektę zeznania podatkowego w związku z refundacją ze spółdzielni mieszkaniowej wydatków remontowych. Urząd dopłatę z korekty zeznania traktuje jako zaległość podatkową i ustala należne odsetki. Czy słusznie?


Działając na podstawie przepisów art. 14a § 1 i § 4 oraz art. 216 § 1 ustawy z dnia 29.08.1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), udzielając interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych w indywidualnej sprawie, Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego Łódź- Bałuty uznaje za nieprawidłowe stanowisko przestawione we wniosku z dnia 16.11.2005r., w części dotyczącej prawa organu podatkowego do naliczania odsetek od zobowiązań podatkowych.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że ma Pan obowiązek skorygowania swojego zobowiązania podatkowego za rok 2001 poprzez złożenie autokorekty zeznania.

Ponieważ zobowiązanie Pana w podatku dochodowym wskutek złożenia korekty zwiększy się, różnica między należnym podatkiem wykazanym w pierwotnie złożonym zeznaniu, a należnym podatkiem wyliczonym w korekcie zeznania będzie zaległością podatkową, bowiem zobowiązanie za dany rok podatkowy z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych podlega wpłacie do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym.

Zaległością podatkową na podstawie art. 51 § 1, ustawy z dnia 29.08.1997r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), jest podatek niezapłacony w terminie płatności. Natomiast na podstawie art. 52 § 1 pkt 1 tej ustawy, na równi z zaległością podatkową traktuje się także: ”nadpłatę, jeżeli w zeznaniu lub w deklaracji, o których mowa w art. 73 § 2, została wykazana nienależnie lub w wysokości wyższej od należnej, a organ podatkowy dokonał jej zwrotu lub zaliczenia na poczet zaległości podatkowych bądź bieżących lub przyszłych zobowiązań podatkowych”. Zgodnie z przepisem art. 53 § 1, § 4, § 5 cytowanej ustawy od zaległości podatkowych naliczane są odsetki za zwłokę. Oznacza to, że jeżeli zgodnie ze złożoną korektą zeznania za 2001 rok Pana zobowiązanie podatkowe za ten rok ulegnie zwiększeniu obowiązany Pan będzie do dokonania wpłaty zobowiązania wraz z należnymi odsetkami za zwłokę naliczonymi od terminu płatności tego zobowiązania.

Tutejszy organ podatkowy informuje, iż w/w odpowiedź jest wiążąca tylko dla właściwych organów podatkowych i organów kontroli skarbowej do czasu jej zamiany lub uchylenia, nie jest natomiast wiążąca dla Podatnika.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj