Interpretacja Pomorskiego Urzędu Skarbowego
PV/443-76/IV/2005/JW
z 10 maja 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PV/443-76/IV/2005/JW
Data
2005.05.10



Autor
Pomorski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podstawa opodatkowania --> Podstawa opodatkowania


Słowa kluczowe
dotacja podmiotowa
koszt kwalifikowany
podstawa opodatkowania
program pomocowy (SAPARD)


Pytanie podatnika
Czy otrzymana w ramach programu SAPARD pomoc finansowa w postaci 50% wartości kosztów kwalifikowanych (wartość netto) zakupu nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu wniosku Podatnika z dnia 09.02.2005r. (data wpływu do tut. Urzędu 10.02.2005r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie opodatkowania podatkiem VAT na podstawie art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 z późn.zm.), zwanej dalej ustawą o VAT , pomocy finansowej otrzymanej przez Podatnika w ramach programu SAPARD

stwierdza, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego

Uzasadnienie

Podatnik prowadzi działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży towarów i usług w całości opodatkowanych.

Podatnik w ramach programu SAPARD zawarł w dniu 30.09.2004r. umowę z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, dotyczącą udzielenia pomocy finansowej na inwestycje z funduszy Unii Europejskiej i z funduszy krajowych.

Przedmiotem umowy jest realizacja przedsięwzięcia polegającego na zakupie specjalistycznych środków transportu, ściśle związanych z dostosowaniem do wymogów sanitarnych i weterynaryjnych Unii Europejskiej.

W toku realizacji podjętych zamierzeń Podatnik zakupił w 2004r. trzy samochody ciężarowe ? chłodnie i cysterny do przewozu mleka oraz w 2005r. jeden samochód ? izoterma.

Podatnik zwraca się z zapytaniem czy otrzymana w ramach programu SAPARD pomoc finansowa w postaci 50% wartości kosztów kwalifikowanych (wartość netto) zakupu nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Zdaniem Podatnika dopłaty zwiększające podstawę opodatkowania, o której mowa w art. 29 ust. 1 ustawy o VAT, występują wyłącznie w przypadku, gdy mają one charakter przedmiotowy tj. gdy dotyczą ?dofinansowania? konkretnego towaru lub usługi. Natomiast w przypadku refundacji SAPARD zwrot wydatków zwiększa zasoby gospodarcze całej Spółdzielni, biorące udział w realizacji jej celów gospodarczych, a nie do konkretnego związanego ze sprzedażą produktu.

W opinii Podatnika jest to dopłata nie mająca bezpośredniego wpływu na kwotę należną (cenę) z tytułu dostawy lub świadczenia usługi, a zatem jest to dopłata podmiotowa i w świetle ustawy o VAT nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Po przeanalizowaniu wniosku Podatnika, mając na uwadze obowiązujące przepisy prawa tut. Organ podatkowy stwierdza, co następuje:

Zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy o VAT podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku.

Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrotem jest także otrzymana dotacja, subwencja i inna dopłata o podobnym charakterze związana z dostawą lub świadczeniem usług.

Zatem w sytuacji, gdy podatnik ? w związku z konkretną dostawą lub świadczeniem usługi (przy czym związek ten musi być bezpośredni i bezsporny) ? otrzymuje od innego podmiotu jakiekolwiek dofinansowanie (dotację, subwencję) stanowiące dopłatę do ceny towaru lub usługi, to tego rodzaju dofinansowanie stanowi obok ceny uzupełniający ją element podstawy opodatkowania z tytułu tej dostawy lub świadczenia usługi (dotacja przedmiotowa).

Natomiast w sytuacji, gdy taki związek bezpośredni nie występuje, dofinansowanie na pokrycie niezidentyfikowanych wprost kosztów działalności nie podlega opodatkowaniu, ponieważ obrotu w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług nie stanowi dotacja mająca na celu dofinansowanie działalności, nie uzależniona od ilości i wartości świadczonych usług. Dotacja ta ma charakter podmiotowy i nie występuje bezpośredni związek pomiędzy otrzymaną dotacją a konkretną dostawą towarów lub świadczeniem usług.

Istotne zatem dla określenia, czy dane dotacje (subwencje) są czy też nie opodatkowane, będą szczegółowe warunki ich przyznania, określające cele realizowanego w określonej formie dofinansowania.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż otrzymana w ramach programu SAPARD pomoc finansowa jest przeznaczona na realizację przedsięwzięcia polegającego na zakupie specjalistycznych środków transportu, ściśle związanych z dostosowaniem do wymogów sanitarnych i weterynaryjnych UE.

A zatem należy uznać, iż jest to dotacja podmiotowa, która nie jest związana z konkretną ilością i wartością świadczonych usług, a tym samym nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj