Interpretacja Urzędu Skarbowego w Miechowie
PP/443-13/05
z 6 lipca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-13/05
Data
2005.07.06



Autor
Urząd Skarbowy w Miechowie


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług --> Obniżenie podatku należnego


Słowa kluczowe
budynek gospodarczy
dzierżawa
podatek naliczony
prawo do odliczenia


Pytanie podatnika
Czy spółka jawna może dokonać odliczeń od inwestycji dokonanej na wydzierżawionym gruncie?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego w xxx działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu Pana wniosku z dnia 27.05.2005 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Podatnik prowadzi działalność gospodarczą w zakresie handlu przetworzonymi i nieprzetworzonymi płodami rolnymi w formie spółki jawnej, gdzie posiada udział 50%. Jako rolnik podatek VAT rozlicza na zasadach ogólnych.

Jako osoba fizyczna otrzymał pozwolenie na budowę budynku gospodarczego do przechowywania płodów rolnych. Na podstawie umowy użytkowania zawartej na okres 10 lat pomiędzy podatnikiem a spółką część działki wraz z pozwoleniem na budowę podatnik przekazał spółce, która będzie na własny rachunek dokonywała budowy budynku gospodarczego do przechowywania płodów rolnych. Zakupy inwestycyjne spółki związane będą z osiąganym przychodem opodatkowanym.

Podatnik informuje, że pomiędzy nim a spółką zawarta jest umowa, z której wynika prawo spółki do prowadzenia inwestycji na dzierżawionej działce w postaci budowy budynku gospodarczego do przechowywania płodów rolnych. W mniejszym postanowieniu nie ocenia się czy umowa taka jest zgodna z przepisami prawa budowlanego oraz innymi przepisami.

Stosownie do zapisu art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15 przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Regulacja zawarta w powołanym przepisie wyraźnie określa, iż odliczenie może być realizowane przez podatnika wyłącznie przy nabyciu towarów i usług, które są związane z czynnościami opodatkowanymi podatkiem VAT.

Jeżeli inwestycja prowadzona przez spółkę będzie wykorzystywana do prowadzenia działalności gospodarczej i będzie związana z wykonywaniem czynności opodatkowanych, to spółce będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego związanego z wydatkami poniesionymi na tą inwestycję.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj