Interpretacja Izby Skarbowej w Łodzi
PB I-3/4117/IN-81/IIUSŁ-B/2005/KA
z 10 lutego 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PB I-3/4117/IN-81/IIUSŁ-B/2005/KA
Data
2006.02.10



Autor
Izba Skarbowa w Łodzi


Temat
Ordynacja podatkowa --> Zobowiązania podatkowe --> Odsetki za zwłokę i opłata prolongacyjna


Słowa kluczowe
moment powstania zobowiązania podatkowego
obowiązek podatkowy
odsetki od zaległości podatkowych


Pytanie podatnika
Dotyczy prawa organu podatkowego do naliczenia odsetek za zwłokę, przypadających do zapłaty w związku z obowiązkiem złożenia korekty zeznania podatkowego za 2001 r.


Działając na podstawie art. 14b § 5 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. -Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, po rozpatrzeniu zażalenia z dnia 21 grudnia 2005 r. na postanowienie Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego Łódź - Bałuty z dnia 15 grudnia 2005 r. Nr I//415 - 86- 179/05/ZDB - odmawia zmiany w/w postanowienia.

Z dokumentacji podatkowej zgromadzonej w niniejszej sprawie wynika, iż w dniu 16 listopada 2005 r. do Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego Łódź - Bałuty wpłynął Pana wniosek, z prośbą o dokonanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Pana wątpliwości powstały w związku z dokonaną w 2001 r. przez Spółdzielnię Mieszkaniową refundacją poniesionych przez Pana wydatków z tytułu przeprowadzonych prac remontowych. W swoim wystąpieniu do Naczelnika Urzędu Skarbowego kwestionuje Pan prawo organu podatkowego do naliczenia odsetek za zwłokę, przypadających do zapłaty w związku z obowiązkiem złożenia korekty zeznania podatkowego za 2001 r.

Organ podatkowy pierwszej instancji w wydanym w dniu 15 grudnia 2005 r. postanowieniu Nr I/415 - 86 - 179/05/ZDB za nieprawidłowe uznał stanowisko przedstawione przez Pana we wniosku z dnia 16 listopada 2005 r. w części dotyczącej prawa naliczania odsetek za zwłokę od zaległości podatkowych. Powołując przepisy ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego wyjaśnił, iż skorygowanie przez Pana zeznania podatkowego za 2001 r. spowoduje zwiększenie zobowiązania podatkowego w tym podatku za wskazany okres. Skoro zatem wzrośnie wysokość zobowiązania podatkowego, to różnica pomiędzy podatkiem należnym - wykazanym w pierwotnym zeznaniu a podatkiem wyliczonym w korekcie stanie się zaległością podatkową od której obliczane są odsetki za zwłokę.

W złożonym do Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi zażaleniu na niniejsze postanowienie przedstawił Pan szczegółowo okoliczności faktyczne towarzyszące dokonanej przez Spółdzielnię Mieszkaniową refundacji wydatków mieszkaniowych, zakwestionował Pan także obowiązek złożenia w tej sytuacji korekty zeznania a w konsekwencji zapłaty odsetek za zwłokę.

Analiza ujawnionego w niniejszej sprawie materiału dowodowego oraz obowiązujących w tym zakresie regulacji prawnych prowadzi do następujących wniosków:

Stosownie do dyspozycji art. 14b § 5 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), organ odwoławczy w drodze decyzji zmienia albo uchyla postanowienie wydane przez naczelnika urzędu skarbowego jeżeli uzna, że zażalenie podatnika zasługuje na uwzględnienie.

W świetle ujawnionego w niniejszej sprawie stanu faktyczno - prawnego, zdaniem Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi, stanowisko zaprezentowane przez Naczelnika Urzędu Skarbowego w zaskarżonym postanowieniu a dotyczące obowiązku zapłaty odsetek za zwłokę od stwierdzonej zaległości podatkowej uznać należy za prawidłowe.
Z uwagi na powyższe należy wyjść od stwierdzenia, iż zaległość podatkowa to podatki i inne należności nie wpłacone w ustawowym terminie /tak art. 51 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa/. Powstanie zaległości podatkowej związane jest wyłącznie z zaistnieniem faktu nie uiszczenia w terminie należnej Budżetowi Państwa wpłaty. Jest to skutek niezależny od zamiaru, woli czy wiedzy którejkolwiek ze stron stosunku podatkowego, w tym zwłaszcza od zawinienia, możliwości płatniczych czy innych przyczyn leżących po stronie podatnika.
Zgodnie zaś z treścią art. 52§1 pkt 1 powołanej ustawy na równi z zaległością podatkową traktuje się nadpłatę, jeżeli w zeznaniu czy deklaracji, o których mowa we właściwych przepisach prawa, została wykazana nienależnie lub w wysokości wyższej od należnej a organ podatkowy dokonał jej zwrotu lub zaliczenia na poczet zaległości podatkowych bądź bieżących lub przyszłych zobowiązań podatkowych.
Prawną konsekwencją powstania zaległości podatkowych jest m.in. obowiązek naliczania odsetek za zwłokę /art. 53 § 1, § 4 i § 5 Ordynacji podatkowej/. Jest to automatyczny skutek prawny istnienia zaległości, bez względu na świadomość istnienia zaległości, przyczyn jej powstania czy innych aspektów funkcjonowania podmiotów stosunku prawnopodatkowego.
Mając na uwadze treść powołanych przepisów prawa oraz prezentowany stan faktyczny należy podkreślić, iż w sytuacji jednoznacznego stwierdzenia przez organ podatkowy pierwszej instancji, iż wysokość ujawnionego przez Pana zobowiązania podatkowego z tytułu rozliczenia za 2001 r. jest niższa od należnej za ten okres rozliczeniowy, organ ten w drodze decyzji rozstrzygnie o wysokości obciążającej Pana zaległości podatkowej, a w konsekwencji o obowiązku i wysokości zapłaty odsetek za zwłokę od stwierdzonej zaległości.

Mając na uwadze powyższe, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi uznał brak podstaw prawnych do zmiany zaskarżonego postanowienia Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego Łódź - Bałuty z dnia 15 grudnia 2005 r. Nr I/415 - 86 - 179/05/ZDB.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj