Interpretacja Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu
ZP/443-417/05
z 5 stycznia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
ZP/443-417/05
Data
2006.01.05



Autor
Pierwszy Wielkopolski Urząd Skarbowy w Poznaniu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów i wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów --> Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów

Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
aport
nabycie wewnątrzwspólnotowe
towar


Pytanie podatnika
Podatnik zwrócił się z pytaniem, czy opisaną czynność należy potraktować jako wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem i opodatkować podatkiem od towarów i usług? Ponadto, czy podatek ten może być następnie odliczony na zasadach ogólnych jako podatek naliczony?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu, działając na podstawie przepisów art. 14 a § 1, § 3, § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa ( t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm. ), po rozpatrzeniu wniosku, w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, postanawia uznać pogląd Podatnika, wyrażony w złożonym wniosku, za prawidłowy.

UZASADNIENIE

Z przedstawionego w złożonym wniosku stanu faktycznego wynika, iż Wnioskująca jest spółką z udziałem kapitału zagranicznego. Wspólnik Spółki posiada siedzibę w Niemczech czyli w państwie członkowskim Wspólnoty Europejskiej, gdzie jest zarejestrowany jako podatnik podatku od wartości dodanej. Podwyższony kapitał zakładowy - fundusz udziałowy - ma być pokryty przez tego wspólnika w formie aportu. Aportem będzie maszyna produkcyjna, która do kraju zostanie przywieziona z Niemiec. Spółka będzie mogła rozporządzać wniesioną maszyną jak właściciel. Ponadto, Spółka oświadczyła, iż maszyna wniesiona aportem będzie wykorzystywana do wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

W związku z powyższym Podatnik zwrócił się z pytaniem, czy opisaną czynność należy potraktować jako wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem i opodatkować podatkiem od towarów i usług? Ponadto, czy podatek ten może być następnie odliczony na zasadach ogólnych jako podatek naliczony?

Zdaniem Wnioskującej, opisaną sytuację należy potraktować jako wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem. W opinii Podatnika, wynagrodzeniem dla wspólnika są otrzymane w zamian za aport udziały. Ponadto, Spółka uważa, iż podatek należny z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów może odliczyć jako podatek należny.

Ustosunkowując się do przedstawionej powyżej kwestii, stwierdza się co następuje;

Stosownie do przepisów art. 5 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm. ), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju.

Zgodnie natomiast z art. 9 ust. 1 przywoływanej ustawy, przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 4, rozumie się nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz. Przepis ust. 1 stosuje się pod warunkiem że:

1) nabywcą towarów jest:

a) podatnik, o którym mowa w art. 15, lub podatnik podatku od wartości dodanej, a nabywane towary mają służyć czynnościom wykonywanym przez niego jako podatnika,

b) osoba prawna niebędąca podatnikiem, o którym mowa w lit. a- z zastrzeżeniem art. 10;

2) dokonujący dostawy towarów jest podatnikiem, o którym mowa w pkt 1 lit. a ( art. 9 ust. 2 ww. ustawy ).

Stosownie do przepisów art. 106 ust. 7 ww. ustawy podatkowej, w przypadku czynności wymienionych w art. 7 ust. 2 i art. 8 ust. 2, wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca, oraz importu usług wystawiane są faktury wewnętrzne; za dany okres rozliczeniowy podatnik może wystawić jedną fakturę dokumentującą te czynności dokonane w tym okresie. Faktury wewnętrzne są wystawiane także dla udokumentowania zwróconych kwot dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze.

Uwzględniając przytoczone powyżej przepisy oraz przedstawiony przez Wnioskującą stan faktyczny należy stwierdzić, iż wniesienie maszyny produkcyjnej w formie aportu na poczet podwyższenia kapitału zakładowego Spółki przez udziałowca mającego siedzibę w Niemczech, stanowi dla Podatnika wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów. Spełnione są tutaj bowiem warunki niezbędne aby uznać daną czynność za wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, a mianowicie:

- Spółka będzie rozporządzała przedmiotową maszyną produkcyjną jak właściciel,

- maszyna zostanie przemieszczona pomiędzy dwoma krajami członkowskimi Wspólnoty ( Niemcy - Polska ),

- dostawca i nabywca są podatnikami, o których mowa w art. 9 ust. 2 pkt 1 a przywoływanej ustawy.

W opisanej sytuacji spełniona jest również dyspozycja zawarta w art. 5 ust. 1 pkt 4 ww. ustawy podatkowej, zgodnie z którą opodatkowaniu podatkiem VAT podlega wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem - dostawca bowiem przeniesie na Spółkę własność towaru w zamian za udziały.

Uwzględniając powyższe należy stwierdzić, iż Wnioskująca obowiązana jest dokonać samoobliczenia podatku z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów oraz rozliczyć go z urzędem skarbowym. Czynność tą Spółka powinna udokumentować fakturą wewnętrzną ( art. 106 ust. 7 ustawy podatkowej ).

Ustosunkowując się natomiast do kwestii prawa do odliczenia podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów należy wskazać na regulacje zawarte w art. 86 ust. 1 oraz ust. 2 pkt 4 przywoływanej ustawy. Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7 kwota podatku należnego od importu usług, kwota podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca, oraz kwota podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów ( art. 86 ust. 2 pkt 4 ww. ustawy podatkowej ). Z powyższego wywieść należy, iż odliczyć można w całości podatek naliczony, który jest związany z transakcjami opodatkowanymi podatnika, tzn. których następstwem jest określenie podatku należnego ( powstanie zobowiązania podatkowego ). Wskazana zatem zasada wyłącza możliwość dokonywania odliczenia podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są w ogóle wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku oraz nie podlegających temu podatkowi. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Wnioskująca będzie wykorzystywać przedmiotową maszynę produkcyjną do wykonywania czynności opodatkowanych. Zatem, przysługuje Jej prawo do odliczenia kwoty podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów.

W związku z powyższym, Naczelnik Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu, postanawia jak w sentencji.

Przedmiotowa interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskującą i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj