Interpretacja Urzędu Skarbowego w Nysie
PDI/423-6/05
z 6 lutego 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PDI/423-6/05
Data
2006.02.06



Autor
Urząd Skarbowy w Nysie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszt
koszty uzyskania przychodów
opłata notarialna
przedsiębiorstwa
przedsiębiorstwo państwowe
przekształcanie
spółka z ograniczoną odpowiedzialnością


Pytanie podatnika
Czy koszty poniesione w związku z przekształceniem przedsiębiorstwa państwowego w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, której jedynym wspólnikiem jest Skarb Państwa,na podstawie przepisów ustawy z dnia 30 sierpnia 1996r. o komercjalizacji i prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych ( Dz. U. z 2002r. Nr 171, poz. 1397 ze zmian. ), tj. koszty opłaty notarialnej za sporządzenie aktu notarialnego - aktu komercjalizacji przedsiębiorstwa państwowego i wypisów aktu stanowią koszty uzyskania przychodów ?


P O S T A N O W I E N I E


Działając na podstawie art. 216 oraz art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity z 2005r. Dz. U. Nr 8, poz. 60 ze zmianami ) - Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nysie stwierdza, że stanowisko Przedsiębiorstwa przedstawione we wniosku z dnia 9 listopada 2005r. Nr NEF/100/487/2005 uzupełnionym pismem z dnia 22 listopada 2005r. Nr NEF/103/498/2005 o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej:
- czy koszty poniesione w związku z przekształceniem przedsiębiorstwa państwowego w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, której jedynym wspólnikiem jest Skarb Państwa,na podstawie przepisów ustawy z dnia 30 sierpnia 1996r. o komercjalizacji i prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych ( Dz. U. z 2002r. Nr 171, poz. 1397 ze zmian. ), tj. koszty opłaty notarialnej za sporządzenie aktu notarialnego - aktu komercjalizacji przedsiębiorstwa państwowego i wypisów aktu stanowią koszty uzyskania przychodów ?
- jest prawidłowe.


U Z A S A D N I E N I E


1. Przedmiot interpretacji.
Pismem z dnia 9.11.2005r. Nr NEF/100/487/2005 Przedsiębiorstwo zwróciło się o interpretację przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych w sprawie dotyczącej:
- czy koszty poniesione w związku z przekształceniem przedsiębiorstwa państwowego w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, której jedynym wspólnikiem jest Skarb Państwa, na podstawie przepisów ustawy z dnia 30 sierpnia 1996r. o komercjalizacji i prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych ( Dz. U. z 2002r. Nr 171, poz. 1397 ze zmian. ), tj. koszty opłaty notarialnej za sporządzenie aktu notarialnego - aktu komercjalizacji przedsiębiorstwa państwowego i wypisów aktu stanowią koszty uzyskania przychodów ?
Pismem Nr PDI/423-6/05 z dnia 18.11.2005r. tutejszy organ podatkowy wezwał Przedsiębiorstwo do uzupełnienia braków formalnych wniosku, a więc wyczerpującego i zgodnego z rzeczywistością przedstawienia stanu faktycznego.
Pismem z dnia 22.11.2005r. Przedsiębiorstwo uzupełniło braki formalne opisując wyczerpująco stan faktyczny przedstawionego problemu we wniosku z dnia 9.11.2005 r., przedstawiając własne stanowisko w sprawie oraz oświadczając, że odnośnie sprawy przedstawionej we wniosku nie toczy się postępowanie podatkowe, nie toczy się kontrola podatkowa ani postępowanie przed sądem administracyjnym.

Zgodnie z art. 14 a § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa ( tekst jednolity z 2005 r. Dz. U. Nr 8 , poz. 60 ze zmian. ) stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz ( prezydent miasta ), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

2. Stan faktyczny przedstawiony przez Wnioskodawcę.
Z przedstawionego przez Przedsiębiorstwo stanu faktycznego wynika, że w dniu 21.10.2005r. Minister Skarbu Państwa aktem komercjalizacji przedsiębiorstwa państwowego dokonał komercjalizacji Przedsiębiorstwa przekształcając przedsiębiorstwo państwowe w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, której jedynym wspólnikiem jest Skarb Państwa. Przedsiębiorstwo poniosło koszty związane z opłatą notarialną za sporządzenie aktu komercjalizacji i wypisów aktu.

3. Stanowisko Wnioskodawcy.
Według Przedsiębiorstwa koszty opłaty notarialnej za sporządzenie aktu notarialnego oraz wypisów aktu stanowią koszty uzyskania przychodów, ponieważ obowiązek poniesienia kosztów za sporządzenie aktu notarialnego wynika z § 39 postanowień końcowych aktu komercjalizacji, który stanowi, że koszty aktu notarialnego ponosi komercjalizowane przedsiębiorstwo. Zdaniem Przedsiębiorstwa wydatki te dotyczą całokształtu działalności i związane są z dalszym funkcjonowaniem firmy przekształconej z przedsiębiorstwa państwowego w spółkę z o. o.

4. Ocena prawna stanowiska Wnioskodawcy.
Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nysie mając na uwadze stan faktyczny przedstawiony przez Przedsiębiorstwo i stan prawny obowiązujący w dacie zaistnienia tego zdarzenia, postanawia jak niżej.
Z przedstawionego przez Przedsiębiorstwo stanu faktycznego wynika, że Minister Skarbu Państwa dokonując komercjalizacji przedsiębiorstwa państwowego - Przedsiębiorstwa X w celu prywatyzacji podpisał akt komercjalizacji przekształcając je w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, której jedynym wspólnikiem jest Skarb Państwa.
Zgodnie z zapisem art. 157 § 2 ustawy z dnia 15 września 2000r. Kodeks spółek handlowych ( Dz. U. Nr 94, poz. 1037 ze zmian.) umowa spółki z ograniczoną odpowiedzialnością powinna być zawarta w formie aktu notarialnego.
Przekształcenie przedsiębiorstwa państwowego w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością wymagało sporządzenia aktu notarialnego jak i poniesienia opłat notarialnych za sporządzenie tego aktu. Z postanowień końcowych zawartych w § 39 aktu komercjalizacji wynika, że koszty aktu ponosi komercjalizowane przedsiębiorstwo.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych ( jednolity tekst Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zmian.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust.1 tej. Zatem, aby określony wydatek mógł być zaliczony do kosztów uzyskania przychodów, muszą zaistnieć trzy przesłanki:
- musi on zostać poniesiony przez podatnika,
- musi być poniesiony w określonym celu, którym jest osiągnięcie przychodów,
- nie może być wymieniony w katalogu wydatków nie stanowiących kosztów uzyskania przychodów - art. 16 ust. 1 cyt ustawy.

Jak wynika z zapisu art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 1996r. o komercjalizacji i prywatyzacji ( j. t. Dz. U. z 2002r. , Nr 171, poz. 1397 ze zmian. ) komercjalizacja, w rozumieniu ustawy , polega na przekształceniu przedsiębiorstwa państwowego w spółkę; jeżeli przepisy ustawy nie stanowią inaczej, spółka ta wstępuje we wszystkie stosunki prawne, których podmiotem było przedsiębiorstwo państwowe, bez względu na charakter prawny tych stosunków.
Artykuł 93a § 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa ( j. t. Dz. U. z 2005r. Nr 8 , poz. 60 ze zmian. ) stanowi, że osoba prawna zawiązana ( powstała ) w wyniku przekształcenia innej osoby prawnej wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki przekształcanej osoby.
Na podstawie więc, wyżej przytoczonych przepisów, w przypadku przekształcenia przedsiębiorstwa państwowego w spółkę z o. o. następuje kontynuacja bytu prawnego podmiotu przy zmienionej formie prawnej.

Analizując wskazane przez Przedsiębiorstwo koszty, stwierdza się, że nie zostały wymienione w art. 16 ust. 1 cyt. ustawy o podatku dochodowym, pozostaje więc ustalenie , czy opłaty notarialne zostały poniesione przez podatnika w celu osiągnięcia przychodów.
Zgodnie z wykładnią gramatyczną art. 15 ust. 1 cyt. ustawy o podatku dochodowym, podatnik ma możliwość odliczenia od przychodów wszelkich kosztów ich uzyskania, pod warunkiem, że mają one bezpośredni lub pośredni związek z prowadzoną działalnością gospodarczą, a ich poniesienie ma, bądź może mieć wpływ na wielkość osiągniętego przychodu. Pośredni związek z przychodem mają przede wszystkim koszty funkcjonowania firmy zwane kosztami ogólnymi. W powyższym pojęciu należy uwzględnić także wydatki, których poniesienie jest konieczne do prawidłowego, zgodnego z obowiązującym prawem, funkcjonowania podmiotu gospodarczego.

Zdaniem tut. organu podatkowego, koszty związane z przekształceniem formy prawnej podmiotu gospodarczego odpowiadają kategorii kosztów pośrednich, tj. kosztów związanych z funkcjonowaniem podmiotu.
Ponieważ celem ekonomicznym komercjalizacji przedsiębiorstwa państwowego w celu prywatyzacji jest w ostatecznym rezultacie prawidłowe funkcjonowanie przekształconego podmiotu , co w konsekwencji prowadzić będzie do wzrostu osiąganych przez niego przychodów, wydatki związane z komercjalizacją - przekształceniem przedsiębiorstwa państwowego w spółkę z o. o., tj. koszty sporządzenia aktu komercjalizacji i koszty wypisów aktu notarialnego, jako odpowiadające kategorii wydatków pośrednich, których poniesienie jest konieczne do prawidłowego, zgodnego z obowiązującym prawem funkcjonowania podmiotu gospodarczego, w myśl art. 15 ust. 1 powołanej ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, należy zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów Przedsiębiorstwa X.

Niniejszej interpretacji udzielono na podstawie aktualnego stanu prawnego oraz faktycznego przedstawionego przez Jednostkę w zapytaniu.
Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 Ordynacji podatkowej, interpretacja nie jest wiążąca dla Jednostki, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie zgodnie z art. 236 § 1 i § 2 w związku z art. 14a § 4 ustawy - Ordynacja podatkowa przysługuje stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu, które wnosi się za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w terminie 7 dni od daty otrzymania postanowienia. Zażalenie i załączniki do zażalenia podlegają opłacie skarbowej w znakach skarbowych w kwocie 5,00 zł na zażalenie, załączniki po 0,50 zł - art. 1 ust.1 pkt 1 lit a ustawy z dnia 9 września 2000r. o opłacie skarbowej (tekst jednolity Dz. U. z 2004 r. Nr 253, poz. 2532 ze zmian.) część I pkt 1 i 2 załącznika do w/w ustawy.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj