Interpretacja Urzędu Skarbowego w Mikołowie
PD.I-415-4-06-ESZ
z 8 lutego 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD.I-415-4-06-ESZ
Data
2006.02.08



Autor
Urząd Skarbowy w Mikołowie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zryczałtowany podatek dochodowy --> Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych


Słowa kluczowe
podatek dochodowy od osób fizycznych
premia pieniężna
zryczałtowany podatek dochodowy


Pytanie podatnika
Czy premia pieniężna podlega opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym od przychodów ewidencjonowanych?


Postanowienie

Na podstawie art. 14a §1 i §4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Urzedu Skarbowego w Mikołowie stwierdza, że stanowisko podatnika przedstawione we wniosku z dnia 4.11.2005 r., który wpłynął w dniu 08.11.2005 r., o udzielenie pismenej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowani prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej opodatkowani prowizji od zakupu - jest niepawidłowe.

Uzasadnienie

Z przedstawionego przez Pana stanu faktycznego wynika, iż przedmiotem jego działalności jest handel artykułami motoryzacyjnymi i naprawa pojazdów mechanicznych. Działalność ta prowadzona w formie spółki cywilnej opodatkowana jest zryczałtowanym podatkiem dochodowym od przychodów ewidencjonowanych. W ramach działalności zawarto umowę serwisową z firmą, na mocy której podatnik prowadzi autoryzowaną stację obsługi. Umowa ta zobowiązuje stronę do dystrybucji części samochodowych nabywanych w firmie. Zgodnie z postanowieniami umowy tytułem wynagrodzenia za dystrybucję produktów firmy powyżej minimalnych progów strona otrzymuje prowizję. Jest to prowizja od zakupu, im więcej jest zakupów w firmie, tym większa jest prowizja, np. za wykonanie 100% planu obrotu (zakupu w firmie) podatnik otrzymuje 5% wartości planowanej, a więc w przypadku przekroczenia planu - 10% od kwoty nadwyżki ponad plan. Otrzymanie prowizji uwarunkowane jest oprócz wykonania lub przekroczenia planu zakupów spełnieniem dodatkowych warunków takich jak:

  • terminowe regulowanie płatności za zakupiony towar,
  • odbycie co najmniej jednego szkolenia technicznego w roku,
  • terminowe przesyłanie sprawozdań o dokonanych w firmie zakupach.

Po podaniu przez firmę kwoty prowizji, podatnik wystawia raz w roku odrębną fakturę VAT, doliczając do kwoty prowizji podatek VAT.

Zwrócił się Pan do Urzędu Statystycznego w (...) Ośrodek Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych o wyrażenie opinii, w jakim grupowaniu według PKWiU mieści się sprzedaż części samochodowych, obsługa i naprawa pojazdów mechanicznych, a także otrzymywana prowizja. Urząd Statystyczny w Ośrodek Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych udzielił odpowiedzi na temat usług serwisowych i handlu, informując ponadto, iż prowizja nie stanowi kryterium klasyfikacyjnego.

Stoi Pan na stanowisku, że prowizja nie jest usługą, gdyż nie zaliczono ją do usług zgodnie z PKWiU, a tym samym winna być opodatkowana zgodnie z art. 27 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14 poz. 176 z 2000 r. ze zm.).

Niewątpliwie w przedmiotowej sytuacji mamy do czynienia z umową dwustronnie zobowiązującą, w której jedna ze stron zobowiązuje się do działania zgodnego z wolą drugiej strony, tj. m.in. do zakupu towarów na ustalonym poziomie oraz nie zaleganiu z płatnościami wobec dostawcy, a druga strona zobowiązuje się do wypłaty wynagrodzenia za tak oznaczone działanie. Świadczenia pieniężne wypłacone nabywcy towarów, stanowią w takim przypadku rodzaj wynagrodzenia za świadczoną usługę polegającą na działaniu zgodnym z wolą dostawcy, i stanowią formę premii pieniężnej. Premia pieniężna nie jest związana z konkretną dostawą, przyznana może być z tytułu dokonywania przez nabywcę zakupów o określonej wartości czy też ilości towarów w określonym czasie lub też dokonywania terminowych płatności za zrealizowane dostawy w pewnym okresie i w określony sposób.

W takim przypadku należy uznać, że wypłacona premia pieniężna związana jest z określonymi zachowaniami nabywcy, a zatem ze świadczeniem usług przez nabywcę otrzymującego taką premię, które to usługi podlegają opodatkowaniu na ogólnych zasadach. Premia to nagroda za coś, dodatkowe wynagrodzenie za wykonanie czegoś, które w ramach zawartej umowy jest udziałem kupującego. Wypłata premii dokonana przez dostawcę towarów stanowi więc dodatkowe wynagrodzenie dla kupującego za dodatkowe świadczenie. Świadczenie usług obejmuje nie tylko usługi wymienione w klasyfikacjach statystycznych, ale także szereg innych świadczeń.

Zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144 poz. 930 z 1998 r. ze zm.), opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 14 ustawy o podatku dochodowym, w tym również, gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej "spółką".

Zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14 poz. 176 z 2000 r. ze zm.), za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

Otrzymanie premii przez świadczącego usługi (nabywcę towarów) jest przychodem z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Jak wynika z wniosku, zgodnie z zasadami metodycznymi Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU), wykonywane przez Pana usługi mieszczą się w następujących grupowaniach:

  • handel hurtowy częściami samochodowymi PKWiU 50.30.1 "usługi w zakresie handlu hurtowego częściami i akcesoriami do pojazdów samochodowych",
  • handel detaliczny częściami samochodowymi PKWiU 50.30.2 " usługi w zakresie handlu detalicznego częściami i akcesoriami do pojazdów samochodowych",
  • usługi serwisowe wykonywane przez autoryzowaną stację obsługi polegające na obsłudze i naprawie pojazdów mechanicznych PKWiU 50.20.1 "usługi w zakresie obsługi i napraw samochodów osobowych",
  • usługi serwisowe wykonywane przez autoryzowaną stację obsługi polegające na obsłudze i naprawie pojazdów mechanicznych (pozostałych pojazdów samochodowych) PKWiU 50.20.2 "usługi w zakresie obsługi i napraw pozostałych pojazdów samochodowych".

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. b ww. ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 3,0% przychodów z działalności usługowej w zakresie handlu.

W związku z tym, iż otrzymywana przez Pana premia pieniężna jest ściśle związana z prowadzoną działalnością gospodarczą i dotyczy zakupu towarów, które następnie są odsprzedawane, podlega opodatkowaniu stawką ryczałtu 3,0%.

W świetle powyższego tutejszy organ podatkowy stwierdza, ze stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 04.11.2005 r. jest nieprawidłowe, stąd też postanowił jak w sentencji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj