Interpretacja Urzędu Skarbowego w Krośnie
US PP 443/82/3/05
z 5 grudnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US PP 443/82/3/05
Data
2005.12.05



Autor
Urząd Skarbowy w Krośnie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy --> Zasady ogólne --> Moment powstania obowiązku podatkowego

Podatek od towarów i usług --> Podstawa opodatkowania --> Podstawa opodatkowania


Słowa kluczowe
refundacja


Pytanie podatnika
Kiedy powstaje obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług z tytułu otrzymanej refundacji czy w ostatnim dniu miesiąca, za który wystawiono zestawienie do refundacji czy też w dniu wpływu refundacji na rachunek bankowy?


Działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz art. 29 ust. 1 i art. 19 ust. 21 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54, poz. 535 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Krośnie po rozpatrzeniu wniosku z dnia 10.10.2005 r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług dotyczącej momentu powstania obowiązku podatkowego z tytułu refundacji wydawanych nieodpłatnie i częściowo odpłatnych obiadów stwierdza, że przedstawione we wniosku stanowisko jest nieprawidłowe.

Pani M P, czynny podatnik VAT, prowadzi Zakład Usług Zbiorowego Żywienia. W ramach prowadzonej w Zakładzie działalności gospodarczej wydaje uczniom obiady. Są to obiady za pełną odpłatnością w cenie brutto 5,50zł, obiady za częściową odpłatnością w wys. 3,50zł oraz obiady wydawane nieodpłatnie. W oparciu o zawartą umowę, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Krośnie refunduje Podatniczce kwoty po 5,50zł za obiady wydane nieodpłatnie i kwoty po 2,00zł za obiady wydane za częściową odpłatnością. Osobom wpłacającym za obiady na dany miesiąc Podatniczka w dniu wpłaty wydaje karty obiadowe ważne na ten miesiąc. W dniu wpłaty Podatniczka ewidencjonuje w kasie rejestrującej:

  • sprzedaż obiadów wydawanych za pełną odpłatnością, która równa jest iloczynowi ilości obiadów do wydania w danym miesiącu i cenie 5,50zł
  • sprzedaż obiadów wydawanych za częściową odpłatnością, która równa jest iloczynowi ilości obiadów do wydania w danym miesiącu i odpłatności w wys. 3,50zł

Podatniczka wystawia w terminie do 3 dni po zakończeniu miesiąca zestawienie dla Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Krośnie. Z zestawienia tego wynika kwota należnej refundacji.Refundacja środków następuje w terminie 7-miu dni od daty dostarczenia zestawienia. Przelewana jest ona na rachunek bankowy Podatniczki.

Na tle tak przedstawionego stanu faktycznego Podatniczka zwraca się z zapytaniem kiedy powstaje obowiązek podatkowy z tytułu otrzymanej refundacji: czy powstaje on w ostatnim dniu miesiąca, za który wystawiono zestawienie do refundacji czy też w dniu wpływu refundacji na rachunek bankowy Podatniczki.Jej zdaniem obowiązek podatkowy powstaje w ostatnim dniu miesiąca, za który wystawiono zestawienie do refundacji.Po przeanalizowaniu niniejszej kwestii tut. organ podatkowy nie podziela stanowiska Podatniczki.Zgodnie z przepisem art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54, poz. 535 ze zm.) podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrót zwiększa się o otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze mające bezpośredni wpływ na cenę (kwotę należną) towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika, pomniejszone o kwotę należnego podatku. Przedmiotowa refundacja ma wpływ na kwotę należną otrzymywaną z tyt. sprzedaży obiadów dla uczniów w związku z czym ma charakter dopłaty przedmiotowej i jako taka podlega opodatkowaniu podatkiem VAT. Zgodnie z przepisem art. 19 ust. 21 ustawy o VAT obowiązek podatkowy z tytułu należnych na podstawie odrębnych przepisów dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze powstaje z chwilą uznania rachunku bankowego podatnika. W przypadku uznania rachunku bankowego podatnika zaliczką z tytułu dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze obowiązek podatkowy powstaje w tej części.W związku z powyższym przedstawione we wniosku stanowisko Podatniczki jest nieprawidłowe. Mając powyższe na uwadze postanowiono jak w sentencji.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i udzielona została w oparciu o stan prawny obowiązujący na dzień złożenia wniosku, traci moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących. Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj